Tarım

Yılın ilk arpa satışında üretimin desteklenmesi ve iklim değişikliğine dikkat çekildi

Keşan’da hasat edilen yılın ilk arpası, Keşan Ticaret Borsası’nda yapılan salon satışınd sembolik açık arttırmaya çıkarıldı.
2,30 TL’den satışa çıkan yılın ilk arpa ürünü, Habil Ataman tarafından 6,20 TL’ye alınırken, iklim değişikliği ve üretim yapan çiftçilerin desteklenmesinin önemine dair açıklamalar günün konusunu oluşturdu.

Keşan TB’de başlayan salon satışına; Tarım ve Orman Keşan İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, Keşan TB Meclis Başkanı Kemalettin Uslu, Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ile bazı Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri, 326 Sayılı Keşan Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Hasan Yıldız, TMO-TOBB LİDAŞ Keşan Şubesi Müdürü Ali Gücüyeter ile tüccarlar katılırken, katılımcılar arasında, geçtiğimiz aylarda coronavirüs hastalığından hayatını kaybeden İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin’in kızı Gamze Girgin Aras da yer aldı.

Kaymaz: “Bu sene arpa ve mısırda destek verileceğinin haberi karamsar olan hayvancılarımızı bir nebze de olsa mutlu etti”

Satış öncesi konuşan Kaymaz, yılın ilk arpa ürününün salon satışına katılan herkese “Hoş geldiniz” diyerek, tüm çiftçilere bereketli ve hayırlı bir hasat sezonu diledi. İklim değişikliği ve kuraklıktan dolayı zaman zaman olumsuz hava koşullarıyla beraber ürünlerin risk altına girdiğini dile getiren Necmi Kaymaz, “Ülkemizin büyük bir ihtiyacını karşılayan Güney Doğu Anadolu, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde hububat ile ilgili sıkıntılarımız var. Bu kuraklıkla alakalı bir durum. Dolayısıyla saman ile ilgili de sıkıntılarımız var. Hayvancılığı etkileyecek yem ve saman temininde önümüzdeki günlerde sıkıntılar çıkacağını tahmin ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanımız son günler güzel bir haber vererek besicileri yem hammaddesi yönünden mağdur etmeyeceklerini ifade etti. TMO burada geçen yıl arpa ağırlıklı bir destek vermişti. Bu sene arpa ve mısırda destek verileceğinin haberi karamsar olan hayvancılarımızı bir nebze de olsa mutlu etti. Bölgemiz kuraklıktan etkilemeyen bölgeler arasındadır. Bölgemizde arpa ve buğday ile ilgili beklenen rekolteler geçen yıllara göre aynı seyredeceği göz önünde bulunduruluyor. Tarım açık alanda yapılan bir üretim modeli olduğu için birçok riski de beraberinde taşımaktadır. İnşallah sezonu olumsuz hava koşullarından en az etkilenerek hasarsız bir şekilde tamamlarız. 2021 yılı tarım sezonun tüm üreticilere, bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Şen: “Tam emeğimizin karşılığını alacağız doğal afet oluyor”

Kaymaz‘ın ardından konuşan Hasan Şen, hasat sezonunda çiftçilerin emeklerinin karşılığını almaları yönünde temennide bulunarak, “Bizim hükümetten istediğimiz girdi maliyetlerimizin çok yükselmesi nedeniyle, mevcut olan ürünümüzü bir an önce araziden toplayıp yararlı hale getirilmesini sağlaması. Çünkü bölgemiz yağış alıyor ve takip ettiğimiz kadarıyla dolu ve selden dolayı zarar göre çiftçilerimiz olmaya başladı. 10 ay gibi bir süre emek veriyoruz. Tam emeğimizin karşılığını alacağız doğal afet oluyor. Sigorta var ama bu da belli bir alanı kapsıyor.” diye konuştu.

Gücüyeter: “Depolarda yerimiz mevcut”

Salon satışı öncesinde konuşan Ali Gücüyeter de, TMO-TOBB LİDAŞ Keşan Şubesi olarak yeni sezona hazır olduklarının altını çizerek, şunları söyledi; “İnşallah el birliği ile alım sezonunu atlatacağız. Depolarda yerimiz mevcut. Özellikle arpa konusunda taleplerimiz vardı. İmkânlar dâhilinde almaya devam edeceğiz. Buğday için de 40-45 bin ton civarında yerimiz mevcut. İnşallah hayırlı bir sezon geçiriliriz. Üreticileri ve Keşan halkını mutlu edersek biz de çok memnun olacağız.”

Tarım Kredi Kooperatifi Keşan’da 2 market açacak

Hasan Yıldız da, Tarım Kredi Kooperatiflerinin ülke genelinde açtığı zincir marketlerin Keşan’da da 2 şube açacağını bildirerek, “Arpada fiyat 2 bin 475 TL/ton olarak açıklandı. Kaliteye bakılmaksızın sadece rutubete göre tek fiyat üzerinden alım yapılacak. İnşallah ilerleyen harmanlarda arpa, buğday ayçiçek, çeltik, konola ve mısır alımları da yapılacak ve sırası geldikçe fiyatlandırmaları belirlenecektir.Temmuz ayının 3’nde iki tane market açılacak. 2021 yılı beş yüz, 2022 yılı bin adet olmak üzere Tarım Kredi Kooperatifleri zincir marketlerini açmayı planlıyor. Şuan ki market sayımız Türkiye genelinde 330’u geçmiş durumda.” dedi.

Protein kaybı endişesi dile getirildi

Salon satışı öncesinde, ürünlerde arpada protein kaybı yaşanabileceğinin altı çizilerek, fiyatların herkesin hoşuna gittiği belirtilirken, “İnşallah buğdayda da protein kaybı yaşanmaz. Aksi durumda fiyatlar düşecektir. Bunun yanı sıra dünya genelinde, Kuzey bölgelerdeki hasat dönemi başladığında yine fiyatta düşme olacaktır. Bu nedenle bölgemizdeki hasadın ivedilikle tamamlanması gerekiyor.” ifadelerine yer verildi. Meclis Başkanı Uslu da, üretim bandından çiftçilerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek, aksi halde sistemin bir yerde tıkanacağını ifade etti üreticinin üretemeyeceğini, tüketicinin de tüketemeyeceğini söyledi.

6.20 TL’den satın alındı

Yapılan konuşmaların ardından, Pırnarköy’den gelen çiftçi İhsan Demirbaş’ın, nem: 13,5, hektolitre: 59,8, protein: 7,2, nişasta: 54,6 ve selüloz: 4,2 değerlerine sahip 800 kg ağırlığındaki arpa, salon satışı ile açık arttırmaya sunuldu. Keşan TB personeli Mehmet Emek tarafından, 2.30 TL’den açık arttırmaya sunulan ilk arpa ürünü, Habil Ataman tarafından kilosu 6.20 TL’den satın alındı.

Kaymaz: “Buradaki salon satışını hep birlikte canlandıralım”

Satışın ardından yeniden söz alan Kaymaz, salon satışlarının artırılması için Keşan TB’nin her anlamda hazır olduğunun altını çizerek, “Değerli çiftçilerimiz ne olur Edirne ya da Uzunköprü yerine Keşan Ticaret Borsası’na gelsin. Burada salon satışı için tüccarlar ve bizim altyapımız hazır. Buradaki salon satışını hep birlikte canlandıralım.” diye konuştu. Hasan Şen de bu konuya destek vererek, Edirne ve Uzunköprü’deki salon satışında yaşanan canlılığında Keşan’da da yakalanabileceğini kaydetti. Yapılan konuşmaların ardından, çiftçi Demirbaş‘a Keşan Ticaret Borsası tarafından plaket ve 50 litrelik mazot fişi, Keşan Ziraat Odası tarafından çeyrek altın, 326 Sayılı Keşan Tarım Kredi Kooperatifi tarafından da bor ve yaprak gübresi hediye edildi.

Başdümen: “Köylerimizdeki nüfusun gençleşmesi adına pandemi bir fırsat”

Satışın sona ermesinin ardından söz alan Keşan Ziraat Odası Meclis Başkanı Engin Başdümen, köylerdeki yaş ortalamasının 65 olduğunu ve işi gereği köylerdeki çalışmasında, her gün neredeyse 3 hanenin kapandığını ifade ederek, şunları söyledi; “ Köylerimizdeki nüfusun gençleşmesi adına pandemi bir fırsat. Aksi halde ilerleyen yıllarda çiftçilik yapacak nesil kalmayacak. Şuanda köylerde çiftçilik yapanların yaş ortalamaları bir hayli yüksek. Herkes iş için büyük illere gitti. Dolayısıyla köylerimize genç nüfus kazandırmalıyız.” Salon satışı sona ererken, ilk arpa ürünü, Keşan TB personeli tarafından, davul zurna eşliğinde, bereket getirmesi dileğiyle, esnafın dükkanlarına saçıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu