GündemSiyaset

AK Parti iktidarının eğitimden sağlığa devam eden çalışmaları hakkında bilgi veren Kılınç, Millet İttifakını eleştirdi

Cumhur İttifakı üyeleri, Keşan ve ülke gündemi ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuştu. Keşan Belediye Meclisi’nin tartışmalı Eylül ayı olağan toplantısında Millet İttifakı üyelerinin toplantıyı terk etmesi ve sonrasında yapılan açıklamalara da değinen AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılın ve MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Millet İttifakı’nı eleştirdi.
AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasındaki basın toplantısına; AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Edirne İl Genel Meclisi’nin AK Partili Üyesi İsmail Keleş ile bazı partililer katıldı.

“Okullar hazır”

Toplantıda konuşan Gürcan Kılınç, öncelikle, Keşan’daki eğitim, sağlık ve diğer çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı ile ilgili olarak okulların son durumu hakkında bilgiler veren Kılınç, şu anda Şehir Er Akın Buluş İlkokulu dışındaki tüm okulların doğal gaza geçtiğini, bu okulun da altyapı işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu bildirerek “Okullarımız 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’na hazır. Okul kitapları da ücretsiz olarak okullarda dağıtılıyor. Pazartesi günü ilkokula ilk kez başlayacak ve anaokulu öğrencilerimiz, 5 Eylül 2022 Pazartesi günü okullarına başlayacak. Bu anlamda 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı hayırlı olsun.” dedi.

“Hastanedeki eksikliler giderilecek”

Sözlerinin devamında, Keşan Devlet Hastanesi’nin 200 yatak kapasitesi ve son teknoloji aletleri ile donatılarak hizmet verdiğinin altını çizen Gürcan Kılınç, “Sağlık çalışanlarımız 2 yıldır pandemi nedeniyle çok büyük özveri ile hizmet veriyor. Bu nedenle Allah onlardan razı olsun. Keşan Devlet Hastanemizde genel cerrahi ve ortopedi doktorlarımız geldi. Cildiye, göz hastalıkları, iç hastalıklar, cildiye ve kadın doğum bölümleriyle ilgili eksiklikler de Eylül ayında göreve başlayacak olan doktorlarımız ile giderilecektir. Bu konuda bize destek veren Sağlık Bakanımız, Milletvekilimiz Fatma Aksal ve İl Başkanımız Belgin İba’ya teşekkür ederiz. Hastanemiz tüm bölgeye hizmet veren bir hastane olduğu ve yaz mevsiminde neredeyse 500 bin nüfusa hizmet verdiği için acilde günlük bin 500, polikliniklerde ise 2 bine yakın hastaya hizmet vermeye çalışıyor. Bu yoğun başvuruya yetişerek vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışan personellerden de Allah razı olsun. Hepsine teşekkür ederiz. Kalan eksikliklerin tamamlanması için de takibimizi sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra evde bakım hizmetleri de sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Erikli Sahili’ndeki sağlık hizmeti de 15 Eylül tarihine kadar devam edecek.” diye konuştu.

“İnönü İlkokulu yıkılarak yerine yeni bir ilkokul yapılacak”

Keşan’a yurtlu Fen Lisesi yapılmasıyla ilgili süreci sıkı şekilde takip ettiklerini ve bu okulun inşaatının da kısa bir süre içeirisnde başlayacağını bildiren Kılınç, İnönü İlkokulu’nun yıkılarak yerine yeni bir ilkokulu yapılacağını da hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye genelinde 150 bin konut yapılacağı yönündeki açıklaması üzerine, Yenimuhacir’e 132, Keşan’a ise 284 konutun kazandırılacağını, bu konudaki net detayların ise 13 Eylül’de yine Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacağını söyledi. Keşan’a yeni kazandırılan Kapalı Yüzme Havuzu’ndan, şimdiye kadar 2 bin vatandaşın yararlandığını kaydeden Gürcan Kılınç, “Serbest çözmeye 100 kişi geliyor. Yani kurslar ile birlikte toplam şu ana kadar 2 bin kişi yüzme kurslarımızdan da faydalanıyor. Yani Keşan’da yüzme bilmeyen kimse kalmasın niyetinde, hükümetimizin katkılarıyla Keşan’da çok güzel bir yüzme havuzu kazandırılmıştır. Yani biz hizmet anlamında her şeyi yapıyoruz her şeyi takip ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“32 milyon TL’ye ve 20 dönüm yere yazık oldu”

Kılınç, 12 milyon hibe verildiği müzedeki çalışmaların devam ettiğini ve tamamlandığında Keşan’a çok güzel bir müze kazandırılacağını belirterek, bu projeye bağlı olarak Hastane Caddesi’ndeki düzenleme işlemlerinin Eylül ayında başlayacağını ve burada kaldırım ile yol çalışmalarının yapılacağını söyledi. Yaklaşık 80 milyon TL’lik Keşan Kent Meydanı projesi ile içerisinde Millet Bahçesi ile birlikte, Keşan’ın rahat bir nefes alabileceği alanın ilgili bakanlık tarafından yapıldığına dikkat çeken Gürcan Kılınç, “En büyük ihtiyacımız olan pazar yeri projesiyle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Tabii ki bunu esnafımız ve pazarcı esnafımızla birlikte hareket ederek bu sorunu da çözeceğiz. Zamanında yaklaşık 32 milyon TL’ye yapılan pazaryeri ile 20 dönüm yer yazık oldu. Şuan başka alternatifler arıyoruz. Her seferinde söylüyoruz, esnaflarımızla oturup karar vereceğiz. İnşallah en kısa zamanda hep beraber oturup esnafımızla bunları da konuşarak çözeceğiz. Biraz daha sabredersek pazarcı esnafımızın Keşan’ımızın en büyük olması gereken bir projesine de imza atacağız.” dedi.

“O koltukları boşu boşuna doldurmayalım”

Sözlerinin devamında, Belediye Meclisi toplantısında, CHP ve İYİ Parti’li meclis üyelerinin toplantıyı terk etmesi ve sonrasında yapılan açıklamalara değinen Kılınç, şunları söyledi: “Millet İttifakı’nın meclise getirdiği bir proje dahi yok. Gönül ister ki getirsinler birlikte yapalım; ama 38 ay geçti. Mecliste iyi olan her şeye hayır deyip demokrasiden bahsediyorlar. Sizleri oraya millet seçti, siz karşı gelip meclisi terk ediyorsunuz. Bir projeniz yok; biz çok sayıda projeyi hizmete sunduk. Halkımız ikinci dönem için tamam derse daha fazlasını da yapacağız. Boş laf değil hizmet yapalım. O koltukları boşu boşuna doldurmayalım, Keşan için birlikte çalışalım. Hepimiz aynı Keşan’da yaşıyoruz. Siyaseti bir kenara bırakıp hizmet yapalım.”

“Belediye kar olarak düşünülmemeli, hizmet anlamında yapılacak her şeye gider diyebiliriz”

Keşan Belediyesi’nin Özel Kalem harcamaları hakkında düşündüklerine dair sorulan soruya cevap veren Kılınç, belediyenin 80 bin nüfusa hitap ettiğini ve pandemi döneminden geçildiğini ve bu sırada evinden çıkamayan vatandaşların da bulandığını ifade ederek. “Belediye sosyal faaliyetler yapıyor. Tabii ki bunlar kazanç kapısı değil. Cumhurbaşkanlığımızın tasarruf tedbirleri kararnamesi 2021 yılında yayınlamış ve yürürlüktedir. Yakında tazelenecektir. Vatandaşın mutlu olması için elimizden geleni yapıyoruz. Festivalleri ve sosyal aktiviteleri insanlara sunmak zorundayız. Onlar da bundan mutlu oluyorlar ve özlemişler. Harcamalar mutlaka olacak, geçmişte de bu harcamalar olmuştu. İnce detaylara girmeyeceğim, Keşan’da yapılan baloları hatırlayın. Orada harcananlar daha fazlaları da oldu. Belediye kar olarak düşünülmemeli, hizmet anlamında yapılacak her şeye gider diyebiliriz. İnsanların mutlu olması için diğer aktiviteleri de yapmalıyız. İnsanlar mutlu olmadıktan sonra yol yapsanız ne olur, kaldırım yapsanız ne olur? Zaruri giderler varsa bu yanlıştır. Belediyenin yaptığı harcamalar konusunda muhatap ben değilim. Bunları çok detaylı bilmediğim için bu soruların muhatabı belediye başkanıdır. Kimse 4-4’lük değildir. Bir elin beş parmağı var beşi de bir değil. Mutlaka hata yapılabilir. Benim demek istediğim geçmiş dönemde çok büyük hatalar yapıldı, bunu da irdelemek lazım. Arabaların ön takımlarını yaptırırken sanayiden çıkamıyorduk, o zamanları da unutmamak lazım. Geçmişi açmak istemiyorum. Biz, yaptığımız hizmetlere ve önümüze bakmak istiyoruz, açarsak Keşan Belediyesi’nde neler yapıldığını herkes biliyor.”

“Aynanın öbür tarafından bakın, başkan cebinden mi ödeyecek?

Kılınç’ın konuşmalarına MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan da şu ifadelerle katıldı: “Aynanın hep bu tarafından bakıyorlar. Bir de öbür tarafından bakın. Farz edin ki Millet İttifakı Belediye Başkanı ve meclis de Cumhur İttifakı. Böyle bir durumda belediye başkanı kızmayacak mı? Cebinden mi ödeyecek? Aynanın öbür tarafından da bakmasını öğrenelim. Keşan’a bir şeyler yapılıyor, insanlara gidip sordunuz mu? Belediye yanlış yapıyor mu? Ben Millet İttifakı’na her zaman soruyorum, Paşayiğit’e neden evet dediniz? Yapılacak olan şeylerin hepsine hayır diyorsunuz. Önceki dönemlerde şerh koyuluyordu, bunu kısıtlamanın amacı ne? Bir kanunsuzluk varsa yargıya başvurulur yada şerh konulur; ama her şeye hayır diyorsunuz. Gelen hibeleri Keşan görüyor.

“Halk sizden hizmet bekliyor, salonu terk etmenizi değil”

Daha sonra konuşmasına devam eden Kılınç, “Gelen hibelere de evet dediniz. Cumhur İttifakı’nın çalışmaları doğrultusunda belediyeye 150 milyona yakın hibe geldi. Bunun yanında gelen yatırımlar da var. Keşan için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz; ama maalesef daraltmak istiyorlar, belediye zarar etsin ve çalışanına karşı mağdur duruma düşsün istiyorlar” derken, daha sonra Millet İttifakı’nın meclisi terk etmesine yönelik eleştirilerde bulundu. “Millete saygınız yok” diyen Kılınç, “Sizler halkın oylarıyla oraya oturdunuz ve halk sizden hizmet bekliyor, salonu terk etmenizi değil. Hizmet gelmesin, belediye batsın rezil olsun; ama unuttuğunuz bir şey var. Bu Keşan hepimizin ve hepimiz burada yaşıyoruz. Erikli’de de aynısını yaptınız. Sahiller dediniz. Suyun gelmesinde de aynısını yaptınız. 10 yıllık kredi alınacakken 5 yıla mahkum ettiniz. Su temel bir ihtiyaç, bunu getirirken bile 10 yıllık krediye izin vermediniz. Amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek; her zaman belediyeyi sıkıştırmak oldu. Biz de buna istianeden 6 ayda 20 kilometre uzaklıktan suyu getirdik. Size rağmen çözdük.” ifadelerini kullandı.

“Hepimiz oradaydık, bu konuşma toplantımızda olmadı”

Olaylı Eylül meclisinde CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer’in, Başkan Helvacıoğlu’nun mecliste gerilim yaratacağına ilişkin söylediği sözlerine de değinen Kılınç, “Kuşlar haber uçurmuş, ama yanlış haber uçurmuş. Bahsettiği kavga çıkarma konusu hiç olmadı. Yalandır ve kurgudur. Hepimiz oradaydık, bu konuşma toplantımızda olmadı. Siz algı oluşturmayı çok iyi biliyorsunuz. Bizim toplantılarımızda yalnızca hizmetler konuşulur ve uygulamaya koyarız. Bizim boş işlerle işimiz yok. Siz de koltukların hakkını verin. Her şeye hayır diyerek hizmetleri geciktiriyorsunuz. Keşan zaten zaman kaybetti. Hayırlarınıza karşı himzet yapacağız, Keşan kazanacak. Durduramayacaksınız. Başaramayacaksınız.”

“Çoğunluğunuz var, terk etmeniz doğru muydu?”

Gürcan Kılınç’ın açıklamalarının ardından sözü tekrar Adnan İnan aldı. Millet İttifakın meclisi terk etmesini eleştiren İnan, “Sizin meclis çoğunluğunuz var, terk etmeniz doğru muydu? Az sayıda olan terk edebiliyor; ama meclis çoğunluğu olup da terk etmek meclisin çalışmasını engellemekten başka bir şey değil.” dedi ve sözlerini Yunus Emre’nin: “Sular hep aktı geçti. Kurudu vakti geçti. Nice han, nice sultan. Tahtı bıraktı geçti. Dünya bir penceredir. Her gelen baktı geçti” şiiriyle bitirirken, “Bu koltuklar kimsenin değil. Biz önce Keşan’ı düşünelim. Keşan için faydalı olan şeyler için beraber çalışırız; ama yeter ki Keşan’ı düşünelim.” şeklinde konuştu.

İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyelerine “Sahaya çıkın” çağrısı

Toplantıda, köylerdeki eksiklikler de soruldu. Bu konuyla ilgili Kılınç ile Keleş, 40 köyü ziyaret ederek tüm eksiklikleri not aldıklarını ve ivedilikle çözüm için harekete geçtiklerinin altını çizerek, İl Genel Meclisi’ndeki çoğunluğun CHP’de olduğunu ancak buna rağmen CHP’li üyelerin köylerde sorunları yerinde incelemediğini belirtip, “Lütfen sahaya çıksınlar ama yoklar.” dedi.

Basın toplantısı daha sonra soru cevapla devam etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu