Haberler

Yiğit’ten Hac ibadeti ve Hac kayıtları hakkında önemli bilgiler

Hac vazifesini yerine getirmek üzere 2020 yılında kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için kayıtlar başladı. Hacı adayları 11 Kasım-13 Aralık tarihleri arasında internet üzerinden ön başvurularını yapabilecekler. Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit Hac kayıtları ve kimlerin hacı adayı olacaklarına dair bilgilendirmelerde bulundu.

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE KAYIT

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kutsal toprakları ziyaret etmek isteyen vatandaşların önceden müftülüklere gelip kayıt yaptırabildiklerini kaydeden Yiğit bu sene bu uygulamada güncelleme yapıldığını söyledi. Yiğit, “Bu sene başkanlığımız kolaylık sağladı, artık ilk kez kayıt yaptıracak vatandaşlarımız E-Devlet şifresini de kullanarak kayıt yapabilecekler. İlçe Müftülüğü sitesinde de hacı adaylarımız için yayınladık. Aynı zamanda müftülüğe gelip yardım da isteyebilecekler. Bankalara 25 TL yatırıp kayıt yaptırabilecekler. Tabi bu ilk kez gidecekler için geçerli, önceden kayıtlı olanlar bu işlemi yapmayacaklar.” dedi.

KUR?A İLE 83 BİN 500 KİŞİ HACCA GİDECEK

Hacca gidecek adaylar öncelikle, çekilen kur?anın ardından dahil olabilicekleri aktaran Yiğit, “Bu sene hac kur?aları 9 Ocak 2020?de çekilecek, Suudi Arabistan?ın binde bir kuralı devam ediyor, biz de vize alıp 83 bin 500 kişiyi hacca götürmek için çalışıyoruz. Türkiye genelinde iki buçuk milyona yakın insanımımz sıra bekliyor olacak.” Dedi.

“HACDA ÖLMEK FİKRİ YANLIŞ”

İmkanı olanların hacca müracaat etmesi gerektiğini belirten Yiğit, yaşlı adaylara uyarılarda bulundu. Yaşlandıktan sonra hac ibadetini yerine getirmenin zorlaştığını dile getiren Yiğit şunları dedi: “Rahatsız olan hacılarımızı daha sonra almak üzere orada bırakıyoruz. Sağlıklı olan hacılarımız daha güzel zevkine varabiliyor. İmkanı olsa bile sağlığı yerinde olmayan kişilerin gitmemesinde fayda var. Orada başkalarına yük oluyor. Bir kişi sebebiyle bütün kafile gecikebiliyor. Haccın görevi ağır oluyor.” dedi.
Hac görevi sırasında kutsal topraklarda ölmeyi istemek fikrinin yanlış olduğunun özellikle altını çizen Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, şunları söyledi: “Orada ölmekle, ameli iyi değilse insanın, <Hacca gitti orada öldü kurtuldu.> anlamı çıkmaz. Bu yanlış. Hasta ise gitmesin insanlarımız. Buna gerek yok. Allah Hac görevini, gücü yetenlere emrediyor. İmkanı olmayan, gücü olmayan insanlarımız zaten müracaat etmesinler, onlara farz değil”.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu