GündemSiyaset

Aksal cevapladı: Yüzde 7 barajı erken seçimin işareti mi?

Keşan ve köylerinde ziyaretlerine devam eden AK Parti Edirne Millet Vekili Fatma Aksal, seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi ve sonrasında gelen ‘erken seçim’ yorumları hakkında açıklamada bulundu. Seçimlerin 2023’te yapılacağına vurgu yapan Aksal ‘Seçim diyenlerin hazırlıkları yok” dedi.

“Pandemi şartlarının rahatlamasıyla birlikte normale dönüldü”

Meclis tatilini bölgede yapılan ziyaretler ile değerlendirdiğini son 2 gündür de Keşan programları ile devam ettiğini belirten Aksal, “Geçtiğimiz gün köylerdeydik, bugün de Keşan esnafını ziyaret ediyoruz. Herkes pandemi sürecinde kurallara riayet etti, Edirneli hemşerilerimiz ve gençlerimiz de özellikle aşı komsunda çok duyarlılar. Ben herkese çok teşekkür ederim. Pandemi şartlarının rahatlamasıyla birlikte her alanda normale dönüldü. Düğünlerin başlaması ile birlikte; inşaat sektöründen başlayarak gıda ve giyim sektörüne kadar bir canlanma ve bir heyecan var. İnsanlar ve esnaf mutlu, herkes sağlıklı.” derken; esnaf ziyaretlerini özlediğini de söyleyerek “İnşallah bir daha kapanmaz ve eski günlere dönmeyiz ve ziyaretlerimize devam edebiliriz.” dedi.

“Herkes buyursun gelsin, siyasetini mecliste yapsın”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 7’ye indirilebileceğinin sinyalini vermesi hakkında sorulan soruya cevap veren Fatma Aksal, henüz kesinleşmiş bir durumun olmadığını söyleyerek, “Çok uzun süredir seçim barajının düşürülmesi ile ilgili çalışmalar var. Seçim barajı, çok fazla parçalı yapılar ve koalisyonlar olmasın diye vardı. Biliyorsunuz Türkiye koalisyonlardan çok çekti. Zaten yeni sistemde de seçim barajı eskisi gibi değil, başkanlık sisteminde koalisyon diye bir şey yok. Cumhurbaşkanı ayrı seçiliyor, meclis ayrı seçiliyor. İdeal olan da mecliste her fikrin ve herkesin temsil edilmesidir. Biz ‘herkes buyursun gelsin, siyasetini mecliste yapsın’ diyoruz. Bunun için barajın düşürülmesi de çok mantıklıdır. Cumhurbaşkanımız yüzde 7 gibi bir rakam telaffuz etti. Bu 6 olur, 8 olur; ama görünen o ki meclis açıldığında gündeme gelecek konulardan biri seçim barajı olacak. Ülkemiz açısından zenginlik olacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

“Erken seçim diyenler hazır değil”

Seçim barajının düşülmesinin erken seçim olarak yorumlanması hakkında sorulan soruyu ‘Gündemimizde erken seçim yok’ diyerek cevaplandıran Aksal, şu ifadelerle devam etti: “Erken seçim yok; ama biz AK Parti olarak yarın seçim varmış gibi çalışıyoruz. Biz seçimden seçime çalışan bir parti değiliz. İnsanlar gördüğünde ‘Seçim mi var?’ diyorlar. Hayır seçim yok, 2023 yılının Haziran ayında olacak. Erken seçim diyenler, yarın erken seçim yapıyoruz dediğimizde en çok itiraz eden yine kendileri olur; çünkü bir hazırlıkları yok. Çalışmaları yok. İradeleri yok.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu