Genel

16 yıldır kentsel dönüşüm bekleyen Yeni Mescit sakinleri belirsizlikten şikayetçi

Yeni Mescit Mahallesi’nde uzun süredir konuşulan; ancak bir türlü başlanmayan kentsel dönüşüm çalışmaları kışa girmek üzere olan mahalle sakinlerini tedirgin ediyor. Kentsel dönüşüme gireceği söylendiği için mahallelerine doğalgaz bağlanmadığı belirten mahalle sakinleri, daha da pahalı olacak kömür almadan önce, kendilerine doğalgaz hattı çekilip çekilmeyeceğine yönelik net ve kesin bilgi bekliyor.

16 yıldır kentsel dönüşüm bekleniyor

Mahalle sakinleri ile birlikte basın mensuplarının karşısına geçen Yeni Mescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar, mahallenin bir bölümünü içine alan kentsel dönüşüm planlamalarının olduğunu; ancak uzun yıllar geçmesine rağmen yapılıp yapılmayacağı yönünde belirsizliğin bulunduğunu söyledi. “8 sokak 4 cadde arasında kalan 55 dönümlük bir ada kentsel dönüşüme uygun görülmüş ve 2006 yılında bu yana bu konu konuşulmakta; ama ne hikmetse 16 yıldan bu yana burada bir kentsel dönüşüm çalışması yapılmadı” diyen Kantar, yaklaşan kışa mahalle sakinlerinin nasıl hazırlanması gerektiğini bilemediklerini söyledi.

Kömür mü, doğalgaz mı?

Kömür fiyatlarının halihazırda yüksek olması ve sonbaharda daha da artmasını beklediklerini ve bu durumun iki arada kalan vatandaşları zor duruma düşürdüğünü ifade eden Kantar şöyle konuştu: “Şu anki hayat şartları çok ağırlaştığı için mahalle sakinlerimiz kömür almakta sıkıntı çekecekler ve doğalgazın kullanılmasının daha iyi olacağı düşünülmektedir. Şu an kömürün çıkışı 2 bin 200 lira. Kömür ocaklarından edindiğim bilgiye göre Ağustos ayı sonunda 4500 ila 5 bin 500 lira olacağını öngörülüyor. Doğalgazın bağlanması da vatandaşlara ekonomik olarak katkı sağlayacaktır.”

Bilgi verilmiyor

Son olarak yaşadıkları belirsizlik için yetkilileri ziyaret ettiklerini; ancak yine de kesin bir bilgiye ihtiyaç duyduklarını ifade eden Muhtar Kantar, “Mahalle sakinlerimiz ile birlikte GAZDAŞ’a müracaat ettik; ama bize konu hakkında bilgi verilmedi. Bilgi verilmemesi de mahalle sakinlerimiz rahatsız ediyor. Yetkililer bahse konu yerde çalışma yaptıklarını ve bilgilendireceklerini söylediler ve yakın bir zamanda da Levent Sokak ve Kısmet Sokak gibi diğer sokaklar ile ilgili çalışmalar konusunda bilgi vereceğini söylediler. Biz de bu bilgilerin en kısa zamanda verilmesini ve vatandaşlar için olumlu olacağı inancındayız. Eğer beklediğimiz bilgiler halen gelmezse biz de gerekli yerlere dilekçelerimizi yazacağız.” diye konuştu.

Mahalle sakinleri ise, evlerine doğalgaz bağlanmasına yönelik herhangi bir engel bulunmadığını ve kışa girmeden önce kentsel dönüşüm olmayacaksa doğalgaz çalışmalarının başlaması gereketiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu