Gündem

Aksal, “vaka artışlarına AK Parti kongreleri neden oldu” iddialarına cevap verdi

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne’de artan koronavirüs vaka sayılarının AK Parti il kongrelerine bağlı yükselmesi iddialarına cevap verdi. “Bunu bir tek kongrelere bağlamak da çok büyük haksızlık olur.” diyen Aksal, vakaların kongrelere bağlı yükseldiğine dair bir veri olmadığını söyledi.

TBMM KEFEK Başkanı AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, beraberinde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve partililerle birlikte, MHP Keşan İlçe Başkanlığı’na ziyarette bulundu.

“Edirne’de vakalar istemediğimiz düzeylerde”

Edirne’de giderek artan koronavirüs vakaların değerlendiren Aksal, Sağlık Bakanlığı tarafından haftalık olarak verilerin açıklandığıın ve bu verilere vakıf olduklarını belirterek, Edirne’nin pandemiyle mücadeleyi çok iyi yönettiğini dile getirdi. Virüsün yayılmaya devam ettiğini belirten Aksal, “Pandeminin başında Edirne en düşük illerden biriydi; ama maalesef son verilere göre sayılar yükselişe geçti. Mutasyonlu bir virüs var, çok hızlı yayılıyor bunun hastalık yapma derecesi nedir çok iyi bilemiyoruz; ama tahminimiz daha az hasta yaptığı yönünde. İnşallah da öyledir. Edirne’de şu an vakalar istemediğimiz düzeylerde, onun için biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor.” derken vatandaşlara seslenerek, “Ellerimiz mutlaka yıkamalıyız, zaten bu bizim alışkanlıklarımızda da var. Bir dezenfektan olarak kolonya kültürümüzde zaten var. Lütfen dikkat edip, maske, mesafe kuralına uyalım.” şeklinde konuştu.

“Biliyoruz herkes çok bunaldı”

Geçilmesi planlanan il bazlı kademeli normalleşme hakkında “Artık Türkiye genelini değerlendirmiyoruz. Kademeli bir sisteme geçtik. Kuralların gevşemesi, okulların ve kapalı işletmelerin açılması o ildeki vaka sayılarına bağlı. Biliyoruz herkes çok bunaldı. Bu konuda en çok üzülen ve en çok kederlenen de bütün samimiyetimle söylüyorum ki sayın Cumhurbaşkanımızdır. İlk vakadan bu yana neredeyse 1 yıl olacak. Ama bu işin başka çaresi de yok.” diyerek kuralların uyulmasına dikkat çekerken, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen yurtdışı ziyaretlerindeki izlenimlerini ise, “4 günlük Arnavutluk, Bosna-Hersek ve Makedonya ziyaretlerimiz oldu. İnanın sağlık sistemi diye bir şey yok, maske yok, aşı yok, insanlar biraz da normale dönmüş, virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz diyorlar. Sonuçta burada da geleceği nokta o. İnşallah virüs çok da fazla hasta etmeden bir an önce normal hayata döneriz.” sözleriyle anlattı.

“Bir tek kongrelere bağlamak da çok büyük haksızlık olur”

Son olarak, koronavirüs yayılımı hususunda il kongrelerinin etken olduğu yönündeki söylemler hakkında konuşan Fatma Aksal, “Kalabalığın olduğu, mesafenin korunmadığı her ortamda risk vardır. Kongrelere bağlı vaka olduğu yönünde ne de kongrelerle ilgisi yok diyebileceğimiz veri elimizde yok. O ortamda koronaya bulaşan olan oldu mu bilemiyorum. Bunu bir tek kongrelere bağlamak da çok büyük haksızlık olur. Kongreler kalabalık olabilir ama maske çok önemli. Maske kuralına uyduk. Bu konuda maske çok önemli. Bir şey yenilip içilmeyen ortamlarda bulaşma riski çok düşük. Ama cenaze, mevlit, taziye gibi yeme içmenin olduğu ortamlarda vakaların artma oranı da çok fazla. Edirne’de filyasyon kurulu toplantısına girdiğimde bulaşmanın yüzde 85’inin ev hanımlarında olduğunu öğrendim. Ev ortamında daha çok bulaşıyor. Çünkü maskeler çıkarılıyor ve bir şeyler yenilip içiliyor” dedi.

“Türkiye, aşılanma durumunda Almanya’dan bile fazla”

Konuşmasının devamında Edirne’de aşılama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Aksal, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Aşıları bilindiği gibi Türkiye’deki program dahilinde yapıyoruz. Dünyada aşı işlemini en iyi yürüten ülkelerden biriyiz. Türkiye’de şu anda 65 yaş üstü vatandaşların çoğu aşılarını vuruluyor. Risk grubunda 65 yaş üstü vatandaşlarımız vardı. Kısıtlamalar ilk önce 65 yaş üstü vatandaşlara getirildi, gençlerimiz hastalığı ayakta atlatabiliyor ama 65 yaş üstü vatandaşlarımızı kaybetme riskimiz daha yüksek. 65 yaş üstü vatandaşlarımızı biz aşıladık. Sağlık çalışanlarımız, kamu kurumlarında çalışan vatandaşlarımız ve belediye başkanlarımız da aşılandı. Türkiye özeline baktığımızda Edirne, aşı yapılan iller arasında başlarda. Bunun nedeni de Edirne nüfusunun yaşlı olması. Edirne’de aşılanma oranı %17 civarındaydı. Türkiye, aşılanma durumunda Almanya’dan bile fazla. Başarılı bir şekilde aşılanmalarımız oluyor. Şu ana kadar aşı olup da entübe olan hiç kimse yok. Aşı belki %100 korumayabilir ama hastalansanız bile entübe olmuyorsunuz, yoğun bakım ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Arzumuz inşallah biran önce kendi aşımızı üretip, daha güvenli olduğunu kanıtlayıp bütün vatandaşlarımızı aşılamak ve normal hayata geçmek. Vatandaşlarımızın çok bunaldığını biliyoruz, çok sabrettiler ama biraz daha sabrederlerse inşallah biran önce daha sağlıklı günlere döneriz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu