Haberler

Aksal açıkladı: “Vergi ve SGK’da yapılandırma, en kısa sürede TBMM’ye gelecek”

Milyonlarca borçlu tarafından beklenen vergi ve SGK prim borçları hakkında yapılandırmalarla ilgili çalışmaların başladığını belirten AK Parti MKYK Üyesi ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, ileriki dönemlerde detayların netleşerek duyurusunun yapılacağını dile getirdi.

Vergi ve SGK borçluları tarafından sık sık sorulan ve en son geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş tarafından çalışmaların başladığı yönünde duyurusunun yapıldığını belirten AK Parti Milletvekili Fatma Aksal, konunun TBMM Plan Bütçe Komisyonu‘nun gündemine getirileceğini belirterek şu şekilde konuştu: “SGK borçları ve yapılandırma ile ilgili ciddi talep vardı. Parti grubu tarafından bir çalışma hazırlanıyor en kısa zamanda meclise gelecek inşallah. Henüz bir taslak yok, henüz gruplarda görüşülüyor. Ayrıntılar belli olunca açıklayacağız ama vatandaştan çok soru geldiği ve bir belirsizlik olduğu için çalışma başlattığımızı duyurmak istedik.”

Konu hakkında AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ne demişti:
Hükümet yeni bir vergi ve SGK prim barışı düzenlemesini gündemine aldı. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, vergi ve SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılması için çalışma başlatıldığını açıklamıştı.
Düzenleme tamamlandıktan sonra TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nun gündemine getirileceğini belirten Muş, şunları söylemişti:
?Vergi affı demeyelim de vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırma çalışmamız şu an var.”
“Teknik kısımlarını tamamlamaya çalışıyoruz.”
“Kanun teklifimizin görüşmeleri esnasında Plan bütçe Komisyonumuza bunu sunacağız. Geçmişte yaptıklarımız var. Onlara benzer olacak.”
“Teknik kısımlar devam ettiği için, onları komisyon aşamasına bu tekliflerimizi vereceğimiz zaman sizinle paylaşacağız.?

Öte yandan, köyden kente göçün azaltılması, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve sayısının artırılması amacıyla “Köyümde yaşamak için bir ‘sürü’ sebebim var” projesi ile ilgili konuştu.
“Pandemi sürecinde insanların sıkışık alanlarda yaşamasının aslında sorun olduğunu bir kez daha anlamış olduk.” sözlerini kaydeden Aksal, şu ifadeleri kullandı:

“Amaç küçükbaş hayvancılığı geliştirmek”

“Aslında projeler hep vardı ama şu anda ciddi anlamda bir geri dönüş var. Köylerde eski evi ya da yeri olanlar tadilata ve oralarda tekrar yaşamaya hazır hale getirmeye başladı. İnsanları teşvik etmek için bu projeyi başlattık. 100 bin liraya kadar sıfır faizli, 150 bin liraya kadar da düşük faiz ile 1 yıl geri ödemesiz 7 yılda ödenecek kredi imkanı sağlıyoruz. Bence çok iyi bir imkan ve küçükbaş hayvancılığın gelişmesine yönelik bir proje.”

“Et açığını kapatacağız”

“Biz hale et ithal eden bir ülkeyiz ama 2023 yılına kadar et üretiminde kendi kendine yeter duruma geleceğiz. Et açığını kapatmanın en hızlı yolu küçükbaş hayvancılıktan geçiyor. Küçükbaş hayvancılığı ciddi şekilde teşvik etmeliyiz. Bölge olarak da ciddi bir potansiyelimiz ve atıl durumda olan meralarımız var. Atıl durumda olan meraları da değerlendirmemiz lazım. Küçükbaş hayvancılığı teşvik etmek için böyle bir proje başlattık. Valiliğimiz Ziraat Bankası ile bir protokol imzaladı. Proje sadece Edirne’yi kapsamıyor tüm Türkiye için geçerli. Üreticilerimiz ayrıntıları Gıda ve Orman İl Müdürlüğü’müzden öğrenebilirler.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu