GenelSiyaset

Antalya Diplomasi Forumu’na katılan Aksal, dünya çapında kritik görüşmelerin yapıldığı forumun önemine dikkat çekti

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, 11-13 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı.

Aksal, birçok ülkeden üst düzey diplomatik katılımın sağlandığı Antalya Diplomasi Forumu’na ilişkin yaptığı açıklamada; Türkiye’nin son yıllarda dünya çapında ve bölgesel yetkilerinin arttığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan , Antalya Diplomasi Forumu’nda çok önemli ve kritik diplomatik görüşmelere imza attı. Birçok devlet adamı, siyasetçi, akademisyen ve diplomatı bir araya getiren dünya çapında bir forumda gerçekleştirilen bu kritik görüşmeler Türkiye’nin bölgesel gücünün bir yansımasıdır.
Bizler daima dünyanın her yerinde olduğu gibi bulunduğumuz coğrafyada da barış ve istikrardan yanayız. Hedefimiz ve gayretimiz hem bölgesel barışa hem küresel barışa katkı sunabilmek. 
Tüm dünyada hassasiyetle takip edilen Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere bugüne kadar yaşanan tüm hadiselerde bizler olayları sadece diplomatik açıdan değil , insani açıdan da değerlendiren bir politika izliyoruz. Küresel çapta yaşanan her gelişme karşısında insanlığın ve vicdani sorumluluğun gerekleri de göz önünde bulundurarak hareket edilmeli düşüncesindeyiz. Bölgesel ve küresel bazda saygın ve söz sahibi bir ülke olduğumuzu Antalya Diplomasi Forumu bir kez daha gözler önüne serdi.

17 devlet ve hükümet başkanı, 80 bakan, 39 uluslararası teşkilat temsilcisi başta olmak üzere, 75 ülkeden katılımcının buluştuğu Antalya Diplomasi Forumu’nda; komşu ülke Bulgaristan Başbakanı Sayın Kiril Petkov, Kosova Başbakanı Sayın Albin Kurti, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Sayın Fikrim Damka ve Milletvekili Sayın Fidan Brina Jilta, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile hem Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne hem de ülkemiz adına istişarelerde bulunduk.
Cumhurbaşkanımızın da görüşme sağladığı, benim de Dostluk Grubu Başkanı olduğum Arnavutluk ‘un Cumhurbaşkanı Edi Rama ile bölgemiz ile ilgili değerlendirmeler yaptık.

İstikrarlı duruşunun bizlere yaşattığı gururla Sayın Cumhurbaşkanımıza, bu anlamda dünya ülkeleri ile ilişkilerimizi ve söz sahibi bir ülke konumuna gelmemizi gayretleriyle ve çalışmalarıyla destekleyen Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na da ülkemiz ve milletimiz adına teşekkür ediyorum.
Bu denli birliktelikler tüm dünyada daha çok katılımla genişleyerek, kapsayıcılığı artmalı ve hepimizin birlikte yaşadığı bu dünya için barış ve huzur odaklı görüşmelerimiz devam etmelidir.
Ülkemizin ve Cumhurbaşkanımızın bu amaçla gösterdiği hassasiyeti tüm ülkeler ve liderler göstermelidir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu