Genel

19 Mayıs coşkusu her yerde kendini hissettirdi

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışıyla milli mücadelenin başlamasının 103. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Keşan’da da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’nda 09.30’da başladı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dün düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı. İlk tören Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde saat 09.30 sıralarında başladı.

Törene; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, öğretmenler, öğrenciler, siyasi partilerin, STK’ların başkan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Vedat Çimen tarafından,  Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü çelengini, Atatürk Anıtı’na sunmasıyla başlayan tören, Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Halk oyunları gösterisinin ardından Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören sona erdi.

Buradaki törenin ardından, protokol üyeleri ve öğrencilerin oluşturduğu kortej, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Korteje; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli de katıldı. Apartmanlardaki vatandaşlar bayrak ve alkışlarla korteje destek oldu.

CENNET BAHÇESİNDEKİ PROGRAM

Saat 10.30 sıralarında Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde gerçekleştirilen törene; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, daire amirleri, siyasi partilerin ve STK’ların başkan ve temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’ın kutlama mesajları okundu.

Kutlama mesajlarının okunmasının ardından Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Vedat Çimen, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

ÇİMEN: “ AZİZ MİLLETİMİZ, VARLIĞINA VE BİRLİĞİNE VURULMAK İSTENEN ZİNCİRLERİ KAHRAMANCA SÖKÜP ATMIŞTIR “

“Büyük Komutan ve devlet adamı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve onlara koşulsuz bir şekilde güvenerek beraber yürüyen tüm kahramanlarca ortaya koyularak, Samsun’dan yola çıkan milli mücadele inancı; Amasya’da milletimizin ‘azim ve kararlılığını’ ilan etmiş, Sivas’ta ‘manda ve himayeyi’ reddederek, Erzurum’da ‘vatanın bölünmez bütünlüğünü ve parçalanamayacağını’ tüm dünyaya haykırarak başlattıkları Milli Mücadelenin 103. yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz.” Sözleriyle açıklamasına başlayan Çimen; 19 Mayıs 1919’da Türkiye Cumhuriyeti’nin harcı karılmış, temelleri atılmıştır. Tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altına girmemiş aziz milletimiz, varlığına ve birliğine vurulmak istenen zincirleri kahramanca söküp atmıştır. 19 Mayıs ‘Türk tarihinin müstesna bir günü, yankılan bugünlere kadar uzanan tesiri ve ortaya çıkardığı neticeleri hala ufkumuzun yol haritasını çizen bir kader ve kavşak noktasıdır. Elbette Türkiye Cumhuriyeti köhne masalarda kurulmamıştır. Bahse konu bağımsızlığımız olduktan sonra, nelerin göze alındığını, hangi mihnet ve müşkülatlara katlanıldığını 19 Mayıs diriliş görmek mümkündür. Asırlarca biriktirdikleri kin ve nefretleriyle, Türklüğe savaş ve yükseliş şuurunda açan ve tüm imkanlarıyla topraklarımıza üşüşen düşman odaklarının Türk milletine kefen biçemeyecekleri, bu konuda da asla muvaffak olamayacakları Samsun’da yakılan Milli Mücadele meşalesiyle tescil ve tevsik edilmiştir.” İfadelerini kullandı.

TARİHİ ŞAN VE EMSALSİZ BAŞARILARLA DOLU MİLLETİMİZİN YAPTIKLARINI ÖRNEK ALARAK, ONLARA SAYGI DUYUP, SAHİP ÇIKMAKLA MÜMKÜN OLACAKTIR. “

Vedat Çimen, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Şunu özellikle hatırlatmak isterim ki, 19 Mayıs 1919’un destansı haysiyet ve hayatiyetinden sapmak, sonu meçhul ve metruk akıbetlere neden olacak Türkiye üzerinde kirli oyun kurup iş birlikçi figüranları sahneye süren kindar ve kifayetsiz muhterislerle senaryo hazırlayıp her fırsatta servis eden iç ve dış mahfillere en uyarıcı cevap, 19 Mayıs 1919 un zamanlar üstü mesajında saklıdır. Acıklı sonlarından ibaret almak isteyenlere, Mondros’tan Sevr’e kadar uzanan ihanet ve istila sürecinin nasıl yerle yeksan edildiğini unutmamaları ikazen tavsiyemizdir. Tüm bu olaylar, yaşananlar ve tecrübelerden anlaşılıyor ki; lider ülke-muvaffak ve bahtiyar bir millet ve devlet olmanın yolu; sanal kahramanlıklar, sahte başarılar, hesapsızca ülke kaynaklarının israf edilerek yürütülen sözde projelerle değil, devleti ebet müddet anlayışını benimsemiş, 103 yıl önceki o eşsiz ruhla ve imanla, tarihi şan ve emsalsiz başarılarla dolu milletimizin yaptıklarını örnek alarak, onlara saygı duyup, sahip çıkmakla mümkün olacaktır. Tüm ülkemizde ve dolayısıyla da ilimiz ve ilçemizde son yıllarda artan spor ve sosyal tesis sayısını göz ününde bulundurursak, spor yapmama gibi bir mazeretimizin olamayacağını, bilakis tüm eş dost ve arkadaşlarımıza da tavsiye ve telkinde bulunmamızda toplumsal bir görevimiz olacaktır. Tüm bu duygu ve anlayış çerçevesinde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ülkemiz için canını hiçe sayan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, hayatta olan kahramanlarımıza da sağlık ve afiyet diliyorum. Bayramımızın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

ÖDÜL TÖRENİ

Konuşmanın ardından, Ali Kale ve Kardeşleri Ortaokulu Halk Oyunları ekibi gösterilerini sergiledi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan eserin okunduğu törende; halk oyunları ekipleri ile taekwondo ekiplerinin gösterileri sahnelendi. Müzik ziyafetinin de sunulduğu törende, yarışmalarda dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri takdim edildi. Buna göre; şiir yarışması üçüncüsü Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Ezgi Karaca ve kompozisyon yarışması üçüncüsü Keşan Lisesi öğrencisi Beyza Deniz‘e, resim yarışması üçüncüsü Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi öğrencisi Cansu Topal, şiir yarışması üçüncüsü Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi öğrencisi Eylül Gezgin, kompozisyon yarışması üçüncüsü Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Sare Naz Öcal‘a, Resim Yarışması birincisi Keşan Lisesi öğrencisi Nusretcan Bakır, şiir yarışması birincisi Keşan Fen Lisesi öğrencisi Beren Akgül ve kompozisyon yarışması birincisi Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi öğrencisi Yaren Uçar‘a ödülleri, Cemalettin Yılmaz, Mustafa Özay ve Mustafa Helvacıoğlu tarafından takdim edildi. Tören, müzik dinletisinin ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu