Haberler

Amel Baba Türbesi’nin yerinin değiştirilmesine Millet İttifakı’ndan tepki..

Amel Baba Türbesi’nin yol yapım ve genişletme çalışmaları sebebiyle kaldırılıp yeni yerine konulması, sosyal medyada oldukça geniş yer tuttu. Türbenin taşınma şekli ve gerekliliği konusunda görüş bildiren Millet İttifakı, “Yapılan bu iş, halka sormadan, apar topar ve saygıdan uzak oldu” diyerek tarihi değer olduğu için çalışma yapılamayan Ferhat Ağa Köprüsü için de çözüm istedi.

Keşan’ın tarihi değerlerinden biri olan Amel Baba Türbesi, geçtiğimiz günlerde Keşan Belediyesi tarafından yapılan yol yapım çalışmaları kapsamında olduğu yerden kaldırılmış, karşısına yapılan türbeye taşınmıştı. Konunun ekşisözlük’e taşınmasının ardından, türbenin taşınması olayı sosyal medya ve şehir gündeminde oldukça geniş yer tuttu.
Taşınma olayı ile ilgili olarak Keşan Millet İttifakı ortak bir basın açıklaması yaparak durumu değerlendirdi.

“Amel Baba’nın kemikleri ellerde taşındı ve bütün Türkiye?ye reklam olduk”


İlk olarak söze başlayan CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Amel Baba Türbesi’nin Keşan’ın bir değeri olduğunu söyleyerek şu şekilde konuştu: “Ben çocukluğumdan beri bu türbe burada duruyor ve burada bir anıt ağaç var. Çok da büyük bir işlevi olmayan bu yolu genişletmek adına burada çalışma yapıldı. Bu türbe ve buradaki anıt ağaç bir tarihi değerimizdi. Özenlice taşıdıklarını söylediler ama fotoğraflarda gördük Amel Baba’nın kemikleri ellerde taşındı ve bütün Türkiye?ye reklam olduk. Ekşisözlük’te yayınlandı. Bari bunu yaparken adam gibi yapsaydınız. Aslında yapmamanız gerekiyordu, durması gereken yer orasıydı. Burada bir darlık oluşsa da araçlar geçiyordu. Başkan’ın bu tarihi dokuyla oynamaya hakkı yoktu.


Çok gariptir ki, Anıtlar Kurulu ve diğer yerlerden gerekli izinler hemen alındı. Hastanenin orada bir Ferhat Ağa Köprüsü var, acil durumlar için kullanılıyor ve çok dar bir yok. Orası için izin alınması gerekiyor. Orada izin alınamıyor ama türbeyi taşırken küt diye alıyoruz. Bunu da Keşan halkına havale ediyoruz.”

“Burası Keşan’ın bir değeri. ‘Ben yaptım oldu’ mantığını kaldırmaz”

Pekcan’ın ardından konuşan İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ise çalışmanın alelacele yapıldığını ve Keşanlılar’a danışılması gerektiğini söylerek şu ifadeleri kullandı: “Apar topar yine bir operasyon yapıldı. Yine alelacele bir karar. Buraya geldik, amaç baltalamak değil. Burada bir iş yok. Bana göre çok kötü bir durum var. 650 küsur bir yeri apar topar kaldırmayı, burada yaşayanlarla birlikte Keşan Halkına sormak gerekiyordu. Burası Keşan’ın bir değeri. ‘Ben yaptım oldu’ mantığını kaldırmaz burası. Bir kere Ferhat Ağa Köprüsü var, neden orayı halledemiyoruz. Neden bunu burada yatana saygı içinde yapmıyoruz da kondurdum oldu yapıyoruz. Yine Keşan gündeme manşet olur. Yine kötü anlamda ulusal basına çıkarız. Biraz daha birlikte çalışalım. Doğruyu hep birlikte bulalım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu