Genel

Ara zam talebi karşılanmayan DİSK/Genel İş Sendikası: “Sesimize kulak tıkayanları unutmayacağız”

DİSK/Genel İş Sendikası üyeleri ekonomik sorunlar kaynaklı ücret kayıpları için Keşan Belediyesi’nden ara zam istedi. Başkan Mustafa Helvacıoğlu’nun teklife sıcak baktığını ancak, 3 ay sonra olumsuz yanıt aldıklarını söyleyen işçiler, “Bizleri görmezden gelenleri, sesimize kulak tıkayanları unutmayacağız” dedi.

Konuyla ilgili olarak Keşan Belediyesi Nikah Salonu’nda yapılan toplantıya; DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, Keşan Belediyesi İşyeri Temsilcileri ve belediyenin kadrolu işçileri katıldı.

“Ara zam talep ettik, 3 ay sonra olumsuz cevap geldi”

“Bizler Keşan Belediyesi’nin kadrolu işçileriyiz.” diyerek, konuşmasına başlayan Salim Şen, şunları söyledi: “Yıllarca Keşan halkına hizmet eden bu uğurda gecesini gündüzüne katan, kışın yağmur çamurunda yazın sıcağında alın teri döken emekçileriz. Ve aynı zamanda DİSK/Genel-İş Sendikası’nın da uzun yıllardır üyesiyiz. 2022 yılı başında sendikamız ile Keşan Belediyesi arasında imzalanan bir yıllık Toplu-İş Sözleşmesi ile %26 oranında zam alarak, 2022 yılına başladık. Ancak, yılın ilerleyen aylarında ülkemizde yaşayan bütün kesimlerin şahit olduğu üzere yaşanan yüksek enflasyon ve aşırı pahalılık sonucunda aldığımız zam, yılın ortasına varmadan erimiş ve alım gücümüz tamamen yok olmuştur. Nitekim bu yaşanan hayat pahalılığının özellikle ücretli kesimde yarattığı olumsuzlukları göz önüne alan hükümet 30 yılı aşkın bir süre sonra ilk defa asgari ücrete yılbaşında %50 oranında zam yapmış olmasına rağmen yaşanan hayat pahalılığına çare olamamış ve 2022 yılının temmuz ayında %30 oranında ikinci bir zam daha yapmak zorunda kalmıştır. Bizler de Genel-İş Sendikası üyesi kadrolu işçiler olarak, tüm bu yaşanan ekonomik sorunların yaratmış olduğu ücret kayıplarımızın giderilmesi için belediye başkanımızdan ücretlerimize bir ara zam ile iyileştirme yapması konusunda talepte bulunduk. Yapılan görüşmelerde bir çalışma yapılacağı söylenmiş ve bizlere bir umut verilmiş olmasına rağmen aradan yaklaşık üç ay geçtikten sonra tarafımıza olumsuz cevap verilmiştir.”

“Fikir değiştirilmesi hayal kırıklığı yarattı”

Salim Şen sözlerine şöyle devam etti: “Geçen süre zarfında belediyemizde çalışmakta olan tüm kesimlerin ücretlerinde ciddi iyileştirmeler yapılmış olmasına rağmen bizlerin sesinin duyulmaması bizleri fazlası ile üzmüştür. Ayrıca, ilk yapılan görüşmelerde ara zam fikrine olumlu bakan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun sonradan fikir değiştirmesi de bizlerde hayal kırıklığı yaratmıştır. Oysa ki, ülkemizde ve bölgemizde pek çok belediyede böylesi iyileştirmeler yapılmıştır. Edirne, Kırklareli, Lüleburgaz; Havsa, İpsala belediyeleri başta olmak üzere faaliyet alanımızdaki onlarca belediye başkanı işçisinin haklı feryadına duyarsız kalmamış ve imkanları çerçevesinde ara zam yapmak koşulu ile işçisinin yanında olmuştur. Şunu açıkça belirtmek isteriz ki, bizler görmezden gelinecek bir kesim değiliz. Hele hele bu kurumun üzerindeki bir yük ya da kambur hiç değiliz. Elbette ki, tüm dünyada bir ekonomik kriz vardır ve bu kriz ülkemizi ve buna bağlı olarak da belediyelerimizi fazlası ile etkilemektedir. Ancak şu da bilinmelidir ki, bu krizin sebebi bizler değiliz. Ve bu dönemde de belediye yetkililerimizden bizden yana tavır takınmasını ve bütçelerini buna göre hazırlamalarını beklemekteyiz.”

“Bizleri görmezden gelenleri, sesimize kulak tıkayanları unutmayacağız”

Şen sözlerini şöyle tamamladı: “Mücadele arkadaşlarım, bugün artık önümüze bakma zamanıdır. Elbette ki, bizleri görmezden gelenleri, sesimize kulak tıkayanları unutmayacağız. Toplu-İş sözleşmemizin yeni dönem yetki belgesi tarafımıza ulaşmıştır. Yukarıda sıraladığımız tüm bu kayıplarımızı telafi edeceğimiz bir sürece giriyoruz. Ve açıkça şunu belirtmeliyim ki gerek toplu sözleşme masasında, gerekse de şantiye ve alanlarda bu kayıplarımızı giderecek örgütlü gücümüz fazlası ile vardır. Ve son olarak diyoruz ki; inadına sendika inadına DİSK! Birleşen işçiler asla yenilmez!”
Basın açıklamasının ardından toplantı basına kapalı şekilde devam etti. Toplantıda, sendika temsilcileri ve işçiler görüş alışverişinde bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu