Gündem

Akıllı: “Ülkemiz için yeni bir kavram olan ‘Alan Başkanlığı’, Saros için çözüm olabilir”

Erikli Çevre ve Güç Birliği Eski Başkanı ve Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nde uzun yıllar yöneticilik yapmış olan köşe yazarı Şükrü Akıllı, geçtiğimiz haftalarda yapılan Saros Çalıştay’nın ardından gündeme gelen ve tartışmalara sebep olan ‘Alan Başkanlığı’ önerisi hakkında açıklamalarda bulundu. Düşünülen sistemi eleştiren CHP’lilere gönderme yapan Akıllı, Saros için çözüm üretebileceğini öne sürerek, “Külliyen karşı çıkmak tamamen yanlıştır. Öngörüsüzlüktür” dedi.

“Kendimi yırttım, kafa yordum”

Sözlerinin başında Ege Denizi ile Trakya topraklarının buluşma noktası olan Saros Körfezi’nin yükselen bir değer olduğunu; ancak bu değere sahip çıkılamadığını ve istenilen gelişmelerin sağlanamadığını söyleyen Akıllı, “Kurumların ve Belediyelerin hizmetlerinden yoksun bırakıldığını, her parçasının rant uğruna feda edildiğini söylemek zorundayım” diyerek şöyle konuştu: “22 yıldır özellikle Saros için, Erikli için kendimi yırttım, kafa yordum, araştırdım, inceledim, onlarca yazı yazdım. Yetkili organlarda yıllarca üst düzeyde yöneticilik yaptım. Dernek kurdum. Karşılıksız emek veren biri olarak bu konuda söz söylemeye ve yazmaya hakkı olanlardan biriyim.”

“Alan yönetim başkanlığı olabilir”

Kurucu Başkanı olduğum Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği’nin, Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla, ilimize yeni atanan Sayın Valimiz H.Kürşat Kırbıyık’ı 22 Ağustos 2022 tarihinde Makamında ziyaret ettik. Görüşmemiz sırasında Saros’un bütün sorunlarını ayrıntılarıyla kendilerine arz ettim. Çözüm olarak ta şu ifadeyi kullandım “Saros, kooperatiflerle, muhtarlıklarla, belediyelerin mücavir saha anlayışlarıyla, devletin bazı kurum ve kuruluşlarıyla yönetilemiyor.  Sorunlar her geçen  gün artıyor. Çok başlılık yerine devletimizin buraya özel bir statü ile yaklaşması gerekiyor. Ya Belediye kuracağız, Ya da özel bir kurum, Başka bir çare göremiyoruz “ dediğimde Sayın Valimiz ”Alan yönetim Başkanlığı” olabilir. Sizler de araştırın, Ben de takipçisi olacağım demişti. Geçen hafta Keşan’da Saros körfezi Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim bölgesi Çalıştay’ı yapıldı. Sayın Valimiz tarafından ALAN YÖNETİM BAŞKANLIĞI konusu açıldı ve önerisi dile getirildi. Bazı arkadaşlarımız hemen mikrofonu aldılar verdiler veriştirdiler. Saros için hiçbir çalışması , mücadelesi  olmayanlar bile laf ettiler. Bu konuya geleceğim. Ama önce Alan yönetimi konusuna değinmek isterim.”

“Tek adam uygulaması değil”

Alan Yönetimi kavramı Kültür ve tabiat varlıklarını koruma mevzuatına 23.7.1983 yılında 2863 sayılı kanunda 27.07.2004 tarihli 5226 sayılı kanunla yapılan değişiklikle girmiş bir kavramdır. Alan Yönetimi ”Sit alanları ve ören yerleriyle bunların etkileşim alanlarının doğal bütünlük içerisinde korunması, yaşatılması, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve toplumun kültürel, eğitsel ihtiyaçlarıyla buluşturulması amacıyla oluşturulmuş bir yönetim biçimidir” 5018 sayılı kamu mali yönetim kanununa göre kurulabiliyor. Bu yapılanmada Bürokratik işlemler azalıyor. Turizm faaliyetlerinin planlanması, geliştirilmesi ve teşvik edilmesine yönelik çalışmalar hızla yapılabiliyor. Özel bütçeli bir kurum. Başkanlık, Başkan, Başkan yardımcıları ve hizmet birimlerinden oluşuyor. Hukuk müşavirliği, Alan planlama ve uygulama grup başkanlığı, personel ve destek hizmetleri grup başkanlığı Alan yönetimi ve tanıtım başkanlığı vardır. Bunların yanı sıra Danışma Kurulu, Eşgüdüm ve denetleme kurulu da vardır. Yani tek adam uygulaması değildir.”

“Alan yönetimi için rantçı, talan, tek adam yönetimi ifadeleri  yer almıyor”

“Kurumlar arası iletişimin sağlanması, Kaynak dağıtımı, Hizmet verimi, Kentsel gelişim stratejilerinin belirlenmesi gibi konularda operasyonel bir planlama aracı olarak öne çıkan Alan Yönetimi Ülkemiz için yeni bir kavramdır. Alan Yönetiminin Ülkemizde bazı bölgelerde ve illerde uygulaması vardır. Dünyada da vardır. Ancak Yasalarda, Yönetmeliklerde Alan yönetimi için Rantçı, Talan, Tek adam yönetimi ifadeleri  yer almıyor. Uygulamada hatalar, eksiklikler var mıdır? Elbette vardır. Siyasi iktidarın 20 yıllık yönetim döneminde yasalara aykırı uygulamaları yapılmadı mı? Yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. Bu köşemde,  hukuksuz, rantçı, yandaş uygulamaları, Hele hele son dört yıldır tek adam sistemindeki bozuk düzende akıl almaz uygulamaları sayfalarla anlatmam mümkündür. Bu gün Saros Körfezi’nde alan yönetim uygulaması mı  vardır? Yoktur. Ama Rant uğruna yıllardır Mecidiye Ormanları delik deşik edildi, Doğa tahrip edildi. Edilmeye devam ediliyor. Sahiller Yandaşlara kiralandı, halkın kumdan denizden yararlanması engellendi. İşgallere göz yumuldu.  Yasalara, bilime, mahkeme kararlarına aykırı olarak, Halkın yoğun tepkilerine rağmen Sazlıdere FSRU limanı yapılmaya devam edilmiyor mu?”

“Parti büyüğünün sözüne dayanarak, veryansın edeceksiniz? Olmadı arkadaşlar, olmadı!”

“Şimdi bunları görmezden geleceksiniz, İki yıl önce Belediyenin Enezden Erikliye su getireceğim, Halktan da yasa dışı uygulamayla fahiş rakamlarla su getirme parası alacağım teklifine bir defa değil iki defa oy birliği ile karar vereceksiniz, halkın isyanlarına seyirci kalacaksınız, sıkıntılarını feryatlarını görmeyeceksiniz, Mahkeme kapılarında adalet arayan yöneticilerin yanında olmayacaksınız. Üst düzey parti yöneticisinin bir bölgedeki uygulamayı kast ederek “Alan Başkanlığı, Talan Başkanlığıdır” dedi diye Saros için önerilen, uygulamasına başlanmamış, kuruluşu olmamış bir konuda, çıkacaksınız Sayın Valinin çözüm önerisine, Alan Yönetimi ile ilgili mevzuatı Okumadan, alan yönetiminin hedeflerini bilmeden, gerçekleri görmeden, Parti büyüğünün sözüne dayanarak, veryansın edeceksiniz? Olmadı arkadaşlar olmadı! Keşke bu talihsiz, önyargılı, Şehrin en büyük mülki amirini sıkıntıya sokacak açıklamalar yapmasaydınız.”

“Külliyen karşı çıkmak tamamen yanlıştır. Öngörüsüzlüktür”

“Alan Başkanlığı uygulamasının bu gün bazı yerlerdeki uygulamasına bakılarak, rantçı zihniyetin getirdiği bir sistem olarak değerlendirilmemesi gerekir. Tek adam rejimindeki bir iki uygulamaya bakarak külliyen karşı çıkmak tamamen yanlıştır. Öngörüsüzlüktür, umutsuzluktur, vizyonsuzluktur. Saros’u ranta açma diye bir plan asla değildir.  Siyasi aktörlerin bir araya geldiği o toplantıda; 2023 seçimlerinde iktidar olacağız, biz bu ucube sistemi, Tek adam rejimini halkımızın da desteği ile değiştireceğiz Yasaları da ruhuna ve lafzına uygun olarak tatbik edeceğiz. Alan yönetimindeki hatalı uygulamaları, düzelteceğiz, eksiklerini gidereceğiz, gelecekte çok daha faydalı hale getireceğiz deseydiniz kamuoyundan çok daha büyük puan alırdınız. Bunu beceremediniz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu