Genel

“5 Nisan Avukatlar Günü” Keşan’da düzenlenen törenle kutlandı

Keşan’da  5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, Keşan Baro Temsilcisi Deniz Kalfa Günay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, hakimler ve avukatlar katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından günün anlamına ilişkin konuşma Deniz Kalfa Günay tarafından yapıldı.

“Güçlü avukat güçlü yargı demektir”

Konuşmasına, Kovid-19 salgını sebebi ile hayatını kaybeden meslektaşlarını anarak başlayan Günay, şu sözleri kaydetti: “Bir ülkenin gerçek anlamda hukuk devleti olması ancak o ülkenin yargı sisteminin bağımsızlığı, tarafsızlığı ve savunmaya verdiği değer ile mümkündür. Güçlü bir savunma güçlü bir hukuk devleti demektir. Güçlü avukat güçlü yargı demektir. Hukuk devleti ve demokrasi için avukatlık mesleği vazgeçilmez unsurlardan biridir. Yani avukatlık sadece yargının kurucu unsuru değil, hukuk devletinin ve demokrasinin de vazgeçilmez unsurlarındandır. Her devirde, hem sistemde mahkemeler kurulur, yargılamalar yapılır, ancak sadece demokrasilerde bağımsız avukatlar vardır.”

“Atatürk Türkiye’sinin yılmaz savunucularıyız”

“Biz, avukatlar olarak bağımsız ve adil yargının, hukukun üstünlüğünün, insan haklarına saygının, hakkın, adaletin ve demokrasinin tarafındayız. Anayasanın 2. Maddesinde belirtilen Atatürk ilkelerine bağlı, laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin yanındayız. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, demokrasinin ve Atatürk Türkiyesi’nin yılmaz savunucularıyız.”

“Türk yargısı her geçen gün kan kaybetmektedir”

“Ancak tüm bu gerçekliğe rağmen davalarda taraf olarak görülen, ekonomik sıkıntılarla boğuşan, görevi başında katledilen ve intihara sürüklenen yine bizleriz. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul Barosuna kayıtlı meslektaşımız Avukat Ersin Arslan görevi başında katledilmiştir. Manisa Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Avukat Muhammed Halil Yavuz intihar etmiştir. Avukat Ersin Arslan ve Avukat Muhammed Halil Yavuz sadece birer örnektir. Birçok meslektaşımız öfkeli taraflarca katledilmekte ya da yaşadığı zorluklar sebebi ile intihar etmektedir. Akademisyen eksikliğine bakılmaksızın plansızca açılan hukuk fakülteleri sebebi ile her yıl umut dolu yüzlerce genç meslektaşımız bu karmaşa ortamında mesleklerine ilk adımlarını atmaktadırlar. Genç meslektaşlarımız kendilerini mesleki anlamda geliştirmeye ayıracakları zamanlarını maalesef ekonomik sıkıntılarla boğuşarak geçirmektedir. Türk yargısı her geçen gün kan kaybetmektedir. Önemli olan nicelik değil niteliktir. Önemli olan nitelikli hukukçu yetiştirmektir.”

“Adaletin herkes için gerekli”

“Yıllardır avukatlık mesleğinin sorunları görmezden gelinmekte, siyasi iktidarlar var olan sorunlara çözüm bulmak yerine yeni sorunlara sebep olmaktadır. Bu durum yalnızca avukatlık mesleğine değil, Türk yargısına da büyük zararlar vermekte ve yargıya olan güvenin azalmasına sebep olmaktadır. Adalete olan güven azaldıkça demokrasi yara almaktadır. Adaletin herkes için gerekli olduğu unutulmamalıdır. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadelemizden vazgeçmediğimizi belirtiyor, yargının kurucu unsuru olarak görevini yerine getiren, hukukun üstünlüğüne inanan tüm meslektaşlarımız bir kez daha 5 Nisan avukatlar günün kutluyorum. Hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu