Haberler

Arhatır, “Başta yaşam hakkımız olmak üzere, tüm haklarımıza sahip çıkacağız.”

CHP Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, korona virüs salgını sürecinde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin hız kazandığını söyledi. Virüsten korunmak için evlerinde kalan kadınların hem şiddet gördüğüne hem de bunu dile getiremediğine dikkat çeken Arhatır, “Kadınlar en çok güvende olmaları gereken evlerinde öldürülmektedir” dedi.
Öte yandan Keşan’da kadınların kendilerinden habersiz fotoğraflarının çekilip paylaşılması olayının faili olan F.M. isimli kişinin serbest kalmasına tepki gösteren Arhatır, “Failin serbest kalmasının açıklaması yapılmalı” şeklinde konuştu.

“Kadınlar en çok şiddet gördükleri evlerinde kalmak zorunda kalıyor”

Korona virüs salgını ile birlikte, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri hız kazandı. 2020 Nisan ayında 20 kadın cinayeti, 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.
Tüm dünyada ve Türkiye’de pandemi ile birlikte olağanüstü koşullar için olağanüstü önlemler alınmaya devam ediliyor. Ancak herkesin bir önlem olarak evde kalması gereken bu süreçte, bu koşullar kadınlar için hala ayrı zorluklar ortaya çıkarıyor. Kadınlar en çok şiddet gördükleri evlerinde kalmak zorunda kalıyor. O nedenle günümüz koşullarında, kadınlar için ayrı önlemlerin alınması hayati önem taşıyor.
Kadın cinayetlerinin artmasına neden olan kadın düşmanı söylem ve uygulamalar da dahil olmak üzere bir çok etken sebep bulunmaktadır. Karantina ve sokağa çıkma yasakları boyunca evde öldürülme oranları ciddi bir şekilde artmıştır. Kadınlar en çok güvende olmaları gereken evlerinde öldürülmektedir.

Sağlık sistemine aşırı yüklenmenin yanı sıra, acil sayılmayan davaların askıya alınması, adalet sisteminin ve sosyal servislerin görevlerini uygulamada gecikmesi ve sosyal mesafenin getirdiği diğer engeller ile kadınlar için yapılacak yardım ve yönlendirmeler daha da zorlaştı.
Yardıma ihtiyacı olan kadınlar, karantina ve sosyal mesafe uygulamalarından dolayı gerekli kurum ve kuruluşlara ancak telefon veya mail yoluyla ulaşabildi. Şiddet uygulayan ya da uygulamaya yatkın olan partnerleriyle veya aile üyeleriyle yaşayan kadınlar, ev içinde geçen saatlerin artmasıyla bu yollarla da gerekli yerlerle ulaşamaz duruma geldi.

“Kadınlar kurumlara başvurduklarında hak ihlalleri ile karşılaştı.”

Şiddete uğrayan kadınları virüs bulaşma riskinden dolayı hastanelere gidip darp raporu almaktan çekindi. Kolluk birimlerinin ise virüs sebebiyle 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun yükümlülüklerini yerine etkin bir şekilde getiremedikleri gözlendi.
Kadınlar kurumlara başvurduklarında hak ihlalleri ile karşılaştı. Karakollarda koruma kanunun geciktirilmesi, koruma kararı ihlallerinde işlem yapılmaması Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından takip edilmesi gereken koruma altındaki kadınların takibinin yapılmaması cezaevinden tahliye edilen ve izinli çıkarılan şiddet failleri hakkında kadınların bilgilendirilmemesi bu hakların ihlalleri arasında öne çıkanlardır.

“Bakanlık ters algı yaratıyor”

Şiddet tehlikesi altında olan her kadının yanındayız.
Şiddetin artışı karşısında yapabileceklerimiz var. Bizler dışarıda korona virüs, içeride de şiddet tehdidi altındayken İçişleri Bakanı kadın cinayetlerinin azalığına yönelik açıklama yaptı. Türkiye ve dünyada şiddetin arttığı verilerle görülürken, özel önlem alınması gerektiği de açıktır. Ancak kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin azaldığına yönelik açıklamalarla tam tersi bir algı yaratılmak istemektedir.

Başta yaşan hakkımız olmak üzere tüm haklarımıza sahip çıkacağız. Bir kadının daha yaşam hakkına gasp edilmesine izin vermemek için alanlarda ve her yerde olacağız. Erkek egemen sistemi hayatlarımızdan atana kadar eşitlikçi ve özgür bir dünyayı kurana kadar kadın cinayetlerinin politik olduğunu haykırmaya devam edeceğiz.

“Failin serbest kalmasının açıklaması yapılmalı”

Keşan’da kadınların kendilerinden habersiz fotoğraflarının çekilip paylaşılması olayının faili olan F.M. isimli kişinin serbest kalmasına tepki gösteren Arhatır, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Çok çirkin bir olay. Bir de bunu Keşan halkından birinin yapması gerçekten çok çirkin. Bunun tekrar görüşülüp cezasının yerine getirilmesini istiyoruz. Niye serbest bırakıldı? Bunun da açıklaması Keşan halkına derhal yapılsın”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu