Genel

At arabacılarının “triportörlerimiz nerede” isyanı

Keşan’da bir grup at arabacısı kendilerine bir türlü ulaşmayan triportörler nedeniyle belediyeyi protesto etti. Atları ve arabalarını belediyenin kapısı önüne bırakan esnaf, atlara bakamayacak kadar zor durumda olduklarını söyleyerek, “Bir zaman gelip de bizden triportör için atı getirmemizi isteyecekler, ben ölen hayvanın nesini getireceğim?” dedi.

Geçtiğimiz sene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle Keşan Belediyesi’nin hayata geçirdiği “At Arabaları Triportörlere Dönüşüyor” projesiyle, atların yük taşımacılığı eziyetinden kurtarılması amaçlanmış, proje kapsamında 104 at arabası alınıp yerine triportörler hak sahiplerine verilmişti. Ancak bazı at arabacıları uygulamanın dışında kalırken, yaklaşık 40 kadar at arabacısı, geleceği söylenen triportörlerinin yolunu gözlemeye koyulmuştu.

Atlarla birlikte not bıraktılar

Uzun süren bekleyiş devam ederken, bugün öğlen saatlerinde bir grup at arabacısı Keşan Belediyesi’nin önüne geldi. At ve arabalarını belediyenin giriş kapısı önüne bırakan esnaf daha sonra yetkililer ile görüşmek üzere binaya girdi, çözüm bulamayınca atları da bölgede bırakarak durumu protesto etti.
Atlar bölgede bir süre ne olduğundan habersiz şekilde beklerken, bir at arabasının üzerindeki not dikkat çekti. “Sayın başkanım” diyerek başlayan o notta şu ifadelere yer verildi: “Ben ve ailem mağdur durumdayız. Hiçbir gelirimiz yoktur. Bu nedenlerden dolayı, atıma bakacak durumda değilim. Ne yemimiz var, ne samanımız. Bu yüzden atın tarafınızca alınıp bakılmasını talep ediyorum, zaten bakacak durum da değilim.”

“Ölen hayvanın nesini getireceğim?”

Konuyla ilgili olarak notun sahibi esnaf Ferdi Avcu’ya ulaştık. Kendilerine sözü verilen triportörlerin halen ulaşmadığını ve ekonomik olarak çok zor durumda olduğunu dile getiren Avcu, “Bizi bugün vereceğiz yarın vereceğiz derken mağdur ettiler.” derken, şöyle konuştu: “Zaten işlerimiz yok, kendimize bakacak gücümüz yok, hayvana bakamayacak duruma geldik. Karton toplayarak geri dönüşüm işi yapıyorum ben, belediye buna da el attı. Bizi her türlü bitirdi. Atın günlük 30 lira masrafı oluyor. Çoluk çocuğun da günlük masrafı bir o kadar var. Hayvan saman yemezse yürüyemez ki, böyle giderse yazık ölecek. Sonra bir zaman gelip de bizden triportör için atı getirmemizi isteyecekler, ben ölen hayvanın nesini getireceğim? Atı atsam atamıyorum, satsam satamıyorum. Ben ne yapacağım? İş yok, iş olsa en azından karnımız doyacak.”
Sonrasında başkanlık makamına çıktıklarını ancak muhatap bulamadıklarını söyleyen Avcu, “Başkanlık makamına çıktık, ‘Başkan yurtdışına çıktı’ dediler. Sonra bir yetkili saat 17.00’den sonra gelmemizi iştedi.” diyerek bekleyişlerine devam edeceklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu