Haberler

Yangına havadan müdahale, günün ilk ışıklarında tekrar başladı

Yangın kontrol altına alındı

Gelibolu ve Eceabat ilçelerinde, Ilgardere ve Yalova köyleri yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın 18 saattir sürüyor.
Dün devam eden yangına havadan müdahale çalışmalarına kararmasıyla ara verilen yangın söndürme çalışmalarına, sabah saat 05.15’te yeniden başladı. Öte yandan alevlere karadan müdahale hız kesmeden gece boyunca devam etti. Ekiplerin yangını kontrol altına aldığı yerlerde soğutma çalışmaları da başladı.

450 hektardan fazla alan küle döndü

Şimdiye kadar 50-70 km hızla esen kuvvetli poyrazın da etkisiyle toplam 450 hektardan fazla alanın yok olduğu yangında, başta ayçiçeği ve buğday tarlaları olmak üzere hasat arazilerinin yanında ekili ve dikili ve alanlar da küle dönerken içinde kovanlarında bulunan arılar ile birlikte binlerce hayvan telef oldu.
Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kumköy ve Yalova Köyün’deki vatandaşların evlerinden alınarak güvenli bölgelere gönderildiğini, sonrasında da bazı köylülerin geri döndüğünü ve şimdilik yerleşim yerlerinde bir risk olmadığını belirtti.

Yüzlerce personel görev başında, beton mikserleri de çalışmalara katıldı!

Yangına 22 helikopter, 2 uçak, 130 arazöz, 20 dozer ile 510 kişilik personelin yanı sıra, termal kameraları insansız hava araçları da katıldı. Bunlarla birlikte bölgeye su taşıyabilecek her şeyden yararlanmak adına beton mikserleri de katıldı.

İHA ve terman drone’lar kullanılıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yangın söndürme çalışmalarını yerinde izliyor. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nda oluşturulan yangın koordinasyon merkezinde İHA’lardan alınan bilgi ve termal droneların desteğiyle, yangın bölgesine sevk ve idare işlemlerinde nokta atışı müdahaleler sağlanıyor.

Jandarma soruşturma başlattı

Öte yandan Bakan Pakdemirli’nin de ‘Yangınların yüzde 90’ı insan kaynaklıdır’ sözleriyle de ifade ettiği üzere, jandarma olay yeri inceleme ekipleri de yangının çıkış nedeni ile ilgili olarak soruşturmalarına devam ediyor.
Yangının ilk ortaya çıktığı yer olarak değerlendirilen Ilgardere Mevkii’nde bulunan bir bölgede çalışmalarına yoğunluk veren ekipler, incelemelerine içinde yanmış bisiklet ve tabureler bulunan bir alanda devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu