Haberler

Bakanlık, normalleşme sürecinin “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”ni yayınladı

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu’nun önerileriyle Covid-19 kontrollü normalleşme süreci kapsamında çok sayıda sektöre yönelik alınması gereken tedbirleri açıkladı.
Bilimsel Danışma Kurulu’nun “Covid – 19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” başlığı altında hazırladığı ve 26 Mayıs 2020 Salı günü yayınlanan rehbere göre; iş yerlerinde 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde müşteri alınacak, kozmetik sektöründe ürünler denenmeyecek, tüm sektörlerde müşteriler girdikleri iş yerinden mümkün olan en kısa sürede ayrılacak, alış verişler asgari düzeyde ürünlere ve yüzeylere temas etmeden yapılmaya çalışılacak.
Hazırlanan rehberde; beyaz eşya ve mobilya mağazaları, kozmetik ve parfümeri mağazaları, akaryakıt istasyonları, market ve süpermarketler, oto yıkama, oto servis, tamirhaneler ve lastikçiler, oto galeri ve oto kiralama işletmeleri, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmeler, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofisleri, elektronik ve telekomünikasyon mağazaları ve tesisatçılarda alınması gereken önlemler yer alıyor.

Sektörlerin 27 başlık altından toplandığı rehberde, iş yerinin görünür bir kısmına Covid-19 önlemleri ile ilgili bilgilendirme afişlerinin asılması isteniyor.
İş yeri girişlerinde el antiseptikleri bulundurulması, çalışan ve müşteri dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınması, müşterilerden iş yerine tek başlarına girmelerinin istenmesi, iş yerinde az sayıda personel bulundurulacak şekilde çalışma planı yapılması da yine hazırlanan rehberde yer alan önlemlerden bazıları..

Kozmetik ve parfümeri mağazalarında alınacak önlemler arasında, bu sektörde satışa sunulan ürünlerin bir kısmının test edilerek alınması nedeniyle Covid-19 bulaşma riskinin yüksek olduğu belirtilerek, özellikle; göz kalemi, rimel, ruj ve allık gibi göz, dudak ve yüze uygulanan kozmetik ve makyaj malzemelerinin test edilmemesi istendi. Ürünlere, müşterilerin dokunması engellenecek. Parfümler, direkt cilde değil, test kağıtlarına uygulanacak

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Covid – 19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne ulaşmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu