HaberlerÖZEL HABER

Yayla Sahili sakini Dinçer’den özeleştiri: “Hizmet bekliyorsak, taşın altına elimizi koymalıyız”

Keşan Belediyesi’nin mücavir alanlarında yer alan Erikli, Yayla, Mecidiye ve Saros Körfezi’ne kıyısı olan diğer sahil bölgelerinde yaşayan vatandaşlar, zaman zaman çeşitli mecralardan yaptıkları açıklamalarda; yeteri kadar hizmet alamamaktan yakınıyor, yetkilileri göreve davet ediyordu.
2019 yılı Mart ayında başlayan pandemi süreciyle birlikte, daha izole bir yaşam isteyen vatandaşların sahillere kaçışı da başladı.
Büyük şehirlerden uzaklaşan halk, yazlıklarına ya da kırsaldaki köy evlerine sığındı.
Eğitim – öğretimde uzaktan (online) sisteme geçilmesi, beraberinde pek çok iş yerinde de uzaktan çalışma kararı alınınca, şehir dışına olan yönelim de artış gösterdi. Bu da, alt yapısı yetersiz olan ya da nüfusa orantılı sağlık hizmeti veren sahil bölgelerinde “Yeterli hizmeti alamıyoruz” seslerinin yükselmesine, taleplerin günden güne artmasına neden oldu.
Bugüne kadar daha çok eleştirilerin öne çıktığı sahillerden bu defa “Özeleştiri” geldi.
Yayla sahilinde yaşayan ve yaşadığı çevreye, toplumsal konulara duyarlılığı ile tanınan Ahmet Dinçer, sosyal medya hesabı Facebook’tan yaptığı paylaşımda, yazlıkçılara çağrıda bulunarak; “Olmazsa olmaz bazı hizmetlere kavuşmak istiyorsak, bizim de sorumluluklarımız var.” dedi.
Paylaşımında; Keşan’da, 7 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Ernes Soylu ile sahillerdeki doktor eksiği konusunda görüş alış verişinde bulunduklarını ve çözüm önerileri üzerinde değerlendirmeler yaptıklarını belirten Dinçer, şu ifadeleri kullandı:
Pandemi döneminde öncelikle doktor hizmeti almak istiyorsak, aile hekimi değiştirme işlemini e-devlet veya e-nabız üzerinden gerçekleştirmeliyiz. Yasalar bize 3 ayda bir Aile Hekimi değiştirme imkanı tanıyor. Bu hakkımızı sahillerimize doktor atanması konusunda değerlendirmemiz gerekir.”

Sadece sosyal medya üzerinden istekte bulunup yorumlar yazmakla hiçbir hak elde edilemiyor.” diyerek sahil bölgelerinde yaşayan vatandaşlara çağrıda bulunan Dinçer, özeleştirisine yansıyan görüşlerini şu cümlelerle aktardı:

ÖZELEŞTİRİ…
Erikli ve Yayla Sahilinde ikamet eden yazlık sahibi tüm vatandaşlarımızın yıllardır en büyük sorunu olan doktor sorununu nasıl aşacağız?
Bu yıl Kovid-19 nedeniyle kış sezonunda da sahillerimizdeki nüfus yoğunluğu devam ediyor.
KEŞAN 7.Nolu ASM 22.05.029 No.lu Aile Hekimi Dr. Ernes Soylu, 25.10.2020 Pazar günü Erikli ve Yayla Sahillerini gezerek buradaki nüfus yoğunluğunu gözlemlemiş.
Kendileri, Yayla Köyü Muhtarı Sayın Emine Arıcan ile birlikte sitemize uğradı ve sahillerimizin doktor ihtiyacı konusunda sohbet imkanı bulduk.
Doktorumuz 2019 yılından beri Keşan’da hizmet veren genç bir aile hekimimiz.
Hasta kapasite oranının 3.500 olduğunu fakat kendisine kayıtlı vatandaş sayısının çok az olduğunu bu nedenle de topluma daha fazla hizmet verebilmek için sahillerdeki doktor ihtiyacı ile ilgili çalışma yaptığını ve izlenimlerini öncelikle Keşan İlçe Sağlık Müdürü ile paylaştığını söyledi.
Şimdi yazımızın başlığı olan “özeleştiri” konusuna gelelim.

Sahillerimizde sağlık hizmeti veren bir doktor istiyoruz ama aile hekimimizi değiştirmek istemiyoruz.
Sahillerimizde eczane istiyoruz ama kanuni ikametimizi değiştirmek istemiyoruz.
Sahillerimize bankamatik istiyoruz ama emekli hesabımızı Keşan’daki bir banka şubesine aktarmıyoruz.
Arkadaşlar! Bizler sahillerde yani mücavir alanlarda yaşıyoruz.
Yaşamsal olarak olmazsa olmaz bazı hizmetlere kavuşmak istiyorsak bizim de sorumluluklarımız var.
Bu pandemi döneminde öncelikle doktor hizmeti almak istiyorsak, aile hekimi değiştirme işlemini e-devlet veya e-nabız üzerinde veya ekte paylaştığım dilekçeyi doldurarak gerçekleştirmeliyiz.
Yasalar bize 3 ayda bir Aile Hekimi değiştirme imkanı tanıyor. Bu hakkımızı sahillerimize doktor atanması konusunda değerlendirmemiz gerekir.
Sahillerimizde on binlerce konut var bu konutlara sahip olan bizlerin çoğunluğu emekli ve 65 yaş üstüyüz.
3.500 kişi kanuni ikametini yaşadığı sahil bölgesine taşısa, eczane açılma kriteri kazanılıyor. Bu sayı 5.000’i aşarsa, bulunduğunuz bölge Belde Belediyesi olabiliyor.
Sözün özü; hizmet bekliyorsak taşın altına elimizi koymamız gerekiyor.
Sadece sosyal medya üzerinden istekte bulunup yorumlar yazmakla hiçbir hak elde edilemiyor.
Bu konuda hepimiz özverili bir şekilde davranalım.
Sağlıklı günler dileğimle…”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu