Haberler

Yiğit: “Umre kafilesi evlerinde kontrol altında tutuluyor”

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, Türkiye’de şimdiye kadar 18 kişide görülen corona virüs için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından önlemler ve 3 hafta öne Umre’den dönen vatandaşların sağlık durumları ile ilgili konuştu. Karantina uygulamasından önce Keşan’a dönen kafile için konuşan Yiğit: “Şu an için bir sorun yok” dedi.

“Umre’den dönenler kontrol altında tutuluyor”

Keşan’dan umreye giden 41 kişilik bir grubun geçtiğimiz hafta dönüş yaptığı belirten Yiğit, şunları söyledi: “Arkadaşlarımız, karantina uygulamasından önce dönüş yaptılar. Umrecilerimiz, geçen hafta içerisinde dönüş yaptılar. Dönüş yapan ekibin başında bulunan din görevli arkadaşımız için kaymakamımızla görüştük ve 14 günlük idare izin verdik. Diğer umrecilere de, misafir kabul etmemeleri konusunda uyardık. Sağlık Grup Başkanlığı ile görüşüldü ve sürekli kontrol altında tutuluyorlar. Şu an için herhangi bir sorun yok.”

“Karantinada tutulan kişilere cuma namazı farz değildir”

Corona virüs konusunda, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tedbirler alındığını belirten Yiğit, “Din İşleri Yüksek Kurulu’nun aldığı kararı geçtiğimiz Cuma günü ilçe müftülüğü tarafından Keşan’da merkezi yayınımızla tüm vatandaşlarımıza duyurduk. Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen, henüz tedavisi bulunamayan corona virüs nedeniyle Cuma namazıyla ilgili açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Cuma namazı; kitap, sünnet ve icmâ ile sabit olup, cemaatte kılınan ve şartlarını taşıyan her mükellefin yerine getirmesi gereken farz bir namazdır. Bununla birlikte can ve mala yönelik tehlikeler ve hastalık gibi çeşitli mazeretlerin Cuma namazına gitmemeyi mubah hale getirdiği bilinmektedir. Bu kapsamda hasta olup, Cuma namazına gittiği takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından endişe eden kimselerin Cuma namazı kılmakla yükümlü olmadığı kaynaklarımızda açıkça ifade edilmiştir. İslam’ın hayatın korunmasına yönelik aldığı önlem olarak, bulaşıcı hastalık durumu da, aşağıda zikredilen şartlar çerçevesinde, Cuma namazıyla ilgili bir mazeret olarak değerlendirilmiştir. Bu çerçevede; corona virüs hastalığının görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanlar, mazeretli sayılacağından Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabilirler. Corona virüs hastalarının veya şüphe nedeniyle gözetim altında tutulanların, Cuma namazı veya başka bir gerekçeyle insanların toplu halde bulunduğu mekânlara gitmeleri caiz değildir. Kamu sağlığını korumakla yetkili otoritelerce karar alınması halinde hastalığın yayılmaması için karantina kapsamında tutulan bölgedeki kişilere cuma namazı farz değildir. Bu kişilerin, söz konusu çağrıyı veya sınırlamayı ihlal ederek cemaate katılması da caiz değildir. Bu kişiler, cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılmalıdırlar. Bir il, ilçe, belde ya da köyde karantina uygulaması olursa, orada Cuma namazları kılınmayabilir. Bunun kararını devletimiz verir ve halkımız uygular.” dedi.

“Tespihleri, terlikleri ve havluları kaldırdık”

İpsala?da, İl Müftüsü Emrullah Üzüm başkanlığında geçen hafta içerisinde ilçe müftüleri toplantısı yapıldığını hatırlatan Mehmet Yiğit sözlerini şöyle sürdürdü: ?Toplantıda alınan kararlar çerçevesinde, tüm camilerimizdeki tespihleri, terlikleri ve varsa havluları kaldırdık. Tek kullanımlık havlu ya da peçeler konuldu. Cami girişlerinde ellerimizi yıkayabileceğimiz ilaçlar konuldu. Camilerimiz sık sık temizleniyor. Keşan Belediyemiz tarafından tüm camilerimiz dezenfekte edildi. Şimdi de, Kur?an Kurslarımız dezenfekte edilecek. Okulların tatil edilmesiyle birlikte Kur?an Kurslarımızda tatil edildi. Vatandaşlarımız tokalaşmayı, kucaklaşmayı seviyor ama bunu bir müddet yapmasınlar. Bu konuda uyarılarımızı yaptık. Bir insan ve Müslüman olarak, hepimizin sorumluluğu vardır. Eğer şüphesi olan insanlar varsa, en yakın sağlık kuruluşuna gitmesinde fayda var. Bu konuda, Kaymakamımızın başkanlığında tüm daire müdürlerinin katıldığı bir toplantı yaptık. Tüm kurumlar organize şekilde hareket ederek, bu virüsü Türkiye?den göndermek istiyoruz. Gerekli tedbirlerle bu hadiseden kurtulmuş oluruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu