Gündem

Ziraat Odası’ndan Bakanlığın 2021 bütçe değerlendirmesi: “Çiftçi için hayal kırıklığı!”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Tarım ve Orman Bakanlığının 2021 Bütçesi’nin çiftçi için hayal kırıklığı olduğunu söyledi. Bütçenin artırılmaması ve dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketinde çiftçiye bir destek çıkmamasını eleştiren Şen, “Bereket ki çiftçinin emekli maaşı var, desteklerin hiç artırılmamış olması manidar” dedi.

‘Siz kendi işinize bakın’ dendi

Korona virüs salgını ile birlikte önemi daha da artan gıda üretimi için salgın boyunca çiftçilerin tarlalarını sürdükleri ve hep sahada olduklarını belirten Hasan Şen, “Bu pandemi sürecinde çiftçi hep sahadaydı ve yine sahada. Sahadayız evet ama, 2021 yılı bütçesi TBMM’de açıklanırken ‘sıfır’ bir bütçeyle; yani 2020 yılı bütçesinin 2021 yılı rakamlarıyla aynı şekilde geçmesi, biz çiftçilere değer verilmediğini gösteriyor. Sadece sertifikalı buğdayda, ayçiçeğinde ise 50 kuruşluk bir düzenleme var. ” diyerek son alınan kararlar ile çiftçinin göz ardı edildiğini ileri sürdü. Çiftçinin yalnız bırakıldığını belirten Şen, “Çiftçiye 2021 yılında ‘siz kendi işinize bakın’ dendiğini düşünüyorum; çünkü bu kadar artan enflasyon ve girdi maliyetlerine kıyasla, hiçbir artış olmadan geçmesi çiftçiye bu kadar değer vermemek ve tarımı da kendi haline bırakmak demektir.” dedi.

“Çiftçimiz emekli maaşlarıyla ayakta duruyor”

Mevsim itibarı ile çiftçinin çalışmadığını ve süreçten henüz nasıl etkileneceklerini anlayamadıklarını kaydeden Şen, “Şu anda çiftçi uyuyor. Çiftçinin sessizliğinin nedeni an itibariyle harcama yapmadığı ve sadece kazandığı mevcut parayı yediği içindir. Tarlaya indiği ve traktörünü çalıştırdığı zaman, gübresini atmaya başladığı zaman yada kooperatiflerden fiyat almaya başladığı zaman, şimdi oluşan farkların ne kadar büyük olduğunu o zaman görecek.” derken, Edirne bölgesinde 59 olan çiftçi yaş ortalamasını işaret ederek, “Bereket çiftçimiz emeklilerden oluşuyor ki bu emekli maaşlarıyla ayakta duruyor. O da olmasa durum ilerisi için çok kötü çünkü; girdi maliyetlerimizin arttığı bir ortamda, bize heba görülen desteklerin hiç artırılmamış olması bence manidar.” şekline konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu