Haberler

Asılsız iddialarla karşılaştıklarını öne süren engelliler, çözüm arayışında!

Korona virüs dönemi boyunca evlerinde kapalı kalan engelliler, yaz tatili için toplanarak Mecidiye sahiline gitti, ancak bol güneşli bir tatil hayali kuran engellilerin hevesleri çevreden gelen asılsız iddialar sebebiyle suya düştü.

Amaç engellilere nefes aldırmaktı

Sahilde çadır ve karavanlar ile kamp kurduklarını belirten Keşan Engellileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Sedat Aydemir, söz konusu kampta yaşamakta oldukları problemleri anlattı.
2020 yılının engellilere erişim yılı olarak ilan edildiğini belirterek sözlerine başlayan Aydemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sözlerine istinaden, korona virüs tehtidi ile evlerine kapanan engellilere nefes aldırmak amacıyla girişimde bulunduklarını dile getirerek, “Bundan dolayı biz de pandemi döneminde sıkıntı çeken, ruhsal anlamda problem yaşayan insanlarımızı talepleri üzerine denize götürdük. Buna çok sevindiler çünkü aralarında hiç deniz görmeyen kişiler de vardı. Kurulacak kamp için ilk girişimimiz Mecidiye Köyü Muhtarlığı’na oldu. Muhtar Ali Balaban, ‘Bu beni aşar, ilk önce Keşan Kaymakamlığı’na gidin, silsile yoluyla gelsin’ dedi,” şeklinde konuştu.

“Gerekli bilgilendirmeler yapıldı”


Bu sözler üzerine Aydemir ve dernek üyeleri, Keşan Kaymakamlığı’na gitti. Burada dilekçe vererek talepte bulunan engellilere, Kaymakamlık “Dilekçenizi verin, içinde bulunduğumuz dönem hassas bir dönem, bilgim olsun. Dernek olarak değil ancak birey olarak kamp yapma şansına sahipsiniz” şeklinde cevapladı, öte yandan Dernekler Masası’ndan ceza gelmemesi için izin için olmasa da bilgilendirme amaçlı dilekçe bıraktılar.
Sonrasında Mecidiye Sahili’ne geçen engelliler burada çadır ve karavan ile gelerek küçük bir kamp alanı oluşturdu. Çevredeki insanların da olumlu tepkilerini alan kamp ve sakinlerinin tatili hakkında Sedat Aydemir şu şekilde konuştu: “Orada kalan sakinler gelip gitmeye başladılar, bize karşı bir merak uyandı. Çay için gelenler de vardı. Engelli insanları gören vatandaşlar muhabbete geldiler. Engelliler de ilk defa böyle bir ortamda bulundukları için sevindiler. Yeni insanlar, temiz hava imkanı her şey güzel gidiyordu.

“Sevincimiz kısa sürdü”

Her şey yolunda giderken birden işler değişti ve temiz hava, bol güneşli tatil tersine döndü. Aydemir ‘Sevincimiz kısa sürdü’ diyerek o süreci şu şekilde anlattı. “Denize sıfır evi olan bir bayan, ‘Gece gürültü yapıyorsunuz, ateş yakıyorsunuz, duman bizi rahatsız ediyor ve duvarma tuvaletinizi yapıyorsunuz’ gibi bir takım iddilarda bulundular. Oysa biz biliyoruz ki engellilerin yalnız başlarına tuvalet ihtiyacını dışarıda gidermeleri mümkün değil, klozet gibi bir takım eşyalara ihtiyaçları var. Zaman geçtikten sonra bunların bir karalama olduğunu anladık, daha sonra bu kişi hakkında araştırma yaptık ve oradakiler tarafından da sevilmeyen bir kişi olduğunu öğrendik. Öte yandan gelip gitmeler de başladı.

Vatandaşların yerini jandarma aldı. ‘İzniniz var mı?’ dediler. Kaymakamlıkta dilekçemiz olduğunu söyledik, ibraz edin dediler. Bu sırada orada başka çadırlar da vardı. Sanırım bizi onlarla karıştırdılar. Bilemiyorum. Kampın sınırları belli olmadığı için, kamp yönetmeliği de yapmadığımız ve izin de alamadığımız için kontrol dahilinde olamadık.

“Hakkımızda karalama yapıldı”

Sonrasında bu huzursuzlukları çıkaran bayan en sonunda Edirne Valiliği’ne giderek elinde videolar olduğunu bu videolarda Vali’ye ve Kaymakam’a küfredildiğini söyledi. Böyle bir şey mümkün değil, biz devlet büyüklerine her zaman saygılıyız.

Engelli vatandaşlar olarak, “Bizim tatil hakkımız kısıtlanmasın, burada kalalım. Kimseye zararımız yok, kimse bize dokunmasın. Biz sadece tatilimizi yapmaya geldik, bizimle uğraşmasınlar.” şeklinde talepleri olduğunu beyan eden Aydemir, işlerin Kaymakamlık ve Valilik kanadından sonra uzamaya devam ettiğini söyledi. İl Özel İdaeri’nden de yetkililerin geldiğini de anlatan Sedat Aydemir, ” Gelen yetkililer, tutanaksız bir şekilde ‘Çadırlarınızı alın burayı terk edin’ diyerek tehditvari bir yaklaşımla geldiler. Buna riayet etmediğimiz takdirde de çadırlarımızın sökülüp atılacağını belirterek insanları korkutuyorlar. Şimdi onlar da çadırların yanında, tedirgin bir şekilde bekliyolar” dedi.

“Bu mudur erişim?”

3621 Sayılı Kıyı Kanunu’na göre sahildeki olanaklardan yararlanmanın her vatandaşın hakkı olduğunun altını çizen Sedat Aydemir, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2020 yılını Erişim yılı olarak ilan etti. Bu mudur erişim? Valimizden burada birey olarak kalma sözü aldık, üstüne neye ihtiyaç varsa göndereceğini söylemişti. Geçimsiz bir bayanın beyanlarını engellilere mal edip bu fikirden vaz mı geçildi acaba?” diyerek halen beklediklerini söyledi.

Son olarak “Sayım Cumhurbaşkanımız, ‘Engellileri engelleyeni, ben engellerim’ diyor. İşte burada engelliler engelleniyor”diyen Sedat Aydemir, tebligat gelmeden alanı boşaltmayacaklarını, gelirse de dava haklarının saklı olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu