Haberler

Helvacıoğlu, hediyeli kan bağışı kampanyasına gelen eleştirilere cevap verdi

Kızılay ve Keşan Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ‘5 litre yağ hediyeli kan bağışı kampanyası’ için eleştirilere Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu cevap verdi. Özellikle sosyal medya üzerinden gelen söylemlerin art niyetli olduğunu belirten Helvacıoğlu, “Bu iş gönül işi, ödül işi değil. Kan bağışlamaya gelenlerin hepsi zaten kanını, canını vermeye hazırlar. Ödül için kimse kanını vermedi.” dedi.

Keşan’da geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlenen kan bağışı kampanyası yoğun ilgi altında 2 gün sürmüş, 301 kişinin katıldığı 5 litre ayçiçek yağı verilen kampanya sosyal meydada en çok konuşulan konulardan biri olmuştu. Aynı zamanda yağ karşılığında kan bağışı yapıldığı yönünde iddiaların ve eleştirilere Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu cevap verdi
İlk defa bir hediyeli kampanya yapılmadığının altını çizen Helvacıoğlu, “Bir takım eleştiriler oldu ama bu eleştirilerin niyeti art niyettir. Kan bağışında pandemi nedeniyle Kızılay’ın stoklarında ciddi düşüşler yaşandı. Biz de teşvik edici daha öncede yaptığımız gibi hediye vermek istedik. Bu iş gönül işi, ödül işi değil. Kan bağışlamaya gelenlerin hepsi zaten kanını, canını vermeye hazırlar. Ödül için kimse kanını vermedi. Kanını para ile satmak diye bir şey yok. Bu Türkiye’de de olumlu algılanmıştır ama art niyetliler konuyu farklı yere getirmişlerdir.” derken; “Bunlara gerek yok, polemiğe de girmeyeceğim. Bunlar gülerek geçmemiz gereken tablo.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Keşan’da bu zamana kadar verilmiş en büyük kan bağışı olduğunu da belirten Helvacıoğlu, “Bazı siyasiler ve medya kuruluşları bu olayı farklı hale getirmişlerdir. 301 tane kişi kan bağışında bulundu. Türkiye rekoru kırdık. 301 kişinin kanını Keşan’dan Kızılay’ın stoklarına kattık. Bence bunları konuşacaklarına Kızılay’a gidip kan versinler. Keşan Belediyesi olarak işimizi yapıyoruz. Sosyal bir hizmettir. Kanımızı da, canımızı da vermeye hazırız. Kanımız parayla olmaz. Bu sadece bir teşvik ve ödüldür. Dün gördük ki bağış yapanların %70’i ilk kez kan verenlerden oluşuyor. Bundan sonra 2’inciye, 3’üncüye vermesine sebep olacağız ne mutlu bize. Kaldı ki Keşan’daki tüm kurum ve kuruluşlar bu kampanyaya destek verdi.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu