Genel

Yöneticilerden sorun ve talepleri dinleyen Vali Kırbıyık: “Derdimiz Keşan’ın geleceğidir”

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık Keşan’da gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında Keşan ve çevresindeki sorunları muhtarlardan dinledi. Konu ilgilisi olan İl Müdürlüklerinden bilgi alan Vali Kırbıyık öncelikli çalışmanın tarımsal üretime yönelik olacağının vurgusunu yaptı.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, göreve başlamasının ardından ilçe ziyaretlerine başladı. Bugün sabah saatlerinde Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne gelerek incelemelerde bulunan Kırbıyık, daha sonra Keşan Kaymakamlığı’nda protokol tarından karşılandı. Burada bir süre beraber zaman geçiren heyet daha sonra belediye salonundaki değerlendirme toplantısına katıldı.

Toplantıda odalar ile köy ve mahalle muhtarıyla bir araya gelen Vali Kırbıyık, burada onlardan gelen talepleri dinledi. Konuşulan konular hakkında ilgili il müdürlerine zaman zaman soru soran konuların takipleri için son durumları hakkında bilgi alan Kırbıyık, aynı zamanda müdürlere de talimatlar verdi.

“Derdimiz Keşan’ın geleceğidir”

Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz tarafından yapılan sunumun ardından Vali Kırbıyık, “Burada bu zamana kadar güzel çalışmalar yapılmış; ama dünya gelişiyor. Bizim de bu ilerlemeye yetişmemiz lazım. Yeni faaliyet ve çalışmalar ortaya koyma zorunluluğumuz var. Bizim için en tehlikelisi yetinmektir. Yaptıklarımızla yetinirsek, yerimizde sayarız. Yetinmeden hep daha iyisini daha güzelini alma çalışmaları içinde olacağız. Dolayısıyla bizim bugün daha az konuşacağımız, daha çok sizin düşüncelerinizi dile getireceğiniz şeyleri konuşacağız. Önümüzdeki dönemde daha verimli, kamu hizmetlerinin daha hızlı sunulduğu bir dönem olacağını düşünüyorum. Ankara’daki tecrübelerimizin bize kattığı unsurlar var, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerimiz var. İller İdaresi Genel Müdürlüğü dışarıdan pek bilinmez; ama bizim bakanlıktaki genel koordinasyonunu da valiliklerin koordinasyonlarını da sağlayan bir birim olduğu gibi pandemi sürecini de yürüten bir genel müdürlüktü. Dolayısıyla kamu kurum ve kuruluşları, diğer bakanlıklarla olan ilişkilerin tamamında bu bağlantıyı da sağladık. Sözü size bırakıyorum, derdimiz Keşan’ın geleceğidir.” diyerek sözü katılımcılara verirken ilk konuşmayı Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik yaptı.

Kırsal altyapıya öncelik verilecek

Keşan’daki 45 köyün sorunlarını 15 gün önce valiliğe sunduklarını ifade eden Kemik, bunların değerlendirilmesini istediklerini söyledi. Konu hakkında konuşan Vali Kırbıyık, ilçelerin önceliklerine yönelik bir kaynak arayışında olduklarını belirterek, “Hem Ankara’da hibe programları yada kredi programları çerçevesinde bir havuz oluşturacağız. Çok kısa biz zaman içinde kırsal altyapı konusunda eksik ne varsa bunlara yönelik atılımı hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz” dedi.

Okul bahçesinde düğünler

Kırbıyık’a ikinci soru ise yaz mevsimi ile birlikte artan düğünlerin okul bahçelerinde yapılmaması sonrasında yaşanacak olumsuzlar anlatıldı. Konu hakkında konuşan Vali Kırbıyık, dönem dışında okullarda düğünlerin yapılmasının sorun teşkil etmediğini söyleyerek, “Konuyu Milli Eğitim Müdürlüklerimiz ile tekrar planlayalım. Muhtarlıklarımızın bu konuyu planlamasında sakınca görmüyoruz. Öncelikle ihtiyaç sırasını planlamalıyız.” dedi.

Kamusal hizmet için Edirne’ye gitme sorunu

Daha sonra sözü Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak aldı. İşyeri açmak için ruhsat işlemleri için Edirne’ye gitmek gerektiğini ve bunun da girişimcileri yorduğunu söyleyen Çakmak’ın sözlerine Kırbıyık, “Kamusal hizmetlerin vatandaşa en yakın noktadan en hızlı şekilde sunulması gerek. Vatandaşların da kamu hizmetlerini mümkün olduğunca kamu kurum ve kuruluşlarına gelmeden alması esas. Bizim de buna ayak uydurmamız zorunlu. Yetki devri de dahil olmak üzere kaymakamız ile düzenleyeceğiz.” sözleriyle konu hakkında çalışmalar yapılabilineceğini söyledi.

“Bamya ekecek bir karış toprağımız yok”

Toplantın önemli bir gündem maddesi de hazine arazileri oldu. Siğilli Köyü Bamya Üreticileri Derneği Başkanı Kadir Gözeri: “Türkmen ve Siğilli Köylerinde nüfusun büyük çoğunluğunu geçimini bamyadan sağlayan roman vatandaşları oluşturuyor; ama nedense bizim bamya ekecek bir karış toprağımız yok. Toplulaştırmadan ayrılan yerler vardı. Bunu da toprağı olan kişiler ekmekte. Bu konuda sonuç alamadık, bıçak kemiğe dayandı ve vatandaşlar arasında kavgalar başladı. Bu topraklar bize verilirse biz de çocuklarımızı okutacağız. Önceki valimiz bize buranın dağıtılacağı sözü verdi. Bunun bir an önce uygulamaya geçirmenizi istiyoruz ve markalaştırıp, patentini aldığımız bamyanın daha da değerlenmesi için buna ihtiyacımız var. Hazine yerlerini alan kişiler bize pahalı olarak kiralıyorlar.” diye konuştu.
Gözeri’ye cevap veren Kırbıyık, roman vatandaşların üretime dahil olmaları konusunu önemli olduğunu belirterek geliştirme sözü verdi.
Konuya ilişkin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ise ‘Türk Mutfağı Haftası’ için coğrafi işaretli Siğilli Bamyası’nı kullanmak istediklerini; ancak bamyayı bulamadıklarını söyledi. Ayrıca Keşan’da bamyanın restoran menülerine girmesi gerektiğini de söyledi. Kırbıyık, konuyla ilgili Keşan Kaymakamlığı’nın çalışma yapacağını iletti.

“Beklemek kabul edilebilir değil”

Sonrasında sözü Akhoca Muhtarı Emrullah Meriç aldı. Hamzadere Barajı’nın bazı yerlerde tamamlanmasına rağmen henüz bir uygulama yapılmadığına dikkat çekti. Meriç, “Sizden ricam 31 dönümlük arazi bitmiş vaziyette, enerji hatlarında sıkıntı olduğu için işleme girmiyor; düzenleme istiyoruz” derken; DSİ Bölge Müdür Yardımcısı “Hamzadere için imalatlar büyük ölçüde tamamlandı; ama geçici kabule hazır hale gelmedi. Firmadan kaynaklı sorunlar da var” diye bilgi verdi.
Bu sözlere Vali Kırbıyık ise, “Bölgenin en önemli iş tarımsal sulama. Eğer iş büyük oranda bitmişse , beklemek kabul edilebilir bir durum değil. Bunun çözülmesi lazım. 30 bin dekar az bir arazi değil, çok da önemlidir. Müteahhitle her zaman problem olur, biz buna kamu işlerinde alışığız. Vakit kaybına tahammülümüz yok. Rutin işlere takılmayalım, yazı işleriyle zaman kaybetmeyelim. Gerekirse suç duyurusunda bulunalım. İdare sizsiniz, yüklenici size mahkum. Siz idare olarak müdahale edip sorunu çözmekle mükellefsiniz. Baraj bitmiş, set bitmiş, sulama kanalı yapılmış; neden bekliyorsunuz?”

Keşan ve hırsızlık olayları

Muhtarlar sırayla söz alırken, bir sonraki konu Keşan ve çevresindeki hırsızlıklar oldu. Olaylar hakkında konuşan Yukarı Zaferiye Mahallesi Muhtarı Nedim İşlek, “Hırsızlık aldı başını gidiyor, zirve yaptı. Asayişte sıkıntı yok; ama adli makamlara gidenler tekrar geri geliyor. Şehir içindeki hurdacıların denetim altına alınmasını istiyoruz. İnsanların çok büyük zararları var.” diye konuştu.
Konu hakkında konuşan Kırbıyık, “Ben bakanlıkta görev yaparken de talimat yazıp göndermiştik. Hurdacıların kayıt altına alınması konusunu burada da çözülmüş olması lazım. Konunun daha sıkı takip edilmesi gerekiyor; ancak serbest kalınması konusuna biz bakmıyoruz. Biz hırsızlık olmasın diye çalışacağız, olursa da hakimlere teslim edeceğiz. Onlar da bu kararları kafalarına göre vermiyorlar. Gerekli her türlü faaliyet daha etkin yapılacaktır.”

“Nitelikli turizm vurgusu”

Daha sonra sözü Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı aldı. Sabah saatlerinde ziyaret edilen Gıda İhtisas OSB için konuşan Şapçı destek istedi. “Fizibilite raporumuz bugün itibariyle tamamlandı. Bakanlığa iletilmek üzere teslim edildi. Bundan sonra altyapı ve planlama tekliflerini değerlendirip, Haziran ayı ek yatırım bütçesinde yer alınması bekleniyor. Sizden de destekler bekliyoruz. Ayrıca turizm sezonu yaklaşıyor. Bununla alakalı olarak Saros Çalıştayı planlayabilirsek iyi olacaktır. Sorunlarımız var, bunlarla ilgili çalışmalar yapmanın daha iyi olacağına da inanıyorum.” diyen Şapçı’ya, Vali Kırbıyık şöyle cevap verdi: “OSB’de önemil bir çalışma olmuş, mesafe kaydedilmiş. Bu ilin valisi olarak bu işle ilgili her türlü desteği vereceğiz. Valilik ajandamda da bunun ilk sırada yer aldığını bilmenizi isterim. Turizm konusunda da bundan sonraki haftalarda birden fazla kez gelmeye çalışacağım. Sahil bandında iyi bir planlama yapmamız lazım. Bizim turizm anlamında ihtiyaç duyduğumuz, nitelikli turizm. Üst düzey işletmeler ve yerleşimler ile buna göre altyapı oluşturulması lazım. Turizmde niteliğin artışını sağlayacak çalışmaların yapılması gerekiyor”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu