Haberler

Yangın kontrol altında ancak köylüler tedirgin

Saros Körfezi’nin Çanakkale ve Edirne’ye kıyısı olan köyleri Adilhan ve Sazlıdere’nin bulunduğu ormanlık arazide başlayan yangın kontrol altına alındı. Havadan ve karadan müdahale edilen yangında ormanlık alan küle döndü.

Mavi ve yeşile kırmızı eklendi

Yangın Edirne?nin Keşan İlçesine bağlı Sazlıdere ile Çanakkale?nin Gelibolu ilçesine bağlı Adilhan Köyleri arasındaki sahil yolu üzerindeki ormanlık alanda meydana geldi. Saat 12.30 sıralarında yol kenarında başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanın iç kısımlarına doğru yöneldi.

6 helikopter, 1 uçak, 72’den fazla personel..

Çıkan dumanları fark eden vatandaşların haber vermesi üzerine bölgede çevre ilçe belediyelerinin itfaiye ekipleri, Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, 6 helikopter ve bir yangın söndürme uçağı, 2 ilk müdahale aracı, 9 arazöz katıldı.
Acil Sağlık ekiplerinin de görevlendirildiği bölgede jandarma ekipleri de Sazlıdere-Adilhan arasındaki yolu kapatarak güvenlik önlemi aldı.

Havadan ve karadan müdahale edilen yangın, ekiplerin yoğun çalışmasıyla kontrol altına alındı ve soğutma çalışmalarına başladı.
Yangında 100-150 dönüme yakın ormanlık ve biçilmiş tarım arazisi küle dönerken, yangına yakın bir bölgede bulunan dağ evinin yakınlarına gelen alevlerin eve sıçramaması teselli oldu.

Aynı bölgede 2 ay içinde 6 yangın

Öte yandan bölgedeki köylüler son iki aylık bir zaman diliminde birbirlerine yakın yerlerde gelen yangınların 6.?sının olan yangından tedirgin olduklarını, ilerleyen dönemlerde bu yangınların tekrarlamasından korktuklarını dile getirdi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu