GündemHaberler

“19 Ekim Muhtarlar Günü”nde, muhtarlık müessesinin önemine vurgu yapıldı


Yerel yönetimlerin en küçük birimi olan muhtarların “19 Ekim Muhtarlar Günü”, Keşan’da da bir dizi etkinlikle kutlandı.

Keşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği tarafından düzenlenen ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan törene; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, siyasi parti başkanları, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik. günün anlam ne önemine dair yaptığı konuşmada, “Muhtarlar Günü”nün, 19 Ekim 2015 tarihinde Başbakanlık Genelgesi ile kutlanmaya başlandığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Yerel yönetimler, gerek demokratik hayatta oynadığı roller gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında yüklendikleri görevler sebebiyle yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşamasıdır. Yerel yönetimlerin en küçük birimi köy ve mahalle yönetimleridir.
Muhtar, kelime anlamı itibariyle; söz sahibi, seçilmiş, eren, ihtiyar anlamı da taşımaktadır. Bu sebeple nasıl siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıysa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; ‘Muhtar da demokrasimizin temel taşıdır.’
Muhtarlık müessesesi 1829’dan günümüze 191 yıllık bir tarihe sahiptir. Bu tarih boyunca vatandaşların devlete ihtiyaç duyduğunda çaldıkları ilk kapı muhtarlıklarımız olmuştur.
Muhtar; mahallesinin, köyünün en onurlu, en şerefli kişisi olmak durumundadır. Onun için mahallesinde ya da köyünde olan her şeyden öncelikle biz muhtarlar sorumluyuz.
Bizler bu devletin muhtarları olarak her zaman devletimizin yanında yer almış, tek devlet, tek millet, tek bayrak altında yaşamayı ilke edinmiş, milletin bekası için elimizi taşın altına koymaktan çekinmemiş kişileriz.

Kemik‘in konuşmasının ardından Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen program sona erdi. Daha sonra Keşan’ın köy ve mahalle muhtarları, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz‘ı makamında ziyaret etti.
Ziyaretin ardından muhtarlar hep birlikte Keşan Belediyesi’ne geçti.

Burada da Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç tarafından karşılanan muhtarlar ile meclis salonunda toplantı yapıldı.

Buradaki görüşmede söz alan Keşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Abdullah Kemik, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nu ziyaret ettiklerini belirterek, Keşan Belediyesi ile uyumlu bir şekilde çalıştıklarının altını çizdi ve Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu‘na muhtarlara verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

Ziyarette konuşan Aksal da; “19 Ekim 2015 tarihli ve 29507 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Başbakanlık genelgesi ile ’19 Ekim Muhtarlar Günü’ olarak kabul edilmiştir. Milletimizin tercihi ile görev başına gelen, demokrasi zincirinin ilk halkasını oluşturan muhtarlarımız, üstlendikleri zorlu görevi büyük bir özveri ile yerine getiriyor. Bu düşünceler ile tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Fatma Aksal‘ın ardından söz alan Helvacıoğlu ise; 19 Ekim’in muhtarlar ve muhtarlık müessesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla “Muhtarlar Günü” olarak kutlandığının altını çizerek, şunları söyledi: “Millete hizmetin ilk basamağı olan muhtarlarımız bizim için çok değerli. Seçilerek göreve gelen, demokrasinin çekirdeği muhtarlarımız, köy ve mahalle sakinleriyle devletimizin kurumları arasında aracı olurken, halkımızın talep, problem ya da ihtiyaçlarının en kısa sürede ilgili makamlara iletilmesini sağlamaktadır. Muhtarlarımıza ziyaretlerinden ötürü teşekkür ederken, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyorum.”

Daha sonra birlikte öğle yemeğine geçildi. Burada muhtarlara, günün anlam ve önemine dair ‘nostaljik muhtar çakmağı’ hediye edildi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu