EğitimEkonomiHaberler

Aksal: “Bu yıl da işbaşı eğitim programlarıyla 500 bin gencimize gelir kapısı açılıyor”

TBMM KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal; gençlerin eğitimi, istihdamı konusunda ilgi duydukları alanlarda başarıları için hükümetin ve devletin imkanlarıyla daima yeni projeler üretmeye, var olanı da en üst seviyeye taşımaya çalıştıklarını kaydetti.

“Gençlerimizin istihdamı öncelik verdiğimiz en önemli konular arasında yer alıyor.” diyen Aksal,
Türkiye İş Kurumu’nun “İşbaşı Eğitim Programı” kapsamında, mesleki deneyimi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırarak, bu kişilerin istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla bu yıl da işbaşı eğitim programlarıyla 500 bin gence gelir kapısı açılacağını vurguladı. 

Aksal, konuya dair yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:
“Halihazırda iş gücü programlarının kapsamını genişletiyoruz, program kapsamında yapılan ödemeleri de artırıyoruz. Buna göre, iş arayan işbaşı eğitim katılımcılarına günlük 164 lira, öğrencilere 112 lira, işsizlik ödeneği alanlara da 82 lira verilecek. Programa katılarak iş yerinde 26 gün çalışanlara net asgari ücret tutarı 4 bin 253 lira hesabına yatırılacak. Aynı zamanda işverenin de maliyetini düşürüyoruz. Program kapsamında, işe alınması planlanan personel iş başında değerlendirilirken yapılacak maaş, SGK ödemeleri Türkiye İş Kurumu’muzca karşılanacak ve iki taraflı bir kazanım söz konusu olacak.
Şimdiden yararlanacak gençlerimize hayırlı olsun, yeni ufuklar açsın inşallah.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu