ÇevreGündemKeşan

Açıktan akan kanalizasyonları gösteren Pekcan, Helvacıoğlu’na yüklendi: “Elinde fotoğrafla şov yapacağına, Keşan’ın sorunlarıyla ilgilensin”

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan Keşan’daki su ve kanalizasyon problemleri hakkında açıklamalarda bulundu. Aşağı Zaferiye ve Mustafa Kemal Paşa Mahallesi‘ndelki iki noktada bulunan ve açıktan verilen kanalizasyonları gösteren Pekcan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘na yüklendi: “Elinde fotoğrafla gezip, şov yapacağına Keşan’ın sorunlarıyla ilgilensin.”

“Su problemi çözüm bekliyor”

Keşan Belediye Meclis üyeleri Alaaddin Öztürk ve Olcay Soran ile birlikte sahada, halkın şikayetleri üzerine gittikleri kentteki bazı noktalarda kanalizasyon sularının dışarıya aktığını belirten Recep Pekcan ve şebekeye verilmesi gereken atık suyu direkt olarak çevreyi kirlettiğini söyledi.
Kanalizasyon sorunu öncesinde Keşan’da bazı noktalarda yaşanan su kesintisi problemine değinen Pekcan, “Keşan’da Cumhuriyet Caddesi’nde ve Hastane Caddesi’nde sular kesik durumda. Bu konuda sabahtan beri bizlere mesajlar geliyor. Vatandaşın biri tasın içerisine suyu almış ve rengi kahverengi, leş gibi kokuyor. Sayın başkan elinde fotoğraflarla geziyor. Kusura bakmayın ben fotoğraf bulamadım, anlatmayı tercih ediyorum. Yol ve inşaat işleriyle uğraşırken, Keşan’da birçok şey berbat halde devam ediyor. Hesapta, su arızası giderildi ama sular sürekli kesiliyor. Akan suların kalitesi ise, çok kötü durumda. Sayın başkan elinde fotoğraflarla dolaşacağına önce su işini biran önce çözüme kavuşturmalıdır.” dedi.

“10 evin kanalizasyonu dışarı akıyor”

Aşağı Zaferiye Mahallesi Sibel Sokak mevkiinde bulunan konutlar çevresinde açıklama yapan Recep Pekcan, kanalizasyon sisteminin dışarıya aktığını göstererek, şu ifadeleri kullandı: “Keşan Belediyesi’nin su işleri hizmetini yapan özel şirket kanalizasyon işini de yapıyor. Bu mevkiide bulunan 10 evin kanalizasyonunu bir hatta bağlamış ve dışarıya doğru akıyor. Yaşanan sorunu bölge halkı iletmiş; ama yetkililerden herhangi bir dönüş olmadığını dile getiriyorlar. Sorun, özelleştirmeden kaynaklanmaktadır. Başka bir şirket bu işi yapıyor olsa dahi belediye nerede? Belediyemiz, kanalizasyonu şebekeye bağlayacağına dışarıya akıtıyor. Keşan halkının bundan haberi olsun.”

“Artık doğa namına hiçbir şey kalmadı”

Daha sonra sözü bölge halkından Faruk Menekşe söz aldı. Sözlerine, “Bizim sağlığımız her şeyden önce gelir. Daha sonra hizmet gelir.” diyerek başlayan Menekşe, “Kanalizasyon sistemi dışarıya akıp gidiyor. Sayın başkanımız yaşanan sorunu biliyor mu? Burası 10 yıl önce tertemiz bir alandı. Artık, doğa namına hiçbir şey kalmadı. İnsan ve hayvan pislikleri namına her şey var. Hizmet deniyor ama bunun neresi hizmettir? Sayın başkan gelse, burada bir bardak çay içebilecek mi? Hizmetin tam anlamıyla yapılmasını istiyoruz. Yaşanan sorunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.”
“Şov yapacağına Keşan’ın sorunlarıyla ilgilensin” dedi.

“Sizi getiremiyorlar, biz geliyoruz”

Menkeşe’nin ardından konuşmasına devam eden Recep Pekcan, “Sayın Başkan, Faruk arkadaşımız içinde bir şeyler söyleyebilir. Daha önce Keşan halkına da hakarette bulundu. 12 tane beğenisi olmayanlar ahkam kesiyorlar ve gece kafayı çekenler klavye militanlığı yapıyorlar diyor. Yüzlerce yorumda bulunan Keşan halkına yaklaşımı budur. Biz, yaşanan sorunu anlatıyoruz. Sayın başkan, halkı provoke ediyor diyor. Mesele bu değil, mesele ulaşılabilir olmaktır. Halkçı belediyecilik yapmaktır. Faruk arkadaşım ya da diğer vatandaşlarımız, ulaşıp sizi getiremiyorlar. Onlar bizi aradığı için biz buraya geliyoruz. Bizim siyaset yapmak gibi bir derdimiz yok. İşinizi düzgün yapın. 2021 yılındayız ve Keşan Belediyesi kanalizasyon çalışması yapıyor ama şebekeye bağlanmıyor. Gizli saklı yapılan bir şeyler varsa, belediyenin yaptığı tüm hizmetlerde aynı mantığı aramakta fayda var. Stadyumdan sökülen ağaçlar, üniversitenin bulunduğu mevkiiye dikilmişti. Dozerle ağaçların söküldüğü dile getirildi. Oradaki tüm ağaçlar söküldü. Akan sular leş gibi ve kanalizasyon dışarıya bağlanıyor. Elinde fotoğrafla gezip, şov yapacağına Keşan’ın sorunlarıyla ilgilensin.” dedi.

“Altyapı sistemini yaptılar ama keşke yapmaz olaydılar”

Bölgede yaşayan ve sorunlardan dolayı mağdur olduklarını belirten vatandaşlar ise daha önce problemlerini ilettiklerini ancak çözümsüz kalmaya devam edildiğini dile getirirken, “Daha önce yollar konusunda sıkıntılarımız vardı, her yer çamur içindeydi. Yaşananları yetkilileri ilettik ve ancak 4-5 yıl sonra yollarımız yapıldı; ama altyapı yapılacak diye yollar yeniden bozuldu. Altyapı sistemini yaptılar ama keşke yapmaz olaydılar. Bu bölge pislik içerisinde kaldı. Kanalizasyon sistemi dışarıya akıyor ve belirli aralıklarla kokular yaşanıyor. Siz kendi çocuklarınızı buraya bırakır mısınız? Biz çocuklarımızı dışarı salmaya korkar olduk artık. Biz, yetkililerden yaşanan soruna çözüm üretmesini istiyoruz Sanki Keşan’ın en ücra köşesi burası. Biz burada gözden mi çıkarıldık? Gerçekten illallah dedirttiler.” sözleriyle isyan etti.

700 Evler TOKİ’de ‘kanalizasyon şelalesi”

Pekcan ve beraberindeki meclis üyeleri Öztürk ve Soran, daha sonra 700 Evler TOKİ Konutları önüne geçti. 700 konutun kanalizasyonunun hiçbir sisteme bağlanmadan dışarı aktığını ve yaklaşık 1 kilometre boyunca açık alanda ilerleyerek Kocadere Göleti’ne döküldüğünü ifade eden Recep Pekcan “Bu şelale gibi akan şet TOKİ Konutları’nın kanalizasyonu.” diyerek “Bunun şebeke basılması gerekirken, yukarıda bir pompa istasyonu olmasına rağmen, insan atıkları buradan akıp Kocadere Göleti’ne gidiyor ve orada balık tutuluyor. Bu tam bir doğa ve çevre katliamı. Aslında bu tüm Keşan’ı ilgilendiren çok önemli bir sorun. Bunun yanında TOKİ 700 Evler’de yaşayan insanların çok daha büyük başka sorunları da var. Kaloriferleri yanmıyor, elektrikleri kesiliyor. İnsanlara ev yapıp apartmanlar içine koymakla dertleri çözeceğini zanneden zihniyet, bu insanların nasıl yaşayacakları ile ilgili hiçbir tasarrufta bulunmuyor.
Burası koskocaman bir dosya ve aslında burayla ilgili konuşabileceğimiz daha çok şey var; ama bugün yalnızca Keşan’daki doğa katliamını sizlere sergilemek istedik. İşte görüntü bu.” ifadelerinde bulundu.

“Kuruyan ağaçlar köklendi”

Son olarak açıklamalarına önceki aylarda Keşan’ın başka bir bölgesinden köklenen ve Yeni Mahalle Gençlik Merkezi arkasında bulunan alana dikilen ağaçlarla ilgili olarak devam eden Pekcan, buradaki ağaçların tamamına yakının kuruduğunu belirterek, önceki gün bu ağaçlardan bir kaçının yeniden köklendiklerini iddia etti. Plansız programsız bir şekilde ağaçların köklenip dikildiğini belirten Pekcan, Keşan Belediyesi’nin yapmış olduğu bu uygulamadan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini dile getirdi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu