HaberlerSon Dakika

Camilerde namaza ara verildi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Corona Virüs (COVID-19) önlemlerine dair açıklama yaptı. Erbaş, ‘”Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir.Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir” dedi.

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp neredeyse tüm dünayayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de şimdiye kadar 18 kişinin ölümcül hastalığa yakalandığı corona virüs için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan açıklama geldi.
Canlı yayında corona virüsüne karşı alınan tedbirleri açıklayan Erbaş’ın açıklamarından satır başları şöyle:

Ülkemizde vaka sayısını artmasıyla birlikte kamu otoritesi tarafınfdan tedbir olarak insanların bir ara geldikleri organizasyonlar iptal edilmiştir.

Yaşanan bu olağanüstü durum göz önüne alındığında cami ve mescitlerde namazların cemaatle kılınması halinde virüsün yayılma riskini artabileceği görülmektedir

Bu itibarla temel gayelerinden biri de insan hayatını korumak olan İslam dini insanların hayatını tehlikeye atacak cevazlara izin vermez.

Dolayısıyla yeni tip corona virüsünün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir.

Bu süreçte Cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir

İslamın şiarı olan ezanların okunmaya devam edilmesi ve gerekli tedbirler alınarak camilerin münferiden namaz kılmak isteyenler için açık tutulmasının uygun olacağına karar verilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu