Çevre

Bakanlık, Saros Körfezi’ni de kapsayan “Özel Çevre Koruma Bölgeleri Fotoğfraf Yarışması” düzenliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Özel Çevre Koruma Bölgeleri” temalı fotoğraf yarışması için duyuru yaptı. Saros Körfezi’nde mahkemeye sunulan bilirkişinin olumsuz raporları ve STK’lar ile halkın bu zamana kadarki tüm itirazlarına rağmen BOTAŞ tarafından FSRU Limanı yapım çalışmaları devam ederken, Saros sakinlerinin nasıl tepki vereceği merak konusu oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, içinde Pamukkale, Salda Gölü, Uzungöl gibi güzellikleri ile göz kamaştıran Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak koruma altına alınmış noktalar için fotoğraf yarışması düzenledi. Başvuru süreci başlayan yarışma bakanlık sitesinden kamuoyuna duyuruldu. Birincilik ödülü 15 bin TL olan yarışmada başvurular alınmaya devam ediliyor.

Bakanlık, Saros’un da bulunduğu özel çevre koruma bölgeleri temalı yarışma düzenleyeceğini belirterek, konuyla ilgili “Bakanlığımız görev alanlarından olan Özel Çevre Koruma Bölgeleri hakkında farkındalık sağlamak ve Özel Çevre Koruma Bölgelerinin fauna ve florasının görsel olarak tanıtılması ve bu konuda fotoğraf arşivi oluşturmak amacıyla ‘Özel Çevre Koruma Bölgeleri’ temalı fotoğraf yarışması düzenlenecektir” denildi.

Öte yandan fotoğraflanacak noktalar arasında yer alan Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Sazlıdere ve Gökçetepe arasındaki sahilde BOTAŞ tarafından yapılan FSRU Liman ve Boru Hattı çalışmaları sürüyor. Şimdiye kadar Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışmasının yürütmeyi durdurma kararı için açtığı, ve bilirkişi raporları açıklanan projede inşaat çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ise özel çevre koruma bölgeleri için fotoğraf yarışması düzenlemesi çevrecilerin tepkisini çekiyor.
Bunun yanında FSRU Limanı için, bölge halkının göndereceği fotoğraflar ve yarışmanın nasıl sonuçlanacağı merak ediliyor.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu