ÖZEL HABERSOKAKTAYIZ

Vatandaş son zamlar için ne dedi?

Vatandaş bir önceki yıldan miras kalan ve 1 Ocak itibarı ile yenileri eklenen zamlar hakkında konuştu. Kimileri maaşlara yapılan zamların, mevcut ürün zamlarına yetişmekte etkisiz kalacağını söylerken, kimileri ise buna da alışacağımızı kaydetti.

2022 yılına girilmesi ile birlikte bir çok gider kalemine de zam geldi. Elektrikten doğalgaza ve öncesinde de kur artışı sebebiyle akaryakıt başta olmak üzere bir çok ürünün fiyat etiketinde artış görüldü.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin kurul kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yapılan hesaplamaya göre, elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda artışa gidildi.

Konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 25 oranında zam yapıldı. Elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgazın satış fiyatı yüzde 15, sanayide kullanılan doğalgazın fiyatı ise yüzde 50 arttı.
Elektrik ve doğalgazında ardından sıra akaryakıta da geldi ve EPGİS’ten yapılan açıklamaya göre, motorinde 1 lira 29 kuruş, benzinde 61 kuruş ve LPG’de 78 kuruş fiyat artışı gerçekleşti.

Tüm bunlar yaşanırken, maaşlarda da artış oldu.
3 Ocak sabahının ilk haberi enflasyon oldu. TÜİK’in açıkladığı rakama göre enflasyon, Aralık 2021’de yüzde 13,58 artarken, yıllık bazda yüzde 36,08 oldu. Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında memur ve emeklilerin zam oranı da netleşti. Buna göre memur ve memur emeklileri yüzde 22,48 ek zam alacak. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 25,48 zam alacak. Daha önce açıklanan asgari ücret ise 4 bin 250 lira olarak açıklanmıştı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Keşan sokaklarında zamları sorduk. Mikrofonlarımızı doğrulttuğumuz vatandaşlar, aldıkları maaşlar ile yaşamlarını anlatırken, kimi umudunu kaybettiğini söyledi; kimileri ise zamanla bu rakamlara da alışacağımızı dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu