Genel

19 Ekim Muhtarlar Günü programında konuşan Kemik: “Muhtar, sorunların çözümünde yüreğini ortaya koyar”

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle, Keşan’da program düzenlendi. Bnado eşliğinde kortej ve ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile devam eden törende konuşan Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik, “Bizler mevcut yapı içerisinde görevimizi en iyi şekilde yapmak durumundayız. Örnek muhtar olmak durumundayız.” dedi.

Muhtarlar, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri’nde bulunan dernek binasından Cumhuriyet Meydanı’na kadar Belediye Bandosu eşliğinde yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne İl Genel Meclisi üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, Keşan merkez ve belde mahalle muhtarları ile köy muhtarları ve daire amirleri katıldı.

Atatürk Anıtı önüne çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik tarafından yapıldı.

“Bizler direkt olarak halkla iç içeyiz”

19 Ekim Muhtarlar Günü programına katılanlara “Hoş geldiniz” diyerek, başlayan Kemik, şunları söyledi: “Bugün 19 Ekim Muhtarlar Günü’dür. Gerçekten böyle bir günü muhtarlarımıza armağan ettiği için Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Muhtarlık müessesesinin daha etkin, daha hizmete odaklı bir konuma gelmesi için çalışmalar yapmamız gerekir. Bu yönüyle de bu günleri çok iyi değerlendirmemiz lazım. Muhtarlar halkla iletişim açısından en önemli unsurdur. Bizler direkt olarak halkla iç içeyiz. Bunu çok iyi değerlendirmek lazım. Muhtarlarımız köyünde, mahallesinde devletin temsilcisidir. Muhtar suçların önlenmesinde önemli odaklardan ve bu konuda rol alacak kurumlardan birisidir. Muhtar o yönüyle polisimize, jandarmamıza ve belediyelerimize de yardımcı olmaktadır. Muhtar mahallesinin, köyünün en onurlu, en şerefli kişisi olmak durumundadır. Onun için de mahallesinde, köyünde olan her şeyden öncelikle muhtarlarımız sorumludur.”

“Muhtarlar sızlamaz, reklam yapmaz”

Abdullah Kemik, konuşmasına şöyle devam etti: “Muhtar, her şeyden önce sorunların çözümünde yüreğini ortaya koyar. Zamanından, sağlığından, ailesinden fedakarlık ederek tüm samimiyeti ve tarafsızlığıyla mahalle ve köy halkına hizmet eder. Devlet ile vatandaş arasında önemli bir köprü olan muhtarlarımız, demokratik katılımın önemli basamaklarından birisidir. Özellikle coronavirüs ile mücadele çalışmalarında muhtarlarımız, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması ve izolasyon denetimlerinin gerçekleştirilmesinde sahada aktif olarak görev yapmaktadır. Pandemi döneminde birçok muhtar coronavirüse yakalanıp hayatını kaybetti veya ailesinden birilerini kaybetti. Ancak bunları basında göremezsiniz. Çünkü muhtar, bu durumdan dolayı ağlamaz, sızlamaz, reklam yapmaz. Görevinin gereğini yerine getirdiğini düşünür.”

“Örnek muhtar olmak durumundayız”

Kemik konuşmasını şöyle tamamladı: “Muhtarlar sorumluluk alanlarında insanlara şefkatle yaklaşarak, onların derdine çare bulmak içinde ilgili kurumlarla görüşüp çare arayanlardır. Muhtarlar mahallesinde köyünde devletin gözü, kulağı, eli, ayağıdır. Bizler mevcut yapı içerisinde görevimizi en iyi şekilde yapmak durumundayız. Örnek muhtar olmak durumundayız. Örnek muhtar, halkının sorunlarını ilgili makamlara götüren ve çözen muhtardır. Bu duygu ve düşüncelerle Muhtarlar Günümüzü en içten dileklerimle kutluyorum.”

Konuşmanın ardından Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç tarafından şiir okundu. Programın ardından halk oyunları ekipleri tarafından hazırlanan oyunlar sahnelendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu