Gündem

17 gün sonra kapılarını açan esnaf destek alamamaktan yakınıyor

Koronavirüs yayılımının önlenmesi için gidilen 17 günlük tam kapanma bugün bitti. İşyerlerini açan esnaf, borçla kepenk kaldırdıklarını belirtirken, destek alamamaktan dert yandı.

“17 gün boyunca destek olan olmadı”

17 günlük ‘tam kapanma’nın ardından, faaliyetlerine geçici bir süreliğine ara veren iş yerleri tekrar açıldı. Sabahın ilk saatlerinde kepenklerini kaldıran esnaf dükkanına girerken, gelecek müşterilerini beklemeye başladı.
Müşteri yoğunluğun en çok olduğu yerlerin başında ise berber ve kuaförler geldi. Gün içinde bir gün önceden randevu alanlar ile birlikte kapı önlerinde bekleyenlerin de olduğu berberlerin önünde bekleyiş vardı. İlgiden dolayı memnun olduklarını belirten Keşanlı berber Kudret Kalkan, müşterilerin de açılmalarından dolayı memnun kaldığını söyleyerek, “Bugünü arife olarak kabul edin. İnsanlar bayramda da gelemedi, şimdi rahatça gelip tıraşlarını olabiliyorlar” dedi.
Yaşanan yoğunluğun artı sağlasa da geçici olduğunu belirten Kalkan, önümüzdeki günlerin belirsiz olduğunu da ifade ederek, “Bu ne kadar devam eder bilmiyoruz. Şu ana kadar destek olduğu söylendi; ama elimize geçen bir destek yok. Pandemi desteği olarak 1000 lira verildiği söylendi ama hesaplara geçen bir şey yok. 17 gün boyunca esnaf çok zahmet çekti. Cebinde parası olan var, olmayan var 17 gün nasıl geçti? Herkse sormak gerekiyor bunu. 17 gün boyunca destek de olan olmadı, her esnaf işine bakacak artık” diyerek esnafın yaşadığı tedirginliği dile getirdi.

“Borçlarımızı ödeyemiyoruz; ama bankalar öyle demiyor”

Berberlerin yanında elektronik malzeme satan iş yerleri de kapandı. Artan kur ve düşen talep sebebiyle uzun bir süredir zor durumda olan esnafların durumunu anlatan İsmail Kılıçoğlu, kepenk açsalar da işlerin düşük olduğunu söyledi. Bunun yanında giderlerle de boğuştuklarını dile getiren Kılıçoğlu, “Kiramız, vergilerimiz ve borçlarımız var, herhangi bir destek yok. Destekten çok köstek var. Devletten bir an önce destek bekliyoruz, çıktı diyorlar, ama araştırıyoruz, çıkmıyor. İşlerimizde de yoğunluk yok, önümüzü karanlık görüyoruz. İkinci kiram da geldi, bir öncekini ödeyemedim.” derken bu şekilde sürecin devam etmesi halinde zaten büyük olan sorunların daha da büyüyeceğini kaydetti.
Ellerinde ürün olsa da satışın olmadığını aynı zamandan sermayelerinin de kalmadığından dert yanan Kılıçoğlu, “Borçlarımızı ödeyemiyoruz; ama bankalar öyle demiyor, zamanı gelince kara kalem atıyorlar. Devletten istediğimiz destek, senetlerimizin vadesi geldi, kredi kartına yöneliyoruz , kartın da asgari tutarını ödeyebiliyoruz. Ondan onda bu şekilde zaman geçiyoruz” şeklinde konuştu.

“Alım gücü düştü, ayakkabılar tamire geliyor”

Her esnaf gibi ayakkabı tamircileri de bugün itibariyle işbaşı yaptı. Kunduracılar Çarşında ayakkabı tamiratı yapan Cumhur Ersözen, gelirlerinin düşmesi sebebiyle vatandaşların artık yeni ayakkabı almadıklarını söyleyerek, “Ayakkabı 200-250 lira olunca İnsanlar tamire yöneldi. Bu sefer de Allah’a şükür bizim işlerimiz oldu. İnsanlar eskisi gibi ayakkabı almıyor, sürekli tamir ettirip uzun kullanmak istiyorlar.” şeklinde konuştu.

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu