Genel

Yağmura teslim olan pazaryeri konusunda esnaf taleplerini sıraladı

Olumsuz hava koşulları Keşan’da pazaryeri esnafını usandırdı. Ne zaman ve nasıl yapılacağı büyük bir merak konusu olan pazaryeri alanı için esnaf öneri sundu. Katlı değil, düzayak bir bir alan istediklerini belirten esnaf, Edirne’deki Ulus Pazarı’nı örnek gösterdi.

Keşan’da uzun bir süredir pazaryerinin üzerinin kapatılmasını veya kapalı bir alana geçmeyi bekleyen pazaryeri esnafı, her yağmur yağışında aynı problemi yaşıyor. Rüzgarlı havalarda da şemselerini zaptetmeye çalışan esnaf, projesi hazırlanan yeni pazaryeri için Keşan Belediyesi’ne önerilerde bulundu.
Şimdi yaşadıkları zorlukları anlatarak dertlerini dile getiren pazaryeri esnafı, yeni yapılacak yer için görüşlerini şu ifadelerle dile getirdi:

Katlı bir pazaryeri istemiyoruz

“Keşan pazarına yağmur yağdığında çok zahmet çekiyoruz, resmen ziyan oluyoruz. Gelen misafirler de aynı zorluğu yaşıyor. Onun için biz Edirne’deki Ulus Pazarı’nın aynısını istiyoruz. Özellikle katlı değil düz istiyoruz. Bir bayan el arabasıyla rahat bir şekilde pazara girebilecek, merdiven istemiyoruz. Önümüzde bir Çanakkale pazarı örneği de var. Dümdüz olmalı. Burada da bir pazaryeri var, her tarafı merdiven. Geçenlerde bir kadın çıkarken düştü ve ağzı burnu kanadı.
Eski itfaiyenin oraya bir pazar yeri yapılacak, onu istemiyoruz. Katlı bir pazaryerini kesinlikle istemiyoruz.”

“Çok katlı yaparsanız, yine mezarlık yapmış olursunuz”

“Keşan’da bir pazaryeri yapılacaksa, esnafa yönelik olmalı. Eski pazaryerinin yerine bir mezarlık gibi yer yapıldı. Yağmur yağınca içerisini sel alıyor, insanların ayaklarını sıvayarak gezmesi lazım. Edirne Ulus Pazarı’nda bir örnek var. Giyim ve sebzer bir arada, dışarıda fırtına bile kopsa içerde hiçbir şey yok. Merdiveni hiç düşünmesinler, insanların genliği varsa yaşlılığı da var.
Dükkan ve kafeterya diyorlar, bunu içeriye de yapabilirsiniz. Bunun da örnekleri var. Bize düz ayak bir pazaryeri lazım, çok katlıya gerek yok. Çok katlı yaparsanız, yine mezarlık yapmış olursunuz. Kendinizi düşünmeyin esnafı düşünün.
Başkanın elinde AK Parti var, Tayyip isterse yapar. İsterse en güzelini yapar. “

“Gerçek bir pazaryeri istiyoruz”

“Edirne Ulus Pazarı gibi bir pazar istiyoruz. Gerçek bir pazar istiyoruz.
Bundan önceki belediye başkanımız bizi mağdur etti, şimdiki belediye başkanımızdan bizi mağdur etmemesini, sokaklardan pazarın kalkmasını ve kapalı bir pazaryerini istiyoruz. Çok bir şey istemiyoruz. Düzelteceğiz dediniz, düzeltin. Sonuna kadar kendisini destekledik, o da bizi desteklesin. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu