Siyaset

SOL Parti’de muhalefete çağrı

SOL Parti Keşan İlçe Başkanlığı, muhalefete çağrıda bulunuldu. Yalnızca 6’lı masa bileşenleri ile değil, topyekûn muhalefet olarak Mayıs seçimlerinde birleşme çağrısı yapan SOL Parti, “Toplumsal desteklerini kaybetmiş ve hızlı bir çöküş içerisindeki AKP-MHP bloğu hileli bir seçimin taşlarını döşeyerek ve muhalefet cephesinde gedikler açarak bir kez daha ‘atı çalıp Üsküdar’ı geçme’ planları yapıyor.” denildi.

Partinin Keşan İlçe Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “‘Muhalefete Çağrımızdır’ diyerek şu ifadelere yer verildi.

“Cesaretten uzak politikalar uyguladıkları açık”

“Seçim yasası değişikliklerinden, seçim kurullarında kıdemli hâkimin görev almasına son verilmesine kadar hileli seçimin son adımı da Erdoğan’ın anayasayı yok sayıp Cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan etmesi oldu. Bunlar karşısında 6’lı masa başta gelmek üzere düzen içi muhalefet güçlerinin günün gerektirdiği birleşik bir mücadele anlayışı ve cesaretinden uzak politikalar uyguladıkları açıktır. KP ile anayasa yapma çalışmasına ilkesel bir karşı çıkış gösterememelerinden, Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına itiraz dahi edilmemesine uzanan basiretsizlik de bu yargıyı doğruluyor.”

“Strateji açık”

“Herkesin malumu olan 2010 anayasa değişikliği referandumundan, 7 Haziran-1 Kasım 2015 seçim süreçlerine, mühürsüz zarflardan son İstanbul seçimlerinde sandığın devrilmesine kadar 20 yıldır yaşanan usulsüzlükler ortadayken muhalefetin izlemesi gereken strateji açıktır. Sadece altılı masa bileşenlerinin eğilimlerini dikkate alan ve onun dışındaki geniş toplumsal dinamikleri hesaba katmayan bir oldu bittinin ağır bir hata olacağını bir daha hatırlatıyoruz. Bu kötülük iktidarına ikinci bir şans vermeden ilk turda, güçlü bir yenilgiyle göndermek, tüm muhalefet güçleri için tartışmasız bir öncelik olmak zorundadır. Bu sorumluluğun farkında olmayanlar, kişisel ve dar grupsal çıkarlarla hareket edenler, yaptıklarının bu ülke için nelere mal olacağını bir kez daha düşünmelidir.”

“Emekçi halkımıza ve tüm ilericilere sesleniyoruz”

Ülkemizin tüm yurtsever aydınlarını, ilerici güçlerini, demokratlarını ve tüm toplumsal muhalefet güçlerini bu sorumluluğu paylaşarak, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”

Bu Seçimde SOL VAR. 

Sosyalistler Var.

Siyasal İslamcı rejimi yenmek sadece seçimde yenmekle sınırlandırılamaz. Yirmi yıllık tahribatı ortadan kaldıracak köklü bir dönüşümün ana akım muhalefetin sağ liberal politikalarıyla sağlanamayacağı açıktır.

Toplumun birikmiş ve her birinin çözümü devrim niteliğindeki dönüşümleri zorunlu kılan ağır sorunları, sosyalist SOL bir alternatifin seçim platformunda ortaya konulmasını ve seçim sonrasında da canlı tutulmasını zorunlu kılıyor.

SOL Parti, olağanüstü koşullardaki olası gelişmeleri de dikkate almak kaydıyla; milletvekili seçimlerine kendi adaylarıyla girmek ve bu hattı parçası olduğu Sosyalist Güç Birliği ve tüm sosyalist hareketler ve toplumsal mücadele güçleriyle ortak bir cepheye dönüştürmek için var gücüyle çalışacaktır.

Toplumsal muhalefet güçlerine, sosyalist parti ve hareketlere, yurtsever emekçi halkımıza ve tüm ilericilere sesleniyoruz: Gelin tek adam rejimine son verecek bir sorumluluğu paylaşalım ve düzen karşıtı sosyalist bir alternatifi seçim platformunda da ortaya koymak için birleşelim.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu