Haberler

Yunan kuvvetleri ateş açmaya devam ediyor! 1 göçmen öldü 5 göçmen yaralı!


Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamada; bugün Pazarkule’de meydana gelen olaylarda, Yunan güvenlik güçlerinin gerçek mermiler kullanarak açtığı ateş sonucu; 1 göçmen göğsünden aldığı yara nedeniyle hayatını kaybederken 5 göçmen de çeşitli yerlerinden yaralandığı bildirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyon Başkanı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile beraberindeki 8 milletvekilinden oluşan heyet, inceleme için 4 Mart 2020 Çarşamba günü Edirne’ye geldi.

Program dahilinde saat 11.00’de Pazarkule Kara Hudut Kapısında Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin toplu olarak bulunduğu alanda komisyon üyelerince yapılan inceleme sırasında;
Kastanies Sınır Kapısı ile Pazarkule Sınır Kapısı arasındaki bölgede bulunan göçmenlere, Yunanistan polis ve sınır birliklerince; ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak ateş açıldı.
Gerçek mermilerle açılan ateş sonucunda göçmenlerden 3’ü ayağından, 1’i kasık bölgesinden, 1’i kafasından ve 1’i de göğüs bölgesinden olmak üzere toplam 6 erkek şahıs yaralandı.
Göğüs bölgesinden yaralanan ve şu ana kadar kimliği tespit edilemeyen erkek şahıs olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulans ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.
Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Yaşanan olaylara Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyon üyelerinin de şahit olduğu öğrenildi.

Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamada; Yunanistan güvenlik kuvvetlerince; son kullanma tarihi 1978 yılında bitmiş gaz bombaları ile plastik mermilerin kullanıldığı müdahaleler son olarak göçmenlerin yaşam hakkını hiçe sayar bir boyuta vararak gerçek mermilerle hedef gözetmeksizin ateş açma biçimini aldığı ifade edildi.
Meydana gelen ölüm ve yaralanma vakaları ile ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu