Siyaset

Cumhur İttifakı, Keşan ve bölge yatırımları konusundaki gelişmeleri basın açıklamasıyla duyurdu

Cumhur İttifakı üyeleri Keşan’daki devam eden ve ileride yapılacak olan yatırımlar ile ilgili konuştu. Keşan’da 284 konut yapılacağını duyuran Edirne Milletvekili Fatma Aksal, “Vatandaşlarımız, TOKİ’nin ne zaman geleceğini soruyor. İnşallah hem Keşan’ı hem de Yenimuhacir’i TOKİ konutlarıyla buluşturacağız.” dedi.
AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasında gerçekleştirilen toplantıya KEFEK Başkanı ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker ve partililer katıldı.

“Keşan’ın çehresi değişecek”

Toplantının açılış konuşmasını Gürcan Kılınç yaptı. Keşan’ın büyüdüğünü belirten Kılınç, Cumhur İttifakı olarak, gece-gündüz demeden çalışmalara devam ettiklerini söylerken, yatırımlar hakkında şu sözleri kaydetti: “Spor Bakanlığı, milletvekilimiz ve il başkanımızın destekleriyle, stadyumumuz yenilendi. Fen Lisesi için yer teslimine kadar her türlü çalışmalar başladı. Yeni yüzme havuzu bitti ve bayramdan sonra hizmet vermeye başlayacak. İnönü okulumuz yıkılıp, yenisi yapılacak. OSB’yle ilgili her türlü çalışmalar tamamlandı. Yeni Emniyet Müdürlüğü binası, Adalet Sarayı’nın olduğu mevkideki 17 dönümlük alana yapılması planlanıyor, aynı zamanda Hükümet Konağı’nın olduğu yerde de yeni bina yapılması konusunda projelerimiz var. 1 Temmuz’da yapılan Meydan Projesi’nin ihalesini 1 firma aldı ve hızlı şekilde Keşan’a yakışır şekilde olacaktır. Keşan’ın çehresi değişecektir.”

TOKİ Konutları

Açıklamasının devamında merakla beklenen TOKİ Konutları hakkında konuşarak devam eden Kılınç “Ağustos ayında Cumhurbaşkanımız tarafından Türkiye genelinde yapılan 150 bin konut projesi açıklanacak. TOKİ tarafından Keşan’a 284, Yenimuhacir Beldesi’ne ise, 132 konut yapılacak. Hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Toprağımıza ve milletimize sahip çıkalım”

Kılınç’ın konuşmasının ardından Adnan İnan sözü aldı. Önümüzdeki seçimlerin önemine işaret eden İnan, “2023 seçimleri Türkiye için çok önemlidir. Hafta sonu yapılan bir kongrede, nelerin yaşandığını gördük. Biz, bunları Türkiye’de görmek istemiyoruz. Terörist başı Öcalan’ın posterleri asılmak istendi. Kongreye katılanların siyasi partileri bellidir. Bizim gideceğimiz toprağımız yok, sadece Türkiye’miz var. Toprağımıza ve milletimize sahip çıkalım.” şeklinde konuştu.

“50 yıllık su ihtiyacı karşılacak”

İnan’ın ardından sözü, Mustafa Türker ise, şu sözleri kaydetti: “30 yıldan bu yana Yenimuhacir’in özlemi olan projeleri hayata geçiriyoruz. En büyük sorunlarımızdan biri içme suyudur. 2020-2021 tarihlerinde kendi imkanlarımızla 5 kuyu açtık. Yeni 3 kuyu daha açıldı. Beldemize suyu getirdiğimizde, 50 yıllık su ihtiyacını karşılamış olacağız.” Türker daha sonra Yenimuhacir Beldesi ile ilgili yatırımlar hakkında konuşarak sözlerine devam etti.

“OSB’de son aşamaya gelindi”

Daha sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu, OSB ve kent meydanı hakkında konuşarak şunları söyledi: “OSB’de son aşamaya gelindi. 96 parselimiz hazır, inşaat aşamasına geldik. Vekilimizin ek bütçeye yetiştirme çabası var. Organize Sanayi Bölgesi, birlik tarafından tanındı ve 5 Ağustos’ta yapılacak toplantıya davet edildik. OSB’de kazmayı bu yıl içerisinde vurmak için çaba sarf ediyoruz.”

Kent Meydanı

“Meydan projesinin, Millet Bahçesi statüsünde ihalesi oldu. 1 Temmuz’da bu ihale yapıldı. 1 firma ihaleyi aldı ve 360 günde bitirmek üzere yer teslimi yapılacak. Cumhuriyet Meydanı’nı, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında açmak üzere planlarımız işliyor.”

“Yaşadığımız krizin kaynağı dünyadır”

Toplantıda son olarak, Fatma Aksal söz aldı. Aksal, “Yüzyıllık bir pandemi süreci yaşandı. Tam pandemi süreci tamamlandı derken, Ukrayna-Rusya savaşı patlak verdi. Biz bölgede olduğumuz için ve her iki ülkeyle çok iyi ilişkilerimiz olduğu için bizi çok fazla etkiledi. Tabii Türkiye burada liderliğini gösterdi ve arabuluculuk rolünü yapıyor. Şuan iki ülkeyle de konuşan tek ülkeyiz. Daha önceden krizler genelde dünyada istikrar vardı. Türkiye’de kriz yaşanıyordu. Önceki hükümetler döneminde yaşanan krizlerin kaynağı Türkiye idi. Ama maalesef şimdi yaşadığımız krizin kaynağı dünyadır. Dünyada inanılmaz bir kriz yaşanıyor. Hem enerji krizi hem gıda krizi yaşanıyor. Türkiye olarak, biz bu krizin çözümüne nasıl katkıda bulunuruz diye mücadele ediyoruz.”

Kent Meydanı

“Meydan olmayan insanların buluşma noktası olmayan bir yaşam merkezi düşünülemez. Keşan’ın yıllardır kanayan yarasıydı. Cumhurbaşkanımız, Keşan konusunda her zaman desteklerini verdiler. Meydan projesini 1 Temmuz’da ihalesini yaptık. Sözleşmesi imzalanacak ve inşallah 2023 yılına meydan projemizi otoparkıyla, yürüyüş alanlarıyla, oturma alanlarıyla, kriterleriyle bütün sosyal donatılarıyla çok güzel bir meydan projesini Keşan’ımıza kazandıracağız. Keşan’ın çehresini değiştirecek bir projemiz olacak. Medyanı yaparken çevresini de düzenleyelim istiyoruz. Tarihi bir hükümet konağımız vardı ve ona benzer bir konak yapacağız. Emniyetimizi, Adalet Sarayı’nın oraya taşıyacağız.”

“Ağır Ceza Mahkemesi’nin kuruluşu tamamlandı”

Keşan’a 30 yıldır bir Ağır Ceza Mahkemesi’nin kurulması konusunun konuşulduğunu ifade eden Aksal, sözlerine şöyle devam etti: “Edirne, 400 bin kişilik bir il ama sınırları çok fazla. Bugün Enez’den bir vatandaşımız kalkıp, Edirne’ye gidip gelmesi çok fazla zaman alıyor. Keşan’ı bölge yapacak, Ağır Ceza Mahkemesi’nin kuruluşu tamamlandı. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı atandı.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu