Haberler

Patlatmalı Linyit Ocakları ÇED toplantısı 30 Haziran’da Karacaali’de..

Karacaali, Maltepe, Çobançeşme, Karasatı ve Altıntaş Köyleri ile Keşan Paşayiğit Mahallesi arasında yapılması planlanan Patlatmalı işlem ile Linyit Kömürü Üretimi ve ilgili olarak 30 Haziran 2020 tarihinde Karacaali Köyü’nde ÇED Halkın Katılımı Toplantısı için köy muhtarları tepkilerini dile getirdi.
Kömür üretimi için daha önceden karşı olduklarını defalarca söylediklerini ancak bunun dikkate alınmadığını, tüm bunların üzerine ÇED Halkın Katılımı Toplantısı’nın itirazlarına rağmen yapılacağını öğrendiklerini kaydeden muhtarlar “Mücadelemiz hukuksal süreç dahil sonuna kadar sürecektir.” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak itiraz dilekçelerini hazırlayıp Keşan Kent Konseyi’nde toplanarak bir basın açıklaması gerçekleştiren muhtarlar şu ifadeleri kullandı:

“İtirazlarımız dikkate alınmadı”

Bizler aşağıda imzaları bulunan muhtarlar olarak Karacaali, Maltepe, Çobançeşme, Karasatı ve Altıntaş Köyleri ile Keşan Paşayiğit Mahallesi arasında “Patlatmalı işlem ile Linyit Kömürü Üretimi” yapılmak istenmesine tüm köylülerimizle birlikte karşı olduğumuzu
defalarca belirttik. İtirazlarımızı yaptık. Buna rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazlarımız dikkate alınmamış olacak ki 30 Haziran 2020 tarihinde Karacaali Köyünde ÇED Halkın Katılımı Toplantısı yapılacağı duyuruldu.

“Keşan Belediye Başkanı’ndan konunun Temmuz ayı Meclis Toplantı gündeme alınmasını isteyeceğiz”


Şimdi ÇED Halkın Katılımı Toplantısı’nın yapılmaması ve projenin geri çekilmesi için gerekli itirazlarımızı yapıyoruz.
Ayrıca Keşan Belediye Başkanı’ndan muhtarlar olarak randevu talebinde bulunacağız. Bizlere destek amacıyla konunun Temmuz ayı Meclis Toplantı gündeme alınıp projenin yapılmaması için tavsiye kararı almalarını talep edeceğiz. Aynı talebimizi İl Genel Meclisine iletik. 12 Haziran Cuma saat 12.00’de Edirne il Genel Meclisi Başkanı ve Meclis Üyeleriyle görüşüp taleplerimizi ileteceğiz.

Diğer yandan Keşan Ziraat Odası, Yağlı Tohumlar Kooperatif yönetimi, Ticaret Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Süt Üreticileri Birliği, Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Arıcılar Birliği yönetimlerini de ziyaret edeceğiz. Yönetim kurulu kararı almalarını ve bizlere destek amaçlı itiraz dilekçeleri vermelerini talep edeceğiz.
Mücadelemiz hukuksal süreç dahil sonuna kadar sürecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu