ÇevreGenel

Yeni Mahalle’deki taş ocağı faaliyetlerinin durdurulması için hukuki süreç başlatıldı

Yeni Mahalle’deki Belkoop mevkiinde faaliyete geçen taş ocağında çalışmaların durdurulması istemiyle Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu tarafından hazırlanan dava dilekçesi yapılan sessiz yürüyüşün ardından, Edirne İdare Mahkemesi’ne ulaştırılmak üzere Keşan Adliyesi’ne teslim edildi.

Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu üyeleri, taş ocakları mevkiinden Adalet Sarayı önüne kadar yürüdü. Sessizce yapılan yürüyüş sonrasında, Adalet Sarayı önüne gelen heyet, burada basın açıklaması düzenledi.
Basın açıklaması Keşan Kent Çevre Ekoloji Platform Sözcüsü Saliha Kafalı tarafından okundu.
Kafalı, Keşan Aşağı Zaferiye Mahallesi sınırları içinde kalan ve Yeni Mahalle’deki Belkoop Evlerine 160 metre mesafede bulunan eski taş ocaklarının 20 yıl önce yerleşim yeri içinde kaldığını ve insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle izin ve ruhsatlarının iptal edilip, kapatıldığını dile getirdi.

“Bizleri en çok üzen sayın belediye başkanımızın tavrıdır”

Taş ocaklarının BOTAŞ tarafından hukuksuz bir şekilde yeniden aktif hale getirilmeye çalışıldığını belirten Saliha Kafalı, “Yeni Mahalle sakinleri olmak üzere tüm Keşanlıların itirazına karşın söz konusu ocaktan taş alma devam ediyor. BOTAŞ, Keşan yerleşim alanı içinde kalan ve Belkoop evlerine 160 metre mesafede olan 83 dekar alanı kaplayan taş ocağı için 5 yıllığına ruhsat almış. Proje tanıtım dosyası hazırlatmış. 2 Mart 2022 tarihinde ÇED sürecinin başladığı ve 3 Mart 2022’de Edirne Valiliğinin ÇED yönetmeliğine aykırı olan ‘ÇED gerekli değil’ kararı yayımlanmıştır. Edirne Valiliği bu kararı ile bizlerin en doğal ve Anayasal hakkı olan itiraz etme haklarımızı ellerimizden almıştır. Tüm bu hukuksuzluklar yanında bizleri en çok üzen ise sayın belediye başkanımızın tavrıdır. O bizleri temsil etmek ve haklarımızı savunmak üzere bizlerin oylarıyla seçilmiştir. Atanmış bir kamu görevlisi değildir. Bu nedenle her talimatı eksiksiz ve kusursuz uygulamak gibi bir görevi yoktur. BOTAŞ’ın aktif hale getirmeye çalıştığı ve Keşan Belkop evlerine 160 metre mesafede olan taş ocakları ile ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunduğu Proje Tanıtım Dosyası hakkında, 2 Mart 2022 tarihinde, Keşan Belediye Başkanlığından görüş isteniyor ve sayın belediye başkanımız aynı gün içinde yani 2 Mart’ta ekleriyle 180 sayfa olan Proje Tanıtım Dosyası hakkında ‘Kurumumuzca sakınca yoktur’ cevabı veriyor. Oysa ÇED Yönetmeliği 17. maddesine göre sayın belediye başkanı 30 gün içerisinde cevap verme hakkına sahiptir. Belediye başkanının bu denli hızlı cevap vermesi bizleri yaralamıştır. Keşke sayın başkan bizlere ve sesimize kulak verseydi. Taş ocağı çevresinde yaşayan halkını hiçe saymasaydı. Keşke çoluk çocuğumuz ile sessiz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama hak ve isteğimize saygı gösterseydi. Hele hele bu son günlerde bu çalışma engellenemez. Zaten mayıs sonu, haziran ortalarında işlerini bitirip çekip gidecekler şeklindeki karşı propagandası hiçbir şekilde kabul edilemez.” dedi.

“Yaşam hakkımıza ve yaşam alanlarımıza sahip çıkıyoruz”

BOTAŞ’ın ruhsatının 5 yıllık olduğunu hatırlatan Kafalı, sözlerini şöyle tamamladı: “Proje Tanıtım Dosyasında, 1 adet ekskavatör (taş kırıcı) 1 adet doldurucu kepçe ve 3 adet kamyon ile işi yapacakları yazıyor. Son bir haftadır 4 adet ekskavatör (taş kırıcı) 10’un üzerinde kamyon ile cumartesi pazar demeden sabahın erken saatlerinde çalışmaya başlıyorlar. Proje Tanıtım Dosyasındaki taahhütlerine daha başlangıçta uymamaktalar ve ÇED yönetmeliğine göre çalışmanın durdurulması gerekmektedir. Bu durum karşısında bizlerin yapabileceği tek şey Edirne İdare Mahkemesi’nde Edirne Valiliğinin vermiş olduğu ‘ÇED gerekli değildir’ kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmaktır. Bizlerde bugün onu yapıyoruz. Biraz sonra avukatımız ile birlikte dava dosyamızı Edirne İdare Mahkemesine iletilmek üzere içeriye teslim edeceğiz. Biz halkız ve Anayasa da 56. maddede tanımlanan temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz. Mahallemize taş ocağı istemiyoruz. Yaşam hakkımıza ve yaşam alanlarımıza sahip çıkıyoruz.”
Açıklamanın ardından Keşan Kent Çevre Ekoloji Platform sözcüsü Saliha Kafalı ve Avukat Bülent Kaçar tarafından dava dilekçesi, Edirne İdare Mahkemesi’ne gönderilmek üzere Keşan Adliyesi’ne teslim edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu