Genel

2022’yi tartışmalı kapatan Meclis 2023’e de tartışmalı başladı

Son olarak 9 Aralık’ta toplanan Keşan Belediye Meclisi, yeni yılın ilk belediye meclisi toplantısında bir araya geldi. 1 aylık aranın ardından yeni yıla sakin olarak başlaması umulan mecliste durum yine değişmedi.
Neredeyse aynı konular üzerinden gerilen mecliste, bu kez kiralamalar ve torba maddeler konuşuldu.

Yeni yıl da sakin başlamadı

Mecliste gündem maddelerinin görüşülürken, sıra Ocak 2023’te bitirilmesi planlanan 2021 SOGEP Engelsiz Keşan adlı projemizin engellilere yönelik Gündüz Hizmet Merkezi olarak işletilmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na devredilmesi hususunun Meclisçe görüşülmesine geldi.
Gündem maddesi hakkında görüşünü bildiren CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, “Bu konu önümüze yeni geldi. Çok önemsediğimiz bir proje; ama detaylı bilgi sahibi olamadık.” diyerek gerekli bilgi alındıktan sonra Şubat ayı meclisinde konunun tekrar görüşülmesini istedi.
Bu talebe tepki gösteren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise, gündem maddesinin çok daha önceden geldiğini “Pazartesi gündemi belirledik, yeni gündem olmadı. 4 gündür gündem sizde. Sizin teknik hatanızı ben nasıl mecliste telafi edeyim? Bir şey kaçırmıyoruz.” diyerek konunun Şubat’a sarkması galinde geç kalınacağını söyledi.
Oylamaya sunulan madde, oy çokluğu ile reddedildi.

“25 yıllığına vermişsiniz pavyon yapmışsınız”

Bir süre sakin devam eden meclis bu kez de 20., ve 21. maddelerin görüşülmesi sırasında gerildi.
20. maddede belediyeye ait bir tarlanın, 21. maddede de farklı yerlerde bulunan 9 arsanın 10 yıllığına kiraya verilmesi konusu, Feridun Tümer tarafından plan ve bütçe komisyona havale edilmesi talep edildi. “Madde torba gibi gelmiş, tam değerlendiremedik. Bunun için komisyona gitmesini istiyoruz.” diyen Tümer’e çıkışan Mustafa Helvacıoğlu, meclisteki gündem maddelerinin daha önceden kendilerine ulaşmış olduğunu hatırlatarak; “Konu plan ve bütçenin değil; emlak müdürlüğünündür. Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nden meclise gelir burada oylamaya sunulur. Son dakikada bunu yapmanız etik değil. Meclisi geciktiriyorsunuz. Maddeleri size 4 gün önceden verdik. Siz hiç toplanmıyor musunuz? Bir kişiye peşkeş çekiyorsam namerdim. Dersinizi çalışsaydınız.” dedi.
Konuşmasına devam eden Helvacıoğlu, “Parklar işletilmesin, atıl kalsın istiyorsunuz. 30 tane park yaptık, sahip çıkılsın diye işletmeci arıyoruz. 10 yıl boyunca vermeyebilirsiniz, ama 25 yıllığına vermişsiniz pavyon yapmışsınız. Türkiye’nin tek pavyonu Keşan’da; ama bunlara 10 yıl vermiyorsunuz. Bunlara hesap vereceksiniz. Ben yetkimi hatalı da olsa Keşan halkı için kullanacağım. Dersinizi çalışın.” sözleriyle sitem ederken, Tümer ise “Verilmesin demedik, siz polemik derdindesiniz. Önümüzdeki ay değerlendirilsin istiyoruz; ama siz 9 madde torba madde yapmışsınız. Sizin daha önceden ‘Ben bu maddeyi paket getirdim, paket oylarım’ dediğiniz kayıtlarınız var. Sizin hatalarınızı, kaymakamlıkta meclis tutanağı alıp düzelttik. Biz dersimizi çalışıyoruz, merak etmeyin.” ifadeleriyle cevap verdi.

İkili arasında cereyan devam ederken, tartışmalara CHP’li Süleyman Gürsel Paçaman, Banu Saygı ve Özlem Uybaş da zaman zaman dahil olurken; oylama ile reddedilen maddelerden sonra konuşan Helvacıoğlu, “Basına yine malzeme çıktı.” derken “‘Yine kavga ettiler’, ‘Meclis huzursuz başladı'” başlıklarını attı ve “Her ay bir olumsuzluk. Böyle yaparsanız o sandıkta dersinizi alacaksınız.” dedi.

‘Belediyeyi kapatılım’

Son olarak CHP’li meclis üyesi Alaaddin Öztürk tarafından verilen ‘İnsani su tüketim hakkı’ konulu su indirim tarifesi görüşüldü. Plan ve bütçe komisyonuna havale edilen yüzde 20’lik su indirim önerisi hakkında konuşan Helvacıoğlu, “Bir sonraki ay da ben de sıfıra indirilmesi için öneri vereceğim. Hep beraber karar verelim ve şu su polemiğini bitirelim ve Keşan suyu bedavaya kullansın. Zarar edelim, maaşları ödemekte de bu zararı beraber göğüsleyelim. Suda zarar edilme noktasında maliyetten yüzde 20 indirim yapılır. Siz zaten zarar ettiriyorsunuz. Keşan’ı da tatil edelim. Su da akmasın, çöpler de alınmasın. Bunu istiyorsanız bunu cidden yapalım. ‘Belediyeyi kapatalım’ diye önerge getirin. Kapatalım, çalıştırmayalım. İYİ Parti’li arkadaşlarım, bari siz engel olun bunlara. Zafer Bey, Hakan Bey, Coşkun Bey ders çalışın.” dedi.” diyerek konu hakkında eleştiride bulundu.Yılın ilk toplantısında gergin olan meclis 2 Şubat’ta toplanmak üzere dağıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu