Haberler

Aydemir: “Engelliler Haftası’nda bir engellinin işten çıkarılması bizi üzdü”

“ENGELLİLER HAFTASINI İLK DEFA BURUK VE HÜZÜNLÜ KUTLADIK”
Keşan Engellileri Koruma Derneği Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Sedat Aydemir, 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında, Keşan’da engellilerin yaşadığı sorunları değerlendirdi.
İlgili yasaların engellilerin hareket alnını sınırladığını ve baskı altına aldığını belirten Aydemir şunları söyledi;
“Erişim, ulaşım, eğitim öğretim, maaşların yaşam standartlarının altın kalması, sosyal güvence yoksunlukları ve istihdam gibi sorunlarımız var. Şehir içi ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Pek çok alanda engelliler için düzenlemeler yapılmıyor. Bu da bizi, sosyal ve kültürel faaliyetlerden, hakkımız olan hizmet alımından yoksun kılıyor. Engellilere nitelikli işler verilmiyor.”
Keşan’da Engelliler Haftası’nı ilk defa buruk ve hüzünlü kutladıklarını belirten Aydemir, “Çok ilginçtir, engelliler haftasını ilk defa böyle buruk ve hüzünlü kutladık. Farkındalık yürüyüşü yapıldı ancak katılımın azlığı dikkat çekti. Artık bu insanlara samimi gelmiyor. Devletin yetkili kurum amirleri, daire amirleri vs. yürüyorlar, halktan da biraz katılım oluyor. Orada bir iki parlak nutuk ve o gün bitiyor.” şeklinde konuştu.

“BİR ENGELLİNİN İŞTEN ÇIKARILMASINI PROTESTO EDİYORUZ”
Engelliler Haftası’na denk gelen bir zamanda, Belediye çalışanı bir engellinin işten çıkarılmasını değerlendiren Aydemir, “Bu çok berbat bir anlayış ve bunu protesto ediyoruz. Bunun hiç bir şekilde haklı bir mazereti olamaz. Belli bir birime kaydırılabilirdi.” dedi.

“YILIN İKİ GÜNÜ ENGELLİ MESELESİNE SAHİP ÇIKMAKLA HER ŞEY BİTMİYOR”
Engelli sorunlarının çözümüne yönelik, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Kent Protokolü imzalamak konusunda görüşme talep ettiklerini dile getiren Aydemir, şöyle konuştu; “Başkan bize <Özellikle engellilere söylüyorum. Bundan sonra benimle dernekler muhatap olmayacak. Ben Vakıf kuracağım. Vakıf yönetiminde bir oy hakkınız olacak.> dedi. Kendisine biat kültürü istemediğimizi ve vakfın dernekleri bitireceğini söyledik.
Keşan’ı yaşanılır, insan onuruna yakışır hale getirmek için biz engelli derneği olarak varız. Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza soruyorum; bu konuda engelli komisyonumuz ne yapacak? Bir vakfa ihtiyaç var mı? Bizce yok. Daha yaşanılır bir kent için bizim birlikteliğimize ihtiyaç var. Yılın iki günü engelli meselesine sahip çıkmakla her şey bitmiyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu