GündemSpor

Saha ve tesis olmayışından yakınan veteran takımları temsilcileri: “Zorumuza gidiyor!”

Veteranlar Ligi’nde mücadele eden Keşan Anafartalar Veteranlarlar, ve Veteranlar Ligi’ne katılmak için başvuran Keşan Çarşı Veteranlar takımlarının temsilcileri ile eski Keşansporlu futbolcu ve antrenör Şeref Aldanmaz, basın toplantısı düzenleyerek, liglere az bir süre kalmasına rağmen Keşan’daki saha ve tesis eksikliklerinin henüz giderilemediğini söyledi.

“Biz kendi çabamızla maçlara gidiyoruz, kendi yemeğimizi yiyoruz, ayakkabılarımızı ve spor malzemelerimizi almaya gayret ediyoruz”

Keşan Anafartalar Veteranlarlar Temsilcisi ve aynı zamanda Keşan İdman Yurdu Spor Başkanı Taner Karatepe, Keşan Çarşı Veteranlar Temsilcisi Halil Erol ile Keşansporlu eski futbolcu ve  antrenör Şeref Aldanmaz katıldığı toplantıda Karatepe, Veteran takımlarına, o bölgedeki belediye veya yetkili kurumların destek olduğunu söyledi. Karatepe, “Bir yakınım; Fransa’da bir veteran takımı kurduklarını, o bölgenin belediye başkanının böyle örnek bir şey yapıp gençlere örnek oldukları için iyi bir bütçe ayırdığını söyledi. Biz böyle bir beklenti içine hiç girmedik. Şeref Hocam yaklaşık olarak 10 ila 12 yıldır veteran liginde ve hiçbir zaman, hiçbir birimden böyle bir destek görmedi. Biz kendi çabamızla maçlara gidiyoruz, kendi yemeğimizi yiyoruz, ayakkabılarımızı ve spor malzemelerimizi almaya gayret ediyoruz. Futbol topumuzu da kendimiz alıyoruz.Geriye bir tek spor yapabileceğimiz alan kalıyor. Yani futbol sahası. Bunda da sıkıntı yaşandığı zaman insanın zoruna gidiyor. Haftanın Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerini kendi aramızda antrenman günleri olarak böldük. Cebimizden para verip antrenman yapıyoruz. Bir ila bir buçuk saate 200 lira gibi bir para veriyoruz. Ben amatör takımımda da para verdim. İşin acı tarafı bu. Keşan İdman Yurdu takımının başkanı olarak haftanın bir günü yapılan antrenmanlarda ben o stada para verdim. Bir spor tesisine para ödemek gerçekten çok zorumuza gidiyor. Neyin mücadelesini veriyoruz?” dedi.

“İzzetiye’deki sahanın projesinden ve resmi ölçülerde olmadığından belediye başkanının haberi yokmuş”

Keşan’a yeni tesislerin yapıldığını, ancak bazılarının, bu tesislerde veteranların oynayamayacağı yönünde ifadelerde bulunduğunu kaydeden Taner Karatepe, “Bize İzzetiye’deki sahanın verileceğin, çünkü çimin yıpranacağı söyleniyor. Bunu da kabul ediyoruz. Peki bu veteran takımı buranın insanları değil mi? Biz buranın çocukları değil miyiz? Belediye Başkanı, ‘size İzzetiye’deki sahayı vereceğiz’ dedi. Maçların başlamasına iki buçuk ay gibi bir zaman kaldı ama biz da hala parayla antrenman yapıyoruz. Niye gidip orada antrenman yapmayalım? Işıklandırma, soyunma odası, tuvaleti, su ihtiyacını karşılayabileceğimiz bir yer var mı? Bunu soruyorum. Bence yok. Ne zaman yapılıp yetiştirilecek? Neyle gidip geleceğiz? Arada kaç kilometrelik mesafe var? Bunlar hep soru işareti. Toplantılarda bir araya geldiğimizde defalarca sormama rağmen cevap alamadım. Sadece yapacağım, halledeceğim diyor. Yanına yetkili birimlerden arkadaşları çağırıp; ‘bu niye böyle oldu, benim niye haberim olmadı’ gibisinden söylemlerde bulunuyor. İzzetiye’deki sahasının projesinden ve resmi ölçülerde olmadığından belediye başkanının haberi yokmuş. Aynen bunu söyledi. Geçtiğimiz bir ay önce gelen bir veteran takımı ışıklandırma probleminden dolayı oynamadan geri döndü. Bu utançtır. Biz Burgaz’a veya Kırkalareli’ne gidiyoruz ve gündüz gibi maç oynuyoruz. ‘Vizyon şehir’ parolası ile yola çıkan başkanımız niye sporu dışlıyor? Sporda niye bu kadar geri kaldık. Bu pazar Veteranlar Ligi’nin kura çekimine gideceğiz ve önümüzdeki sezon için kura çekimi yapılacak. Orada ilk maddede ‘Keşan’da biz gece maç oynamak istemiyoruz’ diyorlar. Hiç kimse buraya gece gelip futbol oynamak istemiyor. Bu utanç bize yetmez mi? Ben siyasetin orasında burasında değilim. Ben spor yapmak istiyorum. Amatör maçların başlamasına iki buçuk üç ay gibi bir zaman kaldı. Geçen yıl arapsaçına döndü. Mesela Kültürspor halı sahada antrenmanlarını yaptı. Anafartalarspor ya yaptı ya da yapmadı. Biz ücretle para karşılığında antrenman yaptık. Küme düşmekten son anda kurtulduk. Bu basın toplantının ana teması; biz sporda gerçekten önümüzdeki sezona hazır mıyız, neler yapabiliriz? Belediye başkanımızla bir araya gelip adım atılmasını çok isteriz.”Bizim tek amacımız; spor yapalım ve çocuklarımızı iyi bireyler olarak yetiştirelim. Geleceği onlara armağan edelim.” diye konuştu.

Erol: “Saha, zemin ve ışıklandırma sorunu bizi geriletiyor”

Keşan Çarşı Veteranlar Temsilcisi Halil Erol da, en önemli sorunun alt yapı eksikliği olduğunun altını çizerek, “Biz hazırlık maçlarımızı ve antrenmanlarımızı yapmaya gayret gösteriyoruz. Ancak bu aşamada saha, zemin ve ışıklandırma sorunu bizi geriletiyor. Dediğimiz gibi kısa bir süre kaldı. Bu süre zarfında hazırlanıp hem takım olmaya çalışıyoruz hem de sahanın eksiklerinin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Her hafta neredeyse aynı eksiklikler ile karşılaşıyoruz. Zemin ve ışıklandırma sorunu özellikle sakatlık başta olmak üzere bizleri zor ve sıkıntılı duruma sokuyor. En önemli sorunumuz zemin. Sorunların çözülmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Çocuk mu kandırıyorsunuz?”

Şeref Aldanmaz ise eski statta veteranlara ait soyunma odalarının olduğunu dile getirerek, şunları söyledi; “Tamam yine yıkılsın. Bir komisyon kurulabilirdi. Başkanımız dinliyor ama sadece bildiğini okuyor. Bu böyle olmaz. Her şeye yetişemezsin, her şey olamazsın. Ben ne mimarım ne mühendis. Semt sahasında önceden beri yanlışlıklar vardı. Stattaki sahada da vardı. Oradaki sorumlu kimdi? Sordular mı? Sordular ama yukarı haber vermediler. Neden ep ikinciye iş yapıyoruz? Bir seferde yapalım. Mesela İzzetiye sahası bir daha yıkılıp yapılacak. Olacak mı dersiniz? Bence bu soru işareti. Semt sahasında zemin zaten kötü ve soyunma odaları leş. Yağmur yağdığında lambaların içerisinden sular akıyor. İlla birinin orada ölmesi mi lazım? Tesis diyorum ve yıllardır herkese yalvarıyorum. Kim geldiyse herkese söyledim. Bu çok zor değil. Başkanım geçenlerde ‘Edirne’de böyle tesis yok, dünya standartlarında stat’ dedi. Yapmayın, çocuk mu kandırıyorsunuz? Gidip gezin ve görün. Keşanspor’un hedefi var diyoruz. Şuan söylüyorum; Keşanspor kesinlikle yanlış yapıyor. Biz daha önce profesyonel olarak oynarken de denedik. Tesis olmadan hayatta başarı gelmez. Tesis olduğu zaman futbolcuyu da kontrol altında tutarsın, yemesini içmesini de kontrol edip antrenman sahasını da kaçıramaz. Edirnespor 3. Ligde. Nasıl geldi? Burada bir sürü müteahhit arkadaşımız var. Müttehitler, iş adamlarımız birer tuğla koysun ve biraz da belediyenin desteğiyle de olur. Sporda birlik ve beraber olmak zorundayız. Bu olmazsa işimiz olmaz ve başarı gelmez.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu