Gündem

Aksal, ‘Enez Gümrük Limanı’ üzerinden Başkan Günenç’i eleştirdi

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Geçtiğimiz gün tanıtımı yapılan, bölgenin turizm ve ticaretine büyük katkı sağlaması beklenen Enez Limanı üzerinden Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç‘e sert çıktı.
Günenç‘in liman açılışının müjdesini vermesini eleştiren Aksal, “Herkesin yetki alanı bellidir. Belediyenin birinci önceliği sınır kapısı açmak değil, bulunduğu çevrenin çöpünü toplamaktır” dedi.

“Yıllardır bekleniyordu”

Yakın zamanda açılması planlanan Enez Gümrük Limanı ile ilgili çok büyük uğraşlar verildiğini belirten Fatma Aksal, limanın şimdiden herkese hayırlı olmasını diyerek, “Enez’e bir deniz sınır kapısı açıyoruz. Edirne, Türkiye’nin Avrupaya açılan bir kapısı. Yunanistan ve Bulgaristan’a geçmek istiyorsanız, Edirne’ye geliyorsunuz. Yunanistan ve Avrupa ile bir deniz sınır kapımız yoktu. Yıllardır beklenen bir beklentiydi, bu sınır kapısının açılması. Çok hızlı bir şekilde çalışmalara başladık ama inanın hiç kolay olmadı. Tarım Bakanlığımız orada liman olduğu ve balıkçıların hukukunu korunması için çok sıcak bakılmamıştı. MİT’ten izin almak çok kolay değil. Aylardır sayın valimiz ve Edirne’deki il müdürlerimiz ile Ankara’da çok ciddi çalıştık. Bakanlığımız tarafından burası sınır kapısı ilan edildi ama onların öncesinde MİT Başkanlarından, Dışişlerinden, Ticaret Bakanlığından, Altyapı Bakanlığından, Tarım ve Orman Bakanlığından hep olur almamız gerekti. Çok uzun ve uğraşlı bir süreçti. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız destek verdi. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Sınır kapısı açmak çok kolay değil.” diyerek, meşakkatli bir süreçten geçildiğini belirtti.

“Enez’in çöpünü toplamakla işe başlasın”

Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç‘in geçtiğimiz günlerde limanın açılması konusunda yaptığı müjde açıklamasını eleştiren Aksal, bu konunun Günenç‘in yetkilerinin dışında yer aldığını belirterek, “Gümrük açmakla, sınır kapısı açmakla hiç işle alakası olmayan Enez Belediye Başkanı kalkmış, millete müjde veriyor. Bu ülkede kimin ne iş yapacağı, herkesin yetki alanı bellidir. Sınır kapısı açılıyorsa bu cumhurbaşkanımızın takdiriyle, oluruyla iktidarın desteğiyle yapılacak bir iştir.
Bu sınır kapısından bütün bölgenin ticaret ve turizmine korkunç katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu sınır kapısı açıldığında turizm ve ticaretimize de destek verilecek. Burada bölge olarak hazırlıklı olmamız lazım. Eğer Özkan Başkan, Enez’in bundan yararlanmasını istiyorsa, ilk önce Enez’in çöpünü toplamakla işe başlasın. İnsanlar çöp olan yerlere gitmiyorlar. Belediye’nin birinci önceliği sınır kapısı açmak değil, bulunduğu çevrenin çöpünü toplamaktır. Enez Belediyesi, Enez’i ne kadar cazibe merkezi haline getirirse yarın oraya gelen turistler ve yatırımcılar, o kadar Enez’e gidecektir. Aynı şey Keşan için de, İpsala için de geçerli. Biz şehirlerimizi ne kadar cazip hale getirirsek o kadar gelirler. Enez Belediye Başkanına naçizane tavsiyem, kendini çok fazla gümrük açılışlarıyla yormasın, bunlar onun ilgi alanında değil. Onları biz takip ediyoruz. Enez Belediye Başkanı, Enezliler’in o gümrükten yararlanmasını istiyorsa Enez’i cazibe merkezi haline yapmak için biran önce elinden geleni yapsın.”
şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu