GenelGündem

Bakan Kurum, sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yeni sosyal konut projesine ilişkin, “İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde 14 bin liranın altında olanlar TOKİ’ye başvurabilecek, 240 aya kadar vade imkanı olacak.” dedi.

Bakan Kurum, dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yeni sosyal konut projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, “İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ’ye başvurabilecek. 240 aya kadar da vade imkanı olacak.” bilgisini verdi.

Kurum, “30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirleyeceğiz. Diyelim ki konut projesine giremediniz, arsaya başvurup kendi evinizi de yapabileceksiniz. Yeni evliler diye bir kategori olmayacak, onlardan kastımız gençler.” dedi.

Yüz binlerce vatandaş sosyal konut projesi ile ilgili detayları merak ediyordu. Bakan Kurum, dar gelirli vatandaşın ev sahibi olmasını sağlayacak konut projesinde kritik tarihi de açıkladı.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımız 13 Eylül’de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin detaylarını açıklayacak” diyerek beklenen tarihi duyurdu.

Proje hakkında detayları açıklayan Bakan Kurum, kampanyada “konut, konut arsası ve sanayi siteleri” olacağını söyledi.
Kurum, gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gaziler için özel kontenjan olacağını da belirtti.

81 ilde yapılacak sosyal konutlar; yatay mimari, sıfır atık uyumlu, iklim dostu malzemeler, yenilenebilir enerji sistemi gibi özelliklere sahip olacak.

Keşan’a 284 TOKİ konutu

Temmuz ayında Keşan’da Cumhur İttifakı tarafından yapılan ortak açıklamada Keşan’a 2022 yılı programı kapsamında 284, Yenimuhacir’e ise 132 adet TOKİ konutu onayının alındığı belirtilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu