Gündem

Bugün toplanacak Kabine’nin 1 Haziran’dan geçerli olacak kararları merakla bekleniyor

Vaka sayılarının 7 binlere düşmesinin ardından Türkiye’de koronavirüsle mücadelede kapsamında başlatılan kademeli normalleşme dönemi, yarın sona eriyor. 1 Haziran itibariyle başlayacak olan yeni dönemin yol haritası ise Kabine toplantısında belirlenecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak olan Kabine’den; kafe ve restoranların açılması, düğünlerin sınırlı katılımla yapılması, hafta içi akşam yasak saatinin daha geç saatlere alınması kararların çıkması bekleniyor.

Saat 15.00’te Beştepe’de toplanacak Kabine’nin öncelikli gündem maddesini yine koronavirüsle mücadele çalışmaları ve 1 Haziran sonrası yeni normalleşme kararları oluşturacak.

Kafe ve restoranlar

Kademeli normalleşme kapsamında paket servis ve gel-al şeklinde çalışan restoran, kafe ve lokantaların yarından itibaren daha önceden de uygulanan müşteri kotası, açık alanda hizmet şartı, HES kodu zorunluluğu ve mesafeli oturma şartıyla açılması bekleniyor. Restoran, kafe ve lokantaların kapalı alanlarının ise bir sonraki Kabine toplantısında ele alınarak, temmuz ayından itibaren yarı kapasiteyle hizmet vermeye başlatılması öngörülüyor. Bunun yanında kapalı alanlar ile ilgili değerlendirmenin de bir sonraki toplantıda yapılması bekleniyor.

Düğünler serbest kalacak mı?

Milyonların merakla sonucunu beklediği toplantıda yaz sezonunun gelmesiyle birlikte düğünlerin başlatılmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Buna göre düğünlere açık alanda, sınırlı kişi sayısı ve tedbirli şekilde izin verilmesi de planlanıyor.

Sokağa çıkma saatleri esneyecek mi?

Hafta içi akşam saat 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda saat 24.00’e kadar esnetilmesi ya da tamamen kaldırılması ele alınacak. Hafta sonu uygulanan tam gün sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması da masadaki en önemli başlıklardan biri olacak.

Spor salonları ve kıraathaneler..

Kabine’de spor salonları, halı sahalar, yüzme havuzları ve kıraathanelerin yarından itibaren açılmasına dönük karar çıkması da öngörülüyor.

Maske şartı esner mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilerleyen dönemlerde 2 metrelik mesafe şartıyla maskenin çıkartılabileceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından bugünkü kabinede turizm sezonunun açılmasına paralel olarak park, bahçe ve sahil gibi açık alanlarda mesafeli şekilde maskesiz dolaşma kararının alınabileceği belirtiliyor.

Yaz aylarında telafi eğitimi gündemde..

Kabine toplantısında uzun zamandır uzaktan eğitime devam eden okullarda yaz aylarında nasıl bir yol izleneceği konusunda da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk brifing verecek.
Buna göre okulların tatil edilmesi, bu sürede telafi eğitimlerinin başlatılması ve ders zilinin ağustos ayında çalması gibi seçenekler konuşulacak. Bu kapsamda başlatılacak telafi eğitiminin detayları da Kabine’de konuşulacak başlıklar arasında yer alacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu