Haberler

Aşırı sıcaklarda güneş çarpmasına dikkat!

Hava sıcaklarının zaman zaman mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği aynı zamanda yılın en sıcak aylarından biri olan Temmuz ayının yaşandığı şu günlerde, sıcak havanın olumsuzlukları da kendini hissettiriyor.
Uzmanların; özellikle tansiyon hastaları, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve belirli yaş grubundaki kişilerin daha dikkatli olmaları gerektiği yönündeki uyarıları dikkati çekiyor.
Sıcak ve aşırı nemli havanın ciddi riskleri de beraberinde getirdiğini vurgulayan bilim insanları, listenin başlarında yer alan “güneş çarpması”nı ‘Hafife almayın!’ diyor.

Güneş Çarpması Nedir?

Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir.

Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 11:00-15:00 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir.

Belirtileri

Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder.

  • Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir.
  • Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur.
  • Kalp atışları düzensizdir.
  • Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

Nasıl Korunmalı?

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir.

  • Meteoroloji Genel Müdürlüğünün sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verdiği bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 11:00-15:00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır.
  • Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.
  • İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.
  • İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.
  • Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu