Gündem

Arazi sahipleri soruyor: Tarım alanlarımıza sismik arama için girileceği neden bize haber verilmedi?

Keşan’da ve çeviresinde yürütülen yeraltı kaynakları arama çalışmalarından dolayı, arazilerine izinsiz ve haber verilmeden giren çiftçiler tepki gösterdi. Zarara uğradıklarını belirten çiftçiler kaymakamlığın durumdan haberi olup olmadığını ve kendilerine konuyla ilgili bilginin verilip verilmeyeceğini sordu.

Geçtiğimiz günlerde Keşan ve çevresinde petrol, doğalgaz ve kaya gazı aramak için sismik arama yapan araçlar vatandaşlar tarafından görülmüş ve durum şaşkınlıkla karşılanmıştı. Aynı araçlar Keşan’ın köylerinde de ortaya çıktı. Keşan’ın İzzetiye Mahallesi, Mercan Köyü ve Kadıköy istikametinde yeraltına gönderilen sismik dalgalar ile araştırma yapan araçlar köylüler tarafından bu kez tepkiyle karşılandı.

Ekinlerin ekili olduğu tarlalarda kendilerine daha önceden haber verilmeden arama yapıldığını ve araçlar tarafından ezilen ürünlerinin de zarar gördüğünü belirten çiftçiler ortaya çıkan durumdan dolayı mağdur olduklarını söyledi. Sitemize ulaşan çiftçiler, büyük emekler verdikleri tarlalarında zarar oluştuğunu belirterek, “Bize daha önce ne kaymakamlık ne de ilgili şirket arama çalışması yapılacağı konusunda haber verdi. Kimse gelip söylemedi. Arama yapan araçlar arazilere girerek, turladılar sonra da belirledikleri alanlara sonradan sondaj yapılmak üzere işaret koyarak gittiler. Yetkililerin çıkıp bize şimdiki durum ile bilgi vermelerini ve zararın karşılanmasını bekliyoruz” dediler.

Öte yandan Keşan’ın bir çok mahallesinde ve İzzetiye-Mercan-Kadıköy hattında arama çalışmalarını yürüten şirket yetkilileri ile konuşan kişiler, kendilerine şirketin oluşan zararı karşılamak için tespit çalışmalarının yapılmaya başlandığını, yakın zamanda arazi sahipleri ile iletişime geçileceğini söylediklerini ifade etti.
Şirketin bundan sonraki çalışmalarının ne yönde olacağı merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu