EğitimEkonomi

AB hibesi ile desteklenen mesleki eğitim projesinde yeni bir kurs daha açıldı

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, bölgedeki nitelikli eleman ihtiyacı ve mesleki eğitimdeki kalitenin artırılması amacıyla düzenlenen, Avrupa Birliği hibesi ile de desteklenen “Trakya Metal ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Sektörel Yetkinlik Geliştirme Merkezi Projesi” kapsamında öğretmenlere verilen mesleki kurslara bir yenisi daha eklendi.

TOBB’un proje okulu olan Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başlayan, “Metal Kesim, Büküm ve Boyama Teknolojileri Kursu”nun açılışına; İlli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Erhan Nergis, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası (TB) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan TSO Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Can Tunç ile Keşan MTAL Müdürü Tolgan Anbarlı, mesleki eğitimin metal bölümü öğretmenleri katıldı.

“Öğretmenlerimize eğitimler, öğrencilerimizle de farkındalık toplantıları yapıyoruz”

Eğitimin açışında konuşan Tunç, “Trakya Metal ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Sektörel Yetkinlik Geliştirme Merkezi Projesi”nin bir faaliyeti olarak öğretmenlere eğitim verildiğini belirterek, “Proje kapsamında öğretmenlerimize eğitimler, öğrencilerimizle de farkındalık toplantıları yapıyoruz. Böylece istihdam ile eğitimin bir araya gelmesini sağlayan tüm paydaşlarımızla çalışma kurulları oluşturup, yurtdışı ziyaretler yaparak bölgemizdeki nitelikli eleman yetiştirilmesinde AB hibesi ile Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde hayata geçirdik.” dedi.

“Hayalimiz proje kapsamında nasıl hizmet içi eğitim yapabilirizdi”

Okul Müdürü Anbarlı da, okulun tüm imkanlarını kurslar için açtıklarını belirtirken, Saz ise şunları söyledi; “Hayalimiz proje kapsamında nasıl hizmet içi eğitim yapabilirizdi. Şimdi başkanlarımızın ön ayak olmasıyla bir araya geldik. Bu hayali gerçekleştirdik. Mesleki teknik ile ilgili tüm çalışmalarda belirli bir yol alındı.” Daha sonra söz alan Nergis, “Ülkemizin farklı illerinden gelen değerli alan öğretmenleri, projenin metal ayağında sektörün teknolojik araç gereçleriyle birlikte kalifiye elemanların yetiştirilmesi için sizlerin alacağı eğitimin başarılı geçmesini diliyorum.” diye konuştu.

“Nitelikli bireylerin daha kazanç sağladığını gördük”

Kaymaz da mesleki eğitim kalitesinin artırılmasını amaçlayan bu kursun öğretmen ve öğrencilere katkı sağlamasını dileyerek şunları söyledi; “Bugün fabrikalara gittiğinizde işverenler, ustaların iş bırakmasını istemiyor. Her alanda nitelikli eleman açığı var. Nitelikli bireylerin daha kazanç sağladığını gördük. Sizlerin alacağı eğitimler ile evlatlarımıza daha fazla katkı sağlayacağına inanıyorum.”

“Tüm Türkiye’ye yenilikçi eğitim sağlamalıyız”

Keşan TSO ve Keşan TB ile birlikte, mesleki eğitime yönelik çalışmalara verdikleri öneme dikkat çekerek, şu ifadelere yer verdi; “Ne eğitimler verebiliriz diye düşündük. Sadece Trakya olarak değil, tüm Türkiye’ye yenilikçi eğitim sağlamalıyız. Bakanlık da AB de, projenin tüm Türkiye’ye fayda sağlayacağını düşündüğü için projemizi kabul etti. Böylece projemiz hayata geçirildi. Öğrencilerimiz, sizlerden öğrendiği yenilikleri sektörde uygulayacaklar. Son yıllarda yapılan yatırımlar ile birlikte meslek liselerindeki öğrencilerin aranan eleman olmaları sağlandı. Böylece yeni teknolojiler ile eğitildiler. Bunların devamını sağlamak da bizim gibi kurumlara düşüyor. Yakında yeni bir AB projesini de hayata geçireceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu