Çevre

Yayla sahilindeki balıkçı barınağı otoparkı kaderine mi terk edildi?

Başta Yayla sahilleri olmak üzere Saros Körfezi’ndeki sorunlar karşısında belirttiği fikirleriyle tanınan Yayla sakini Ahmet Dinçer 2017 yılında Yayla halkının hizmetine kazandırılan balıkçı barınağı girişindeki ücretsiz halk otoparkını gündeme taşıdı. Otoparkın kaderine terk edilmiş olduğunu aktaran Dinçer, yetkililere çağrı yaptı.

Konuyla ilgili yazı kaleme alan Dinçer şu ifadeleri kullandı:
“2017 Yılı sezon öncesi başta Keşan Kaymakamı sayın Nuri Özder, dönemin Keşan Belediye Başkanı sayın Mehmet Özcan, o dönemde görev alan Keşan Cumhuriyet Baş Savcısı Alper Arıtan ve ismini hatırlayamadığım Keşan Jandarma Komutanın girişimleri ve Yayla Balıkçı Barınağı Başkanı Taner Bayraktar ile barınağın bağlı bulunduğu Resmi kurum yetkililerinin ortak mutabakatıyla 10 dönüme yakın bir alan Ücretsiz Halk Otoparkı olarak Yayla Sahili sakinlerinin ve bölgemize gelen misafirlerimizin hizmetine sunulmak üzere bir hafta gibi kısa bir sürede hazırlanmıştı.
Tam Ramazan Bayramı arifesinde faaliyete geçmişti. Kısa bir sürede yapıldığı için sadece zemin düzeltmesi yapılmış, ayrıca da güvenlik açısından etrafı panel çit ile çevrilerek bir araç giriş kapısı, bir kaç tane de yaya çıkış aralığı bırakılmıştı. Etrafına çekilen panel çit ve kapının finansmanı için gerekli olan 11 bin TL. gönüllü olarak katılan vatandaş, esnaf ve Site yönetimlerinden toplanan bağışlarla karşılanamayınca bakiye rakam da Keşan Belediyesi’nce tamamlanmıştı. Burada bir kez daha maddi ve manevi emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.2016 yılında topladığımız 1611 imzalı dilekçemizle Edirne Valiliğimize başvuruda bulunarak Balıkçı Barınağı arkasında oluşan kumsala araç geçişi için toprak alandan bir kamusal yol açılması talebimiz olmuştu. Ayrıca ayni dilekçede Balıkçı Barınağı yapıldıktan sonra her geçen gün yok olan sahillerimiz ve kumsallarımızın yeniden eski haline dönüştürüle bilmesi için üniversitelerce hazırlanan kum tutucu mendirek projesinin ilgili Bakanlıkça ivedilikle takip edilmesini talep etmiştik. Ne yazık ki aradan geçen beş yıla rağmen Balıkçı barınağı istinat duvarı paralelinden kumsala bir araç yolu açılamadı. Balıkçı Barınağının çevreye verdiği zararı önleyecek rehabilitasyon çalışması da yapılmadı. Ben bir kez daha buradan öncelikle verdiğimiz 1611 imzalı dilekçenin akıbeti için Edirne Valiliğine sesleniyorum: “Sayın Valim Yayla Sahili sakinlerinin haklı istekleriyle dolu bu dilekçeyi lütfen tekrardan inceleyerek gereği neyse yapılması için bizlere yardımcı olun. Sayın İl başkanlarım ve sayın bölge milletvekillerim lütfen bir araya gelerek siyasi çekişmeye girmeden Yayla Sahili’nin bu kanayan yarası olan Yayla Balıkçı Barınağı rehabilitasyon projesine TBMM’si çatısı altında bir çözüm bulun Sayın Keşan Belediye Başkanım Mustafa Helvacıoğlu siz de hiç olmazsa beş yıldır zemini düzeltilmeyen ücretsiz halk otoparkımızın bu içler acısı durumuna bir son vermek için çalışma başlatın.
Sizden tek ricam orası benim sorumluluk alanımda dememeniz. Bu Otoparktan faydalanan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu Keşan’lı, bir de günü birlik ve tatil amacıyla Yayla Sahiline gelen misafirlerimiz. Siz isterseniz diğer ilgili kurumlarla görüşerek bu otopark alanını bir turizm bölgesine yakışacak hale getirirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu