Haberler

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Kılınç, “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi hakkında bilgi verdi

Hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen ve “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi hakkında AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç açıklamada bulundu.
Kılınç, “İlk yıl hiç ödemesiz, sonrasında 7 yıl vadeli bu proje ile birlikte küçükbaş hayvancılıkta önemli bir ilerleme kaydedeceğiz” dedi.

“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesinin, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi noktasında yetiştiriciler için önemli bir fırsat olduğuna işaret eden AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, projeye dair şu bilgileri verdi:
“Proje, kendi adına küçükbaş havyan yetiştiriciliği yapan veya daha önceden yapmış olanların, işletmesinde 6-24 aylık dişi hayvan sayısının asgari 100 adete tamamlanmasını gerekli kılıyor. Ayrıca kredi süresince de (azami 7 yıl) işletmede, dişi küçükbaş hayvan sayısının 100 başın altına düşmemesi gerekiyor.”

Proje kapsamında Ziraat Bankası tarafından üreticilere verilecek olan maddi destek ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kılınç, başvuru için İlçe Tarım Müdürlüğü’nde proje ofisi kurulduğunu ve müracaatların elden teslim alındığını belirtti.
Kılınç, “Ziraat Bankası tarafından proje kapsamında havyan ve yem alınması için üretici başına kullandırılabilecek yatırım ve işletme kredisi toplam 150 bin TL olup, yatırım kredilerinde 100 bin TL’ye kadar sıfır faiz, 1 yıl ödemesiz dönem ve azami 7 yıl vade, işletme kredilerinde 18 ay vade ve düşük faiz uygulanacaktır. Proje kapsamında kullandırılacak kredilerin ana teminatını kefalet değerliliği bulunan 2 gerçek ya da tüzel kişi kefaleti ve krediye konu hayvanların rehni ile süt, et, canlı hayvan ve destekleme bedellerinin temkili oluşturmaktadır.” ifadelerinde bulundu.

Başvuru şartları:

-18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı,
– Halen kendi adına koyun yetiştiriciliği yapıyor olmalı,
– Asgari 150 baş kapasiteli ağıl sahibi (mülk/kira) olmalı,
– Projeden faydalandığı takdirde hayvan sayısını asgari 100 başa çıkarmalı,
– Yıllık kaba yem ihtiyacının %50’sini yetiştirme imkanına sahip olmalı,
– Mera kullanma imkanına sahip olmalı,
– Kredi kullanmaya engel hali olmamalı.
Başvurular Valiliğimizdeki komisyon tarafından değerlendirilecektir. Uygun bulunan başvurular Ziraat Bankasına iletilecektir.
-Ziraat Bankası tarafından başvuruda bulunan kişinin kredi almaya uygun olup olmadığı incelenecektir.
-Ziraat Bankası kredi vermeye uygun bulduğu üreticilerimize 100 bin TL yatırım, ihtiyaçları halinde 50 bin TL işletme kredisi verecektir.
-Yatırım kredileri 12 ay ödemesiz dönemli – azami 7 yıl vadeli ve tamamı faizsiz olacaktır.
-İşletme kredisinde ise azami vade 18 ay olup, faiz oranı %50 indirimli olacaktır.
– Başvuruların değerlendirilmesi Ekim ayı sonunda, Kasım ayı sonunda ve Aralık ayı sonunda şeklinde üç etapta yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu