Gündem

“Keşan Belediyesi sözünün arkasında” diyen Balcı, 40 triportör için Ocak ayını işaret etti

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, “At arabaları triportörlere dönüşüyor” projesi kapsamında henüz aracını alamayan at arabası esnafları için basın toplantısı düzenledi. Kampanya kapsamında henüz triportörünü alamayan at arabacılarının yakın zamanda araçlarını teslim alacaklarını ifade eden Balcı, “Hiç kimse siyasi oyunlar peşinde koşmasın. Mağdur olan arkadaşlarımızın duyguları ile oynamasınlar.” dedi.

“Ocak ayında triportörler teslim edilecek”

Konuşmasına, “Geçtiğimiz yıl Keşan’ımız için tarihi bir projeyi daha hayata geçirmenin gururu ve onurunu hep birlikte yaşadık.” diyerek, başlayan Balcı, şunları söyledi: “Çağdaş ve katılımcı bir anlayışla Keşan’ımızın gelişimine öncülük ettik. Doğayı ve çevreyi koruyarak dünya şehirleri ile yarışacak bir Keşan oluşturmak için at arabaları dönüşüyor projesini hayata geçirdik. Bu kapsamda; ilk etapta 104 at arabasını motorlu triportöre çevirdik. Çevre kirliliği, hayvan hakları, insan sağlığı, şehir estetiği ve istihdam gibi konularda gelişim sağlayacak bir proje üretmiş olduk. Nihayetinde; Çevre ve Şehircilik Bakanımız sayın Murat Kurum’un Keşan’a teşrifleriyle de bu projenin devir teslim törenini gerçekleştirdik. Bu törende de sayın bakanımız Keşan’ımıza 40 adet daha triportörün sözünü verdi. At arabalarının küçük motorlu taşıma araçları ile entegrasyonu kapsamında kalan bu 40 adet daha aracın temininde bazı aksaklıklar yaşandı. Fiyatlar arttı. 104’ü triportör almayı beceren Keşan Belediyesi 40 taneyi alarak, sorunu çözer. Bazı siyasi partili arkadaşlarımız bu olayı geriyorlar. Kasım ve Aralık arkadaşların atlarını bakımı konusunda bir destekleme yapacağız. Triportör dönüşümüne kadar gerekeni yapacağız. Ocak ayında triportörler teslim edilecek. Keşan Belediyesi sözünün arkasındadır. Hiç kimse siyasi oyunlar peşinde koşmasın. Mağdur olan arkadaşlarımızın duyguları ile oynamasınlar.”

At arabacılarının “triportörlerimiz nerede” isyanı

“Muhalefeti destekleyen vatandaşlarımız da, bu fırsat kollayan kışkırtıcı ve yapıcı olmayan tavırları beğenmiyor”

Yakup Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu araçların yurtdışından gelmesi, pandemi koşulları ve bazı engeller nedeniyle, gecikmeler yaşandı. Tüm bu gelişmelere rağmen maalesef yine görüyoruz ki, çözüm üretmesi gerekenler en ufak bir olumsuzlukta sorun üretmeye devam ediyor. Yapımda vatandaşın ve Keşan’ın yanında olmayanlar yıkımda yine sahne alıyor. Keşan için yapılan güzel şeylerin yanında durması gerekenler ne yazık ki, siyaseti Keşan’ımızın kazanımlarına tercih ediyor. Sizlerin huzurunda, yaşanan bazı aksaklıklardan siyasi rant çıkarmak isteyenlere ve fırsat kollayanlara sesleniyorum; bizler sözümüzün arkasındayız. Keşan Belediyesi, her zaman olduğu gibi gencimizin, yaşlımızın, üreticimizin, engellimizin, sporcumuzun, sanatçımızın ve esnafımızın yanındadır. Keşan için önemli olan bu projemizi nihayetine erdireceğiz. Yollarda yürüyen mahalle sakinimizin de, yollarda ekmeğinin peşinde koşan at arabacılarımızın da yanındayız. Hayat hesapla değil, nasiple yaşanır. Hep söylediğimiz gibi kısır çekişmelerin ve taş atmanın değil, Keşan’da taş üstüne taş koymanın peşindeyiz. Bizim aklımızda fikrimizde Keşan’dır. 30 yıldır akla bile getirilmeyen projeler, dönemimizde hayata geçiriliyor. İstiyoruz ki, hizmet ederken de yanımızda olunsun. Halkımızın takdir ettiği, beğendiği ve alkışladığı hizmetlerin de yanında durulsun. Ama bilin ki, muhalefeti destekleyen vatandaşlarımız da, bu fırsat kollayan kışkırtıcı ve yapıcı olmayan tavırları beğenmiyor. 104 at arabasının dönüşümü projesi 1,6 milyon TL’lik bir yatırımı içeriyor. Bu Türkiye’ye örnek bir projedir. Öyle bir iki aksaklık yaşandı diye bu önemli yatırımlara gölge düşürülmesine ne halkımız ne de bizler izin vermeyiz. İnanmaya, yapmaya, çalışmaya, hizmet üretmeye devam edeceğiz. Bu düşüncelerle bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ediyor; her birinizi muhabbet ile selamlıyorum.”

“Şehir merkezinde at arabası kullanmak yasak olacak”

“40 triportör teslim edildikten sonra Keşan’da at arabası kullanımı yasaklanacak mı?” şeklindeki soruya cevap veren Balcı, şunları söyledi: “Bu konuda meclis kararı almıştık. Keşan merkezde at arabasıyla gezmek yasak ama mağdur arkadaşlarımız olduğu için göz yumuyoruz. 2021 yılının sonuna kadar 40 triportör teslim edildiği takdirde, şehir merkezinde at arabası kullanmak yasak olacak. Keşan merkezi yeni yolları, yeni parkları, yeni bulvarlarıyla konuşulduğu için at arabaları bir dertten çıkılmış olacak. Kasım ve aralık aylarında bu arkadaşlarımızı desteklemek amacıyla, her şeyi yapacağız. O arkadaşlarımızın yanındayız.”

“30-35 kişinin ehliyeti bulunmuyor”

“Triportör kullanan vatandaşların ehliyet sıkıntısı var. Bu konuda yapılan çalışma var mıdır?” şeklinde soruya cevap veren Yakup Balcı şunları söyledi: “104 arkadaşımızın 82’ye yakının plakalarını aldık. Bu da, meclisten aldığımız kararla yaptık. Ehliyeti olmayanda, 30-35 kişi bulunuyor. Onlardaki sıkıntılarda, Türkiye’de ilkokul mezunu değilseniz, ehliyet alamıyorsunuz. Onlara Halk Eğitimi Merkezi üzerinden bir diploma alma durumumuz var. Bunu başaracağız. Ehliyetlerini alma çabası içerisindeyiz. Sonuçta, ehliyetsiz bunların kullanılmaması lazım.”

“Satmak ticari bir kayıptır”

“Bazı triportörlerin para karşılığı satıldığı dile getiriliyor. Triportörlerin sayıları konusunda daha sonraki süreçte denetim yapılıyor mu? Cezai yaptırımınız olacak mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Balcı, sözlerini şöyle tamamladı: “104 triportörü verdikten sonra ruhsatlarını verdik. Bunlar artık onların malı oldu. Onlara dernek kurduk. Satmak ticari bir kayıptır. Siz aracınızı nasıl satıyorsanız, onlarda satışını yapabiliyorlar. Çünkü ruhsat onların ve mal mülk sahibi oluyorlar. Ben bu arkadaşlarımızın hiçbirinin triportörlerini satmalarını önermiyorum. Bu ilerleyen günlerde ticari bir harekete dönüşecek. Kâr amaçlı çalışmaya başlayacak. Ayrıca, Keşan’da cumartesi günleri at satışı gibi bir düzen kuruluyor. Onunla ilgili de çalışmalarımız var. Kedi ve köpekleri hayvan hakları çerçevesinde koruyorsak, bu atları da, korumak zorundayız. Keşan gelecek günlerde atsız, triportörlü günler yaşayacaktır. Mağdur olan arkadaşlarımız var ve onlarla görüşmeye devam ediyoruz. Yaşanan sorunu çözüme kavuşturacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu